Ból częściej odczuwamy w wilgotne i wietrzne dni

PAPKraj Niedziela, 27 października 20191 3174
W wilgotne i wietrzne dni, niezależnie od temperatury powietrza, możemy być bardziej podatni na bóle, np. bóle reumatyczne – wynika z badań brytyjskich specjalistów. Pisze o tym BBC News.
fot. pixabay

Powszechne jest przekonanie o tym, że pogoda wpływa na nasze samopoczucie i odczuwane dolegliwości związanych z różnymi chorobami. Niektóre osoby twierdzą nawet, że w zależności od nasilenia bólów są w stanie przewidzieć, jaka wkrótce będzie pogoda. Niewiele jest jednak rzetelnych badań na ten temat.

 

Zadania tego podjęli się specjaliści z University of Manchester. Badaniami o nazwie Cloudy with a Chance of Pain (Szansa na ból w dni pochmurne) objęli oni 2,5 tys. osób z różnymi schorzeniami, takimi na reumatyzm, fibromialgia, migreny i bóle neuropatyczne. Codziennie, przez okres od jednego miesiąca do piętnastu miesięcy, zapisywali oni w smartfonie swoje samopoczucie, a aparat rejestrował, jaka tego dnia była pogoda.

 

Potwierdziło się, że pogoda może wpływać na odczuwanie bólów. W wilgotne i wietrzne dni badane osoby średnio odczuwały je z większym o 20% nasileniem. Stwierdzono także, że w chłodne dni również może się pogarszać samopoczucie, ale sama niska temperatura nie miała na to wpływu. Ważne było, czy jednocześnie było wilgotno.

 

Główny autor badania prof. Will Dixon z University of Manchester wraz ze swym zespołem wyliczył, że jeśli przeciętnie osoba z dolegliwości, np. reumatycznymi, odczuwa bóle w okresie pięciu dni na 100 dni, to w czasie wilgotnym i wietrznym tych gorszych dni jest sześć na 100.

 

- Od czasów Hipokratesa wierzono, że pogoda wpływa na samopoczucie osób cierpiących na reumatyzm, jest o tym przekonanych trzy czwarte z nich – stwierdza brytyjski specjalista. Jego zdaniem, jeśli się to potwierdzi w kolejnych badaniach, cierpiące na różne dolegliwości osoby będą mogły lepiej planować swoje aktywności w zależności od warunków pogodowych.

 

 

 

Zbigniew Wojtasiński/(PAP)


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

śmiechuwarte ~śmiechuwarte (Gość)28.10.2019 08:21

Odkrywcy z University of Manchester. Niech mnie nie rozśmieszają tylko przyznają doktoraty honoris causa wszystkim starszym osobom, które doskonale wiedzą, że w kościach "łupie" na deszcz... też mi odkrycie...

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat