Borys wystąpił na deskach teatru w Krakowie

ePiotrkowRegion Wtorek, 29 stycznia 20191 1751
Ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem muzyczna biografia najwybitniejszego polskiego tenora, Jana Kiepury, autorstwa Jacka Cygana, zawitała tym razem do zabytkowego Teatru im. Juliusza Słowackiego na krakowskiej Starówce, a wraz z nią mieszkaniec gminy Sulejów, 10-letni Borys Bartłomiejczyk.

Miejsce uchodzi za jedno z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych zabytków europejskiej architektury teatralnej. Tam tworzył i pracował sam Stanisław Wyspiański, wystawiając po raz pierwszy „Wesele”, to tam odbyła się także prapremiera mickiewiczowskich „Dziadów”, a ze sceną całe życie związani byli, m.in. Helena Modrzejewska i Gustaw Holoubek.

 

W niedzielę, 13 stycznia na deski teatru zawitała muzyczna opowieść o Janie Kiepurze, którą przepełniają nie tylko arie wybitnego tenora, ale i piosenki napisane specjalnie pod kątem fabularyzowanego koncertu, przez narratora całości Jacka Cygana. Dzieciństwo Kiepury i początki jego drogi śpiewaczej przedstawia w spektaklu 10-letni Borys Bartłomiejczyk, śpiewając z towarzyszeniem wybitnej Straussowskiej Orkiestry Obligato, piosenki z młodych lat tenora. Wszystko okraszone jest opowieściami Jacka Cygana, który nie tylko skupia się na wątkach z życia małego Janka, ale także obszernie i pięknie przedstawia publiczności odtwórcę tej roli, 10-letniego Borysa.

 

To szczególne wyróżnienie w postaci opieki artystycznej, jaką roztoczył nad Borysem Jacek Cygan sprawia, że młody artysta z gminy Sulejów traktowany był przez krakowską publiczność niemal na równi z dojrzałymi gwiazdami, a towarzyszy przecież na scenie artystom z Piwnicy pod Baranami, m.in. Jackowi Wójcickiemu oraz wybitnym śpiewakom klasycznym, którzy występując na światowych scenach, świetnie dają sobie radę z najtrudniejszymi partiami z repertuaru Jana Kiepury.

Borys Bartłomiejczyk zaskakująco dobrze sprawdza się w roli małego Kiepury i pomimo odległości dzielącej Sulejów i Kraków, jest każdorazowo zapraszany do kolejnej odsłony koncertu, gdyż, jak się wyraził o chłopcu Jacek Cygan, to „jeszcze mała, ale już wyrazista osobowość sceniczna”, którą dostrzegł kilka lat temu i od tej pory nieustannie promuje.

 

 

 

(materiały: UM Sulejów) 


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

babcia ~babcia (Gość)29.01.2019 11:59

Fajnie, że ePiotrkow to docenił, bo Borys i jego cała rodzina pochodzi właśnie z Piotrkowa.

13


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat