Bełchatów stara się o powrót kolei

Strefa FMBełchatów Niedziela, 23 sierpnia 20207 2710
Prezydent Bełchatowa, wójt gminy Kleszczów oraz marszałek województwa łódzkiego podpisali porozumienie dotyczące wspólnego aplikowania do programu Kolej Plus. Chodzi o modernizację i przedłużenie linii kolejowej nr 24 Piotrków Trybunalski - Bełchatów. Za podpisaniem umowy są także bełchatowscy radni.
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

Sygnatariusze porozumienia wspólnie podkreślają, że kolej to jeden z elementów zrównoważonego transportu świadczący o nowoczesności i właściwym kierunku rozwoju województwa łódzkiego. - To nie jest tak, że tego typu projekty mogą powstawać w zaciszu gabinetów, mogliśmy usiąść przy stoliku i palcem po mapie wytyczyć jakąś trasę i powiedzieć „o, super, takie coś zrobimy”. To efekt długich prac przygotowawczych. Nasi urzędnicy spotykali się wielokrotnie, uzgadniali wiele szczegółów istotnych do tego, żebyśmy ten projekt mogli przedłożyć. Udział w programie Kolej Plus jest wielką szansą dla województwa łódzkiego. Ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie wykluczenia komunikacyjnego miejscowości w regionie łódzkim - mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

 

Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, mówiła, że powstanie takiego połączenia kolejowego to wielka szansa dla całego regionu. - Po pierwsze na bezpośrednie połączenie naszego miasta ze stolicą województwa, co jest ważne dla wszystkich mieszkańców. Do tego ciągły i nieustający rozwój gospodarczy miasta i regionu - mówiła Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Gmina Kleszczów od wielu lat zabiega o połączenie kolejowe. Mamy kilka stref przemysłowych, brakuje nam właśnie połączenia kolejowego, a to ogromna szansa na nowe miejsca pracy, na napływ nowych pracowników, chociażby z Bełchatowa, do strefy przemysłowej. Nowi inwestorzy to też wpływy i podatki dla gminy - dodał wójt gminy Kleszczów Sławomir Chojnowski.

 

Aby móc wspomnianą umowę podpisać, niezbędna była uchwała Rady Miejskiej. Podczas XXIV Nadzwyczajnej Sesji radni niemal jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym się) przyjęli projekt uchwały w tej sprawie. Kolejnym krokiem w walce o przywrócenie kolei w Bełchatowie będzie złożenie wniosku do PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Nabór trwa do 26 sierpnia.

 

Wątpliwości dotyczące powrotu kolei do Bełchatowa ma posłanka Lewicy Anita Sowińska, o czym mówiła na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej.


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)24.08.2020 12:19

Jeśli ta linia kolejowa zostanie przedłużona dalej na Wieluń, Wrocław to będzie się to wszystkim opłacać! W co wątpię aby Łódź zgodziła się na omijanie jej pociągów jadących z Wrocławia do Warszawy!!!

20


gośc ~gośc (Gość)24.08.2020 10:39

jestem jak najbardziej za

20


gość ~gość (Gość)24.08.2020 10:39

A skąd wiesz że nie ma pracujesz w ministerstwie finansów gdyby każdy myślał tak jak ty to byśmy jeszcze na drzewach siedzieli jak się zrobi to ludzie korzystać będą i to dużo ludzi.

11


gość ~gość (Gość)23.08.2020 19:11

A dlaczego marnie wolisz jeździć samochodem i tracić mnóstwo czasu w korkach z roku na rok jest coraz więcej aut niedługo kraju zabraknie żeby je pomieścić a pociągiem jedziesz bez postoju szybko spraw nie a do tego możesz odpocząć a w samochodzie się męczysz poza tym pociągi towarowe to napędzi gospodarke a dlaczego to pomyśl rusz głową.

70


gość ~gość (Gość)24.08.2020 07:18

Już dawno powinno to być zrobione.

31


his. ~his. (Gość)23.08.2020 15:10

cyt. "To nie jest tak, że tego typu projekty mogą powstawać w zaciszu gabinetów, mogliśmy usiąść przy stoliku i palcem po mapie wytyczyć jakąś trasę i powiedzieć „o, super, takie coś zrobimy”. Pan Marszałek Województwa Łódzkiego głęboko się myli. Każdy taki projekt tak się zaczyna w "zaciszu gabinetów". Jak jest wola polityczna uzgadnia się resztę. W tym finasowanie. Poza tym sama modernizacja tego odcinka kolejowego nie ma żadnego sensu. Owszem dalej do Wielunia i do Wrocławia ,ale od magistrali z Piotrkowa. Takie kiedyś były plany. Jeszcze w latach 80-tych. Zresztą trzeba najpierw dobrze zorientować się w Warszawie jakie plany ma obecny rząd na rozwój kolei w Polsce centralnej. Marnie widzę na połączenie Bełchatowa z Łodzią.

52


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat