"Boom rockowy", czyli Jarocin na fotografii

Sobota, 11 czerwca 20111
„Chcemy bić ZOMO...” – to tylko jeden z wielu fragmentów piosenek zmienionych przez zbuntowaną młodzież w czasach PRL. W czwartkowe popołudnie w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie poświęcone rockowej muzyce niezależnej w latach PRL, podczas której otwarto wystawę „Jarocin w obiektywie bezpieki”.
Foto M. WagaFoto M. Waga

Wprowadzeniem do podróży (dla niektórych z pewnością podróży sentymentalnej) po PRL-owskich czasach muzyki był film „Historia polskiego rocka”, który dotyczył fragmentu muzyki nowofalowej, tej najbardziej zbuntowanej. Po jego prezentacji, nastąpiło otwarcie wystawy, a zdjęcia które na niej zaprezentowano pochodziły z albumu „Niezależna muzyka rockowa” - Nasi archiwiści podczas zwykłej kwerendy w archiwum IPN, ku naszemu zdziwieniu, trafili na dokumenty z dużą ilością fotografii i opisów. Okazało się, że są to dokumenty z inwigilacji festiwalu w Jarocinie, utworzone przez służby SB. Pochodzą one z lat 86-89, czyli z późniejszego okresu funkcjonowania tego festiwalu. Jako, że materiał inkonograficzny okazał się bardzo ciekawy, zdecydowaliśmy się na wydanie albumu i zrobienie wystawy, która początkowo funkcjonowała na zewnątrz. Prezentowana była także podczas imprezy w Jarocinie, na rynku tego miasta. Teraz z jej prezentacją przenosimy się do miast w regionie. – tymi słowami wystawę rozpoczął dr Tomasz Toborek, autor albumu.

Na wystawie znalazły się operacyjne zdjęcia niezależnego fotografa Tomasza Barasińskiego oraz skany dokumentów stworzonych przez SB, uzupełnione przez pracowników IPN o komentarze. Pod fotografiami pozostawiono oryginalne podpisy sytuacji uwieńczonych w kadrze. Często były one dość kuriozalne i tak naprawdę nie miały miejsca. Opisy wynikały jednak z faktu niezrozumienia przez funkcjonariuszy idei festiwalu.

Druga część spotkania to wykład poświęcony inwigilacji festiwalu rockowego w Jarocinie funkcjonującego od 1980 roku, którego „gwiazdy” miały ogromny problem z SB. – Trudno jednak żeby nie miały, skoro śpiewały bardzo szczere, zaangażowane teksty. – mówił dr Tomasz Toborek.

Organizatorami spotkania byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim, łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota".

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

p ~p (Gość)11.06.2011 18:42

Szkoda tylko, że publika niezbyt dopisała, pomimo wcześniejszych informacji w lokalnych mediach. Bardzo ciężko jest dogodzić piotrkowskiej społeczności. Ciągle słychać utyskiwania,że nic się nie dzieje, a gdy jest jakieś wydarzenie, pojawia się garstka osób. Z grupy wiekowej, do której głównie skierowane było spotkanie, obecne były jednostki. Wystawę można oglądać do 22 czerwca.

00


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat