Ból można pokonać szybko. Specjaliści czekają na pacjentów

Łódzkie Środa, 26 lutego 20200 1760
Każdy kto boryka się z bólem kolana czy biodra zapewne dobrze wie, jak bardzo utrudnia to codzienne funkcjonowanie. Często rozwiązaniem tego problemu może być operacja wszczepienia endoprotezy. Tym bardziej, że wbrew pozorom wcale nie trzeba na nią czekać latami.

Na ten temat rozmawialiśmy z przedstawicielami łódzkiej Medical Magnus Clinic – z dr n. med. Jackiem Magnuszewskim, ordynatorem Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Karoliną Kamecką, dyrektorem ds. marketingu oraz Leszkiem Kurasem, dyrektorem ds. jakości i rozwoju.

 

Czym jest endoproteza?


Endoproteza to sztuczny nowy staw, który wszczepia się w miejsce zniszczonego.
Staw wymienia się wówczas, gdy jest on mocno zniszczony, a sama endoproteza to implant. Zaawansowana choroba zwyrodnieniowa polega na braku chrząstki stawowej, co sprawia, że w pewnym sensie kości się o siebie ocierają, a pacjent odczuwa silny ból. W medycynie najlepiej dopracowane są endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego. Najwięcej zabiegów przeprowadza się właśnie z ich użyciem, bo najczęściej tych stawów dotyczą problemy zdrowotne pacjentów.

 

Czy do zabiegu trzeba się specjalnie przygotować?


Przed zabiegiem pacjent przechodzi pełną diagnostykę, podczas której analizujemy szczegółowo jego stan zdrowia. Musi też dostarczyć do nas odpowiednie zaświadczenia. Dr n. med. Jacek Magnuszewski, ordynator Oddziału Ortopedii w Medical Magnus Clinic szczegółowo wyjaśnia pacjentom dlaczego muszą mieć różnego rodzaju zaświadczenia, np. od stomatologa, kardiologa, a w przypadku kobiet także ginekologa. Niektóre z tych zaświadczeń są niezbędne w celu potwierdzenia m.in. czy pacjent nie ma stanów zapalnych, które są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Tak więc, jest trochę formalności przed samą operacją, ale zespół medyczny kliniki przeprowadza pacjentów również przez etap przygotowawczy. Warto także skorzystać z rehabilitacji przedoperacyjnej.

 

Jak przebiega operacja wszczepienia endoprotezy?


Sam zabieg jest przeprowadzany przez profesjonalny zespół medyczny na bloku operacyjnym i trwa średnio kilkadziesiąt minut. Pacjent nie musi być całkowicie znieczulony. Jak podkreśla dr n. med. Jacek Magnuszewski, na wszczepienie endoprotezy warto zdecydować się wcześniej, nie czekając na ostatnią chwilę. Im dłużej zwlekamy, tym zabieg może być trudniejszy. Powiedzmy raz jeszcze, głównym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów jest silny ból kolana lub biodra, który niekiedy nie pozwala przespać nocy. W takiej sytuacji wizyta u specjalisty i podjęcie leczenia są konieczne.

 

Jak długo trzeba czekać by po zabiegu stanąć na nogi?


Bardzo krótko. Przypominamy, że proteza nie boli, to jest zupełnie nowy staw. Nie ma potrzeby długiego unieruchomienia pacjenta w łóżku. Pacjent przy wsparciu fizjoterapeuty już w dzień po wykonaniu operacji jest stawiany na nogi i uczony chodzenia o kulach. Po kilku dniach Pacjent jest wypisywany ze szpitala i następnie kierowany jest na fizjoterapię ambulatoryjną, bądź szpitalny oddział rehabilitacji.

 

Państwa klinika znajduje się w Łodzi. Czy zatem tylko łodzianie mogą skorzystać z waszych usług?


Chcemy bardzo wyraźnie podkreślić, że mogą się do nas zgłaszać pacjenci z całej Polski. To pacjent wybiera bowiem placówkę, w której zostanie wykonany zabieg. Nie jest ważne czy pacjent mieszka w Piotrkowie, Radomsku, Bełchatowie i nie ważne czy na co dzień leczy się w tych miastach, czy w jakiejś bardzo małej przychodni lokalnej. My przyjmujemy pacjentów z całej Polski, a w tym momencie nie mamy kolejek. NFZ przekazuje pieniądze na zabieg wszczepienia endoprotezy doświadczonym placówkom zdrowia ponieważ jest to tzw. zabieg planowy, a nie ostry. W naszej klinice pracują dwa oddzielne zespoły w zakresie zabiegów endoprotezoplastyki. Pierwszym - leczącym kolana kieruje prof. dr hab. n. med. Dariusz Witoński. Szefem zespołu zajmującego się leczeniem bioder jest natomiast dr n. med. Jacek Magnuszewski. Niekiedy czas oczekiwania na operację to zaledwie dwa tygodnie. W 2019 roku klinika Medical Magnus wykonała około 600 endoprotez stawów kolan i bioder. To wysoka liczba świadcząca o doświadczeniu placówki, jak i możliwościach operacyjnych.

 

Nie zajmują się jednak państwo jedynie endoprotezami...


To prawda, ortopedia to nie jedyny dział leczenia szpitalnego, w jakim specjalizuje się nasza klinika. Mamy też specjalistów, którzy pomogą pacjentom w zakresie urologii, w ramach której wykonujemy m.in. operacje stulejki czy kruszenie kamieni moczowych oraz biopsje prostaty, a także leczymy nietrzymanie moczu u kobiet. Prowadzimy również leczenie w zakresie chemioterapii, a Pacjenci cenią szpital Medical Magnus m.in. za kameralne i komfortowe warunki leczenia. Wracając do ortopedii podkreślmy także, że wykonujemy również artroskopie czy rekonstrukcje więzadeł, czym zajmuje się przede wszystkim dr Marek Krochmalski, właściciel naszej placówki. Co ciekawe jest on też lekarzem tak wybitnych sportowców jak: Paweł Fajdek, Kamila Lićwinko, Arkadiusz Bąk czy Marcin Dołęga. W ubiegłym roku z rąk prezesa PKOl-u odebrał złoty medal z okazji 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

 

WAŻNA INFORMACJA – zabiegi na NFZ


ENDOPROTEZA STAWU KOLANOWEGO
ENDOPROTEZA STAWU BIODROWEGO

 

Klinika Medical Magnus w Łodzi, ul. Kopernika 38 informuje o możliwości zgłaszania się pacjentów na zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego na NFZ . Krótkie
terminy.

 

Medical Magnus Clinic Wielospecjalistyczna Klinika Prywatna
Oddział Szpitalny (II piętro), ul. Kopernika 38, Łódź

-osobiście (8.00-16.00)

-telefonicznie
505 056 736
505 056 738
42 253 19 29
42 253 19 04

 

-elektronicznie: oddzial@mmcenter.pl, j.drwal@mmcenter.pl

 

Szczegóły na stronie www.mmcenter.pl


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Komentowanie zostało wyłączone.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat