Bociany powróciły!

ePiotrkow Środa, 11 kwietnia 20182 3405
Mówi się, że bociany to ptaki zwiastujące nadejście wiosny. Wiosna już przyszła, a czy w Piotrkowie można zobaczyć pierwsze bociany?

Ładuję galerię...

- Bociany pojawiają się zazwyczaj w okolicach pierwszego dnia wiosny. Przylatują zarówno białe, jak i czarne, ale te drugie trzymają się dalej od ludzi. Ma to związek z odwiecznym przesądem, że kolor czarny przynosi pecha. Dlatego czarne wiją gniazda blisko lasów, a białe jako te powszechnie budzące sympatię spotkać można głównie na świeżo skoszonych łąkach - wyjaśniał Paweł Kowalski z Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole.

 

Bociany żywią się zwykle dżdżownicami i chrząszczami, ale też myszami, kretami i małymi ptakami. Potrafią zjeść nawet do 2 tysięcy owadów dziennie! Wbrew powszechnemu przekonaniu żaby nie są ich przysmakiem.

 

Kwiecień to dla bocianów okres godowy. Samce klekoczą i wykonują tańce, co ma przyciągnąć uwagę potencjalnej partnerki. W maju samice będą składać jaja.

 

Bocianie gniazda umieszczone są zazwyczaj wysoko, w bardzo nasłonecznionych miejscach. - Do ich prawidłowego rozwoju konieczna jest prowitamina A, której dostarcza właśnie światło słoneczne. Jest to szczególnie potrzebne młodym osobnikom, które przyjdą na świat pod koniec maja – podsumował Paweł Kowalski.

 

Okazałe bocianie gniazdo można podziwiać w Piotrkowie przy ul. Świerczów.


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)12.04.2018 12:01

Potrzeba siana to do bociana

50


1234 ~1234 (Gość)11.04.2018 14:26

Ten artykuł to istna kopalnia wiedzy przyrodniczej: bociany czarne budują gniazda z dala od ludzkich siedzib, bo przyniosą ludziom pecha, a do prawidłowego rozwoju bocianiego gniazda jest konieczna prowitamina A... Uczcie się dziatki, oj uczcie.... bo w przyszłości taki bełkot stanie się też i waszym udziałem...

70


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat