Biogazownia rozwiąże problem nadmiaru gnojowicy?

ePiotrkowRegion Sobota, 16 marca 201921 6676
Wylewana na pola gnojowica i towarzyszący temu smród dokuczają nie tylko mieszkańcom powiatu piotrkowskiego, ale także piotrkowianom. Gmina Grabica, największy producent trzody chlewnej w naszym powiecie, zastanawia się, jak ten problem rozwiązać. Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie biogazowni, co umożliwi też produkcję energii elektrycznej i ciepła.
fot.: Rasbak

Czy biogazownia może być rozwiązaniem problemu nadmiaru gnojowicy z terenu gminy Grabica? Wójt Krzysztof Kuliński prowadził rozmowy na ten temat już w poprzedniej kadencji, jednak teraz do pomysłu podchodzi jeszcze poważniej. - Jest to związane z planami nawożenia azotem, do czego mają być zobowiązani rolnicy. Wiadomo, że nawóz naturalny zawiera sporo tego pierwiastka, w związku z tym azot będzie musiał być bilansowany. Wszyscy oczekiwali, że dzięki biogazowniom azotu w tych nawozach będzie mniej, niestety okazuje się, że tyle azotu, ile przywozimy do biogazowni, trafia później do nawozu, ponieważ azot nie ulega redukcji. To na pewno jest zaleta, ponieważ gnojowica, którą rolnicy przywożą do biogazowni jest przetwarzana w taki sposób, że mniej śmierdzi. Podstawową zaletą biogazowni jest oczywiście produkcja energii elektrycznej i ciepła, ale podstawowym produktem do ich wytworzenia nie jest azot, lecz węgiel, który musi być dostarczony w postaci suchej masy - mówi Krzysztof Kuliński.

 

Największy zysk będzie miał oczywiście ten, kto zainwestuje pieniądze i to niemałe, bo biogazownia o mocy 0,5 Megawata (MW) to koszt ok. 11 milionów złotych. Prowadzone są rozmowy z przedstawicielami firm, które chcą zainwestować pieniądze w taki projekt, wówczas skorzystałaby również osoba, która wydzierżawi grunt pod budowę takiej biogazowni, ponieważ mogłaby czerpać z niej energię elektryczną i ciepło, miałaby też pracę, ponieważ taki obiekt ktoś musi obsługiwać. Taką biogazownię mogą też wybudować sami zainteresowani, czyli na przykład hodowcy trzody chlewnej, a w sytuacji, gdy produkcja jest poniżej kosztów, byłby to dodatkowy zastrzyk finansowy.

 

- Jest to bardzo kosztowna inwestycja, uzyskanie 1 MW energii z biogazu jest najdroższe, wiatraki czy fotowoltanika są zdecydowanie tańsze. Można nawet powiedzieć, że koszty są o połowę niższe. Biogazownia oprócz tego, że przynosi zyski inwestorowi, to dodatkowo spełnia funkcje ochrony środowiska. Mówimy o biogazowniach o mocy między 0,5 a 1 MW. Takie instalacje mogą kosztować nawet kilkanaście milionów i potrzebują bardzo dużo substratu, aby tę moc uzyskać. Na terenie gminy Grabica nie ma takiego hodowcy, aby samodzielnie zapewnił wsad do biogazowni, ale myślę, że gmina jak najbardziej temu podoła. Rolnicy wiedzą, z czym się wiąże wybudowanie biogazowni i co ona daje, więc zainteresowanie tym tematem jest duże - powiedział Łukasz Owczarek, reprezentant firmy projektującej tego typu obiekty w Polsce. 

 

- Niektórzy nasi rolnicy są zainteresowani, ale żaden w pojedynkę nie jest w stanie dostarczyć takiej ilości gnojowicy, a zatem ktoś musiałby ją tam dowozić. Później można ją wyrzucać na pola, znajdujące się bliżej zabudowań, ponieważ ona nie śmierdzi. Należy też pamiętać, że gnojowica jest świetnym naturalnym nawozem, bogatym w azot, fosfor i potas. Teraz każdy rolnik musi sporządzać tzw. plany nawożenia, dostosowane do odgórnych norm (170 kg azotu/hektar), myślę, że większość rolników się do tego stosuje, ale są też tacy, którzy wywożą ją do lasów czy rowów, z tym procederem będziemy z całą surowością walczyć. Kilka osób już ukarano - mówi wójt Kuliński.


Zainteresował temat?

1

4


Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Hmmm ~Hmmm (Gość)17.03.2019 20:20

No juz nie przesadzajmy z tym smrodem. Fakt, zapach nie jest moze najlepszy ale jak bylem dzieckiem to rozrzucanie gnoju i wylewanie gnojowki bylo czymś normalnym... a teraz widzę ze niektórzy piotrkowianie zachowują sie jak malomiasteczkowa szlachta... Wieprzowinke chce sie jeść,ale zaakceptować elementy produkcji to juz bleee...

25


Bogna ~Bogna (Gość)20.03.2019 08:58

Przepraszam bardzo gnojownica to jest pozyskiwana z odchodów zwierząt. A to co jest wylewane na pola to nie oszukujmy się, to odpompowane z gospodarstwa ścieki.Jaka jest różnica, to to że zwierze żywi się inaczej niż człowiek .

10


gościu ~gościu (Gość)17.03.2019 07:56

biogazownia nie rozwiąże problemu z azotem ponieważ rolnik na własny koszt ma gnojowice dostarczyć i na własny koszt ma ją odebrać i wylać na pole

43


snoop drągi drong ~snoop drągi drong (Gość)18.03.2019 09:14

Piękna reklama firmy sprzedającej biogazownie. A teraz uwaga. Co jest niezbędne żeby rolnik wybudował biogazownie. Co najmniej 30-40% dotacji lub kredyt oprocentowany na 0% długo okresowy. Jeżeli jeden z tych warunków będzie spełniony to sam się zaangażuje w budowę.

30


gość ~gość (Gość)18.03.2019 07:57

Napewno ograniczy brzytkie zapachy kóre przeszkadzją nowym mieszkańcą wsi hi hi

01


cwaniak z miejskiej gazowni ~cwaniak z miejskiej gazowni (Gość)16.03.2019 13:52

mi nic nie przeszkadza wychowalem sie z trzodą

610


gość ~gość (Gość)17.03.2019 14:15

Czy nie przeszkadza wam mieszkańcy gminy Grabica mieszkanie że świniami ??? Łiiii tam ????

40


gość ~gość (Gość)17.03.2019 10:39

Kiedy kary i zakazy (bardzo bardzo wysokie ) za palenie węglem bo wali i plastikiem

40


EP ~EP (Gość)17.03.2019 09:19

Tylko pomogą zakazy i kary bardzo wysokie.

50


X2 ~X2 (Gość)16.03.2019 13:27

Mimo uchwalenia ustawy w 2012 roku nadal biogazowni nie ma a ustawa mówi wyraźnie ,ze rolni obowiązkowo by musieli tam ją dostarczać a nie lać na pola tonami i trują środowisko siarkowodorem do tego smród wszędzie się roznosi. mało tego miałem okazję widzieć kilka razy jak TIR -cysterna na polach rozlewa ścieki komunalne zamiast na oczyszczalnie to ląduje na polach bo wtedy nie trzeba zapłacić oczyszczalni . To się nazywa ochrona środowiska a służby śpią jak zwykle

130


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat