tekst reklamowy

Bezpieczeństwo, wiarygodność i lepsza pozycja. Co daje certyfikat SSL?

Poniedziałek, 19 kwietnia 2021 707
Certyfikat SSL to podstawa poufnej komunikacji między przeglądarką i serwerem. Jego posiadanie sprzyja wiarygodności, bezpieczeństwu i lepszym pozycjom w wyszukiwarce. W dzisiejszych czasach, tzw. kłódka przy adresie strony internetowej jest już standardem.

Kiedyś spotykany przeważnie na stronach internetowych bankowości elektronicznej, obecnie certyfikat SSL stał się już na tyle powszechny, że obok hostingu i strony internetowej jest pozycją wręcz obowiązkową przy zakładaniu strony. Obojętnie czy to będzie strona firmowa, blog, forum dyskusyjne czy sklep internetowy. Certyfikat dają pewność użytkownikowi, że właściciel strony internetowej dba o wspólne bezpieczeństwo w Internecie.

Czym jest SSL?

 

SSL z angielskiego Secure Socket Layer jest protokołem sieciowym, umożliwiającym bezpieczne połączenie przeglądarki z serwerem. Za pomocą certyfikatu zapewniamy poufność przesyłanym w obie strony informacjom. Certyfikat SSL zabezpiecza formularze oraz dane w nich przesyłane przed niepowołanym przejęciem. Strona, która posiada certyfikat jest oznaczona kłódką oraz protokołem https w adresie.

Warto też wspomnieć, że wraz z wejściem ustawy RODO, certyfikat jest jednym z systemów zabezpieczeń Twoich danych przesyłanych na serwery.

Z certyfikatu SSL powinny korzystać nie tylko sklepy internetowe czy banki w celu ochrony danych klienta, ale i zwykłe strony www – od lipca 2018 roku Google wprowadził certyfikat SLL na listę obowiązkowych rozwiązań. Od tej pory, każda strona internetowa, która nie posiada certyfikatu jest oznaczona jako niebezpieczna, dlatego nie pozwól, aby Twoja strona otrzymała taki status.

Wdrożenie i zakup certyfikatu nie wymaga już, zaawansowanej wiedzy technicznej. Certyfikat w prosty sposób można zakupić np. w firmie Cyber Folks, a jeśli wystąpią jakieś problemy, wspomniana firma hostingowa rozwiąże je nawet w przeciągu 6 minut.

Rodzaje certyfikatów SSL

 

Rozróżnia się cztery rodzaje certyfikatów. Podstawowy - DV, przeznaczony dla małych stron internetowych, sklepów, jest to walidacja domeny wraz z przedrostkiem www. Kolejny, certyfikat chroniący wszystkie subdomeny – wildcard, polecany jest w przypadku, gdy nasza strona internetowa korzysta z subdomeny np. sklep.nazwa-domeny.pl. Tym certyfikatem zabezpieczymy również pocztę – mail.nazwa-domeny.pl.

Bardziej zaawansowanymi certyfikatami są te, które oprócz domeny sprawdzają podmiot, który prosi o jego wystawienie. Są to certyfikaty o walidacji OV (Organization Validation). Tego rodzaju certyfikaty przeznaczone są dla większych sklepów internetowych oraz stron, zbierających większą ilość wrażliwych danych.

Ostatnim i najbardziej zaawansowanym certyfikatem jest ten o walidacji EV (Extended Validation). Jest to certyfikat najwyższego poziomu, dedykowany prestiżowym stronom dysponującym dużą ilością wrażliwych danych takich jak, witryny banków, instytucji finansowych oraz placówek medycznych.

Certyfikaty SSL, możesz porównać na stronie https://cyberfolks.pl.

Warto też wspomnieć, że poprawnie zainstalowany certyfikat SSL podnosi pozycję strony w wynikach wyszukiwarki.

Dlatego, jeśli posiadasz stronę internetową lub zlecasz jej wykonanie, pamiętaj aby twoja strona posiadała aktualny i ważny certyfikat SSL.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat