Brakuje ludzi do pracy. Co z miejskimi inwestycjami?

ePiotrkow Środa, 02 sierpnia 201733 11239
2017 jest zdecydowanie rokiem wykonawcy (a nie inwestora). Co to oznacza? Wiele przetargów, które ogłasza magistrat nie zostaje rozstrzygniętych. Wykonawcom trudno znaleźć ludzi do pracy. Poza tym oferty firm są wyższe niż środki zaplanowane w budżecie miasta. O miejskich inwestycjach mówiła w programie O tym się mówi w Strefie FM dyrektor Biura Inwestycji i Remontów.

- Ten rok jest szczególny, z różnych względów. Zmieniliśmy własne procedury udzielania zamówień, inny kształt mają umowy z wykonawcami – musieliśmy dostosować się do ustawy o zamówieniach publicznych – mówiła na antenie radia Małgorzata Majczyna. - 2017 jest rokiem wykonawcy, a nie inwestora, a w związku z tym są przetargi, które nie zostaną rozstrzygnięte, bo nie ma żadnej oferty. Są też przetargi, których wartość przekracza planowane przez nas środki, a w związku z tym postępowanie musi być powtarzane. Dotyczy to zarówno ulic, ale też budynków – przykładem elewacja TPS-u.

 

Jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Jedną z nich jest brak ludzi do pracy. Firmy korzystają z usług Ukraińców. - Kiedy właściciele przedsiębiorstw zamawiają np. spawaczy, dostają operatora… czołgu albo kierowcę karetki pogotowia. To się czuje w całej Polsce, nie tylko u nas. Wg mnie nieważne czy pracować będą Polacy czy Ukraińcy, ważne jest, by robili to dobrze – dodaje dyrektor.

 

Tymczasem dopiero co zakończyła się przebudowa ronda Sulejowskiego. Na finiszu jest przebudowa koryta Strawy. Prace prowadzone są obecnie na ul. Wieniawskiego, Cmentarnej, do tego budowany jest łącznik między Broniewskiego i Sulejowską. Wkrótce ruszy budowa Kasztelańskiej.

 

Do tego zostały do wykonania 4 zadania z budżetu obywatelskiego. - Niestety okazało się, że kilka z nich kosztuje więcej niż umowna granica budżetu, czyli 300 tys. zł. Teraz uzupełniamy środki, tzn. przenosimy z innych zadań. Przypomnę tylko, że chodzi o przebudowę boiska przy ZSP nr 1, podobnie przy ZSP nr 2, do tego wymalowanie miasteczka ruchu drogowego i przebudowa boiska przy SP nr 5 i jeszcze wjazd z ul. Łódzkiej na parking przy blokach spółdzielczych – wylicza Małgorzata Majczyna.


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

? ~? (Gość)02.08.2017 10:46

Myślę, że gdyby ludziom dać godnie zarobić, to znalazłyby się ręce do pracy.

243


Ja ~Ja (Gość)02.08.2017 11:03

Najpierw przez 3 lata inwestycji w rejonie było jak na lekarstwo, firmy musiały zredukować załogi by nagle w 2017 nastąpił wysyp przetargów. W tym momencie naprawdę nie ma komu robić. A firmy ledwo przeżyły poprzedni okres. Na dodatek zmiany w prawie podatkowym VAT i podniesienie kosztów pracy Zus i stawka minimalna. To nie wina samorządów a rządów.

153


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat