Bohaterski czyn 17-latka doceniony

ePiotrkow Wtorek, 30 marca 202133 10001
17-letni Mateusz, mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego pomógł starszej kobiecie, która padła ofiarą złodziejki. Nieuczciwa 41-latka zabrała seniorce portfel. Młody mieszkaniec miasta ruszył w pościg za sprawczynią kradzieży, zakończony odzyskaniem własności 75-latki. Za swoje zachowanie został nagrodzony m.in. przez prezydenta Krzysztofa Chojniaka.

Ładuję galerię...

Z ustaleń policjantów wynika, że 75-letnia mieszkanka Piotrkowa Trybunalskiego, robiła zakupy w kiosku Ruchu przy ul. Słowackiego. Podczas ich pakowania, położyła portfel z dokumentami na ladzie kiosku. Było w nim też 2200 zł. W pewnym momencie do lady doszła 41-letnia kobieta, która złapała portfel, a następnie zaczęła uciekać. - Usłyszałem krzyk, więc postanowiłem pomóc. Rozejrzałem się w lewo, prawo i zauważyłem uciekającą kobietę. Ruszyłem za nią i udało się ją złapać. Niedługo później dołączyła do nas starsza pani, której oddałem jej własność. Cieszę się z tego, że mogłem pomóc. Sam straciłem babcię, więc to dla mnie ważne. Nie zastanawiałem się długo nad reakcją w tej sytuacji - powiedział nam Mateusz Siekacz, na co dzień uczący się w piotrkowskim IV LO w Piotrkowie Trybunalskim. Dumy z postawy syna, nie kryje jego mama, - To wspaniałe co zrobił. Chciałoby się, by wszyscy młodzi ludzie brali przykład z zachowania Mateusza. Syn lubi pomagać, lubi ludzi i jest uczulony na krzywdę innych - relacjonuje pani Ewa.


Zachowanie 17-letniego piotrkowianina, docenił też Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego. - Ten młody człowiek wykazał się niesamowitą reakcją, która powinna być tak naprawdę normą.  Mimo, że często mówi się o panującej w społeczeństwie znieczulicy, to tu mamy do czynienia z przykładem postawy obywatelskiej. Taką empatią powinien wykazywać się każdy. Jest to zachowanie godne dostrzeżenia i pochwały. Dziękujemy zarówno temu młodemu człowiekowi, jak i jego rodzicom za jego wychowanie - mówił gospodarz miasta.

 

Mateusz zatrzymał nieuczciwą kobietę, by następnie przekazać ją w ręce policjantów. Jego działanie chwalą również oni. - To na pewno było traumatyczne przeżycie dla starszej pani, która mogła stracić dużą kwotę pieniędzy. Jednak dzięki dzielnemu 17-latkowi udało się do tego nie dopuścić. Zamiast wyjmować telefon komórkowy, by nagrać zdarzenie, on postanowił działać. To nie jest dzisiaj powszechne zachowanie - mówi insp. Krzysztof Dąbrowski, komendant piotrkowskiej Policji. 

 

Jedną z najszczęśliwszych osób w całej tej sytuacji jest 75-letnia pani Elżbieta, dla której chwile grozy, zakończyły się na szczęście tylko na złych wspomnieniach. - To było dla mnie okropne przeżycie. Szybko zorientowałam się, że ukradziono mi portfel, wybiegłam z kiosku, ale złodziejka była już daleko. Na szczęście na moje wołanie o pomoc, odpowiedział Mateusz. Ściskam go z całej siły - choć ze względu na pandemię na odległość - i dziękuję.

 

17-letni Mateusz Siekacz odebrał we wtorek (30.03) list z gratulacjami i podziękowaniami za swoją postawę od władz miasta. Nie zabrakło również innych upominków, wśród których znalazł się m.in. prezent od pani Elżbiety.


Zainteresował temat?

6

3


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość1 ~gość1 (Gość)30.03.2021 12:51

Super, dobry przykład dla każdego.

100


gosc1334 ~gosc1334 (Gość)30.03.2021 12:49

No dobrze, ale jak po tej całej akcji później zachowywał się kiosk...?

16


spr. ~spr. (Gość)30.03.2021 12:35

Brawo młody człowieku. Złodzieje za kraty,

80


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)30.03.2021 12:31

Brawo młodzieńcze!

90


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat