"Bombowe" odkrycie w Sulejowie

ePiotrkow Czwartek, 22 marca 201856 33794
Na Placu Straży w Sulejowie wciąż trwają prace związane z rewitalizacją centrum miasta. W czwartek robotnicy natrafili na niespodziewaną przeszkodę. Podczas prac odkryty został bunkier.

Ładuję galerię...

Na razie nie wiadomo, z jakiego okresu pochodzi fortyfikacja, ani też czy jest to obiekt zbudowany przez Polaków, czy obcokrajowców, którzy przebywali na terenach Sulejowa wiele lat temu. Te i inne wątpliwości rozwieją specjaliści. Obecnie bunkier jest zabezpieczony, a prace toczą się z pominięciem miejsca jego ulokowania.

 

Przypominamy, że na Placu Straży w Sulejowie w ramach rewitalizacji zostanie położona nowa nawierzchnia granitowa wraz z małą architekturą. Nową nawierzchnię zyskają też schody, jezdnia, wjazdy do posesji i chodniki. Przy ul. Krakowskiej powstaną ponadto nowe miejsca parkingowe.


Zainteresował temat?

9

1


Komentarze (56)

Chcesz dodać komentarz?Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
Weteran ~Weteran (Gość)24.03.2018 20:51

A tak dla porządku zamieszczam link do artykułu ze zdjęciami. Każdy teraz może sam to sprawdzić.
https://dobroni.pl/n/schron-tobruk-w-toma/4872
https://dobroni.pl/n/schron-tobruk-w-toma/4872

31


weteran ~weteran (Gość)23.03.2018 08:36

Jak to nie wiadomo co to za fortyfikacja i kto to zbudował! To jest niemiecki punkt umocniony TOBRUK jakich w Sulejowie i okolicach jest co najmniej kilkanaście. Niemcy budowali takie "bunkry" seryjnie były wyposażone w RKM na obrotnicy bądź wieżyczkę zdjętą z czołgów wycofywanych z eksploatacji. Najczęściej PzKpfw III. Do połowy lat 90 taka wersja była przy stadionie na Polance z zachowaną wieżyczką ale później zaopiekowali się tym złomiarze. Sam Tobruk zasypany śmieciami jest tam nadal.Takich punktów umocnionych wyprodukowano kilka tysięcy i rozwieziono po całej Europie.

211


W-sulej ~W-sulej (Gość)24.03.2018 09:44

O tym, że jest tam bunkier to wszyscy co się cokolwiek interesują historią. W radzie jest podobno dwóch historyków to jeżeli pan burmistrz o tym nie wiedział to powinni go uświadomić tym bardziej, że przesiadują u niego dość często( w tym jeden pracuje w IPN). A jeżeli oni o tym nie informowali burmistrza to widać jaką mają wiedzę historyczną. Przez taką nie znajomość tematów podejrzewam, że koszty rewitalizacji wzrosną. Na wczorajszej nadzwyczajnej sesji miały być głosowane poprawki do budżetu czy pan burmistrz podał całkowity koszt rewitalizacji czy jak zwykle mówił oględnie. Jak nie będziecie głosowali za to jesteście przeciw rozwojowi Sulejowa i gminy.

81


Olaf ~Olaf (Gość)23.03.2018 08:59

A miało być tak i co ?
http://lodzkie.naszemiasto.pl/artykul/romanica-na-miare-xxi-wieku,1092197,art,t,id,tm.html
A teraz kolejne boisko i parking na 30 samochodów ? Poprzednik nie porwał się na inwestycję na kredyt Centrum Romanica wartą 10,5 mln zł z dotacją 3 mln 366 tys. zł, a obecny porywa się na inwestycje placu z granitu, kolejnego boiska, parkingów wartą 15 mln mając 1,55 mln dotacji ? Może już czas na trenerów, szkoleniowców i wychowawców na budowanie drużyn w sportowej rywalizacji jak to jest na zachodzie, na małe kluby sportowe przy tych boiskach czy szkołach, a nie na kolejne boiska ? Bo jak tylko widzimy to na tych boiskach odchodzi bezmyślne kopanie, haratanie gały i wulgaryzmy.

111


gość ~gość (Gość)23.03.2018 07:51

Jakie odkrycie? Od dawna wiadomo było ze znajduje się tam bunkier.

131


enter ~enter (Gość)22.03.2018 23:08

Czemu ten człowiek tak często mówi nieprawdę? Na swoim fb napisał, że zgodnie z planem rewitalizacji bunkier zostanie zachowany, a na planie rewitalizacji zatwierdzonym do wykonania, po bunkrze nie ma ani śladu...
I dlaczego dopiero dzisiaj pyta mieszkańców, co należy z tym bunkrem zrobić?
Gdzie jest prawda?

132


Jimi ~Jimi (Gość)22.03.2018 21:48

Zostawić ! Do tych granitów i betonów będzie pasował jak ulał.

130


BARANIARZ ~BARANIARZ (Gość)22.03.2018 19:41

cyt: Wojciech Ostrowski: Rada Miejska pochylając się nad zmianami w budżecie musi wziąć pod uwagę że frajerstwem by było nie wziąć pieniędzy na zadania realizowane z pieniędzy gminnych.
No Państwo Radni, ostatni moment na obronę własnej godności i Gminy Sulejów przed RUINĄ,
i pokazanie wyborcom że jesteście gotowi walczyć o dobro gminy oraz że umiecie powiedzieć NIE dla tzw. włodarza, aby nie zniszczył dorobku pokoleń w Sulejowie i gminie.

201


gość ~gość (Gość)22.03.2018 19:02

Krzysztof by to przerobił na mediatekę

161


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat