Będzie rondo Rodziny Żarskich?

ePiotrkow Czwartek, 24 października 201928 8676
Rondo u zbiegu ulic Górnej, Armii Krajowej, Żelaznej i Dmowskiego prawie gotowe. Nowy obiekt ma nosić nazwę „Rodziny Żarskich” - to propozycja, którą pod głosowanie wezmę radni Piotrkowa podczas najbliższej sesji (30 października).
fot. UM Piotrków Trybunalski

Z prośbą o nadanie rondu nazwy „Rodziny Żarskich”, wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Propozycja nadania takiej nazwy znajduje się w Rejestrze oczekujących nazw ulic i placów (Bank nazw). Wpisu dokonano w 2012 r. na wniosek Komisji Oświaty i Nauki Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.


Wnioskodawcy przekonują, że ich celem jest podkreślenie zasług dla miasta i ojczyzny oraz utrwalenie pamięci piotrkowskiej rodziny, której głowami byli Edmund - uczestnik Powstania Styczniowego oraz małżonkowie Józef i Józefa z Psarskich Żarscy.

 

 

W projekcie uchwały o nadaniu nazwy dla nowego ronda w mieście czytamy: 

Żarscy to potomkowie zubożałej szlachty o historii sięgającej XIII wieku. Linia małopolska to inteligencja, intelektualiści wykładający po II wojnie światowej na wielu wyższych uczelniach od Szczecina poprzez Warszawę, Kraków na Wiedniu kończąc. To także wojskowi, na początku XXI w. pierwszym zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego był gen. Komornicki wywodzący się z rodu ŻarskichLinia piotrkowska wygasła i dlatego w roli obrońcy ich dobrego imienia występuje Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.

Rodzina Józefa, skoligacona jest z najznakomitszymi rodzinami naszego miasta. To modelowa, patriotyczna familia międzywojnia. Żyła z pracy rąk i intelektu. Sama tworzyła własne stanowisko pracy (apteka). W wychowaniu dzieci i funkcjonowaniu rodziny obecne były pierwiastki romantyczne i pozytywistyczne (hasło pracy u podstaw). Pierwiastek lokalny szedł w parze z działalnością na rzecz ojczyzny. Z czterech synów na ołtarzu wojny zginęło trzech. Witold od 16. roku życia, jako ułan, walczył w legionach, na frontach wojen, jakie prowadziła II Rzeczpospolita do 1922 r. Po 1922 r. pozostał w wojsku, ukończył dwie szkoły oficerskie. Jako kapitan Centralnego Instytutu Kartografii został zagarnięty przez czerwonoarmistów do niewoli i zamordowany w ramach zbrodni katyńskiej. Awansowany do stopnia majora przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Mieczysław zamordowany w lutym 1944 r. w Żmigrodzie pod Wrocławiem (zamordowano tam polskich jeńców wojskowych i grupę robotników przymusowych).

Tadeusz, wraz z żoną (osierocili dwoje dzieci, ślad po nich ulegnie zatarciu) zamordowani w Moskwie w 1934 jako ofiary polityki międzynarodowej Stalina.

Przeżył tylko Zbigniew. Dwie córki uczestniczyły w wydarzeniach w 1905 r. w strajku szkolnym. Na ziemi piotrkowskiej miały one charakter jednoznacznie narodowy, a nie społeczny.

Wnioskodawcy zdają sobie sprawę, że dokonania Tadeusza Żarskiego mogą być kontrowersyjne. Jako kilkunastolatek działał w Związku Młodzieży Demokratycznej i Niepodległościowej, młodzieżowce PPS i w samej PPS - nurt, któremu przewodzi J. Piłsudski. Wraz ze Stefanem Roweckim (przyszłym „Gotem”) należał do najwybitniejszych oratorów wśród młodzieży piotrkowskiej. To za tę działalność carski sąd skazał go na 4-letni pobyt na Syberii, w

Omsku. Wrócił do kraju w 1918 r. jako były więzień, 22-letni były skazaniec, skażony ideologią komunistyczną. Daleki od dojrzałości życiowej, a tym bardziej politycznej. Zamordowany w 38. roku życia. Czas spędzony w Rosji sowieckiej nie jest znany. Sybirakami wcześniej byli Michał z żoną i na rosyjskiej ziemi pozostali na zawsze.

Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa wyraża przekonanie, że życie Tadeusza, a tym bardziej przemyślenia Zarządu Towarzystwa, nie pozostaje w żadnej relacji z „propagowaniem komunizmu i innego ustroju totalitarnego”. Działalność Tadeusza nie może obciążać rodziców ani dziewięciorga rodzeństwa. Rodzina nie powinna ponosić z tego tytułu odpowiedzialności. Wszak wiąże nas wszystkich demokratyczna norma o niestosowaniu odpowiedzialności zbiorowej. Od kilkunastu lat Towarzystwo przekonuje Piotrkowian o słuszności idei upamiętnienia Rodziny Żarskich. Zarząd jest głęboko przekonany o zaangażowaniu się po stronie słusznej sprawy i pozytywnym odbiorze społecznym, który dodatkowo wzmocni lokalizacja ronda.


Zainteresował temat?

4

4


Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pietro ~pietro (Gość)27.10.2019 14:50

Logicznie byłoby nazwać to rondo imieniem 25 Pułku Armii Krajowej.
Tym bardziej, że trzech oficerów tego Pułku, generałowie brygady Bończa, Maj i Burza, to honorowi obywatele
miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

32


gość ~gość (Gość)26.10.2019 21:13

Przecież obecn a ul Dmowskiego to była ul Tadeusza Żarskiego. Historia zatoczyła koło.

10


cecylia ~cecylia (Gość)24.10.2019 08:51

Proponuję Rondo Banasia.

2112


gość ~gość (Gość)26.10.2019 04:58

Dlaczego nic się tan nie dzieje? Rondo wygląda na gotowe do oddania. Ale u nas nie można niczego ot tak, po prostu oddać ludziom do uzytku bo musi byc jeszcze otwarcie z pompą, a to trzeba przygotować. Tymczasem miasto jest zakorkowane. Auta które normalnie by pojechały Dmowskiego musza jechać Piłsudskiego/Sikorskiego pogarszając i tak dramatyczną od kilku dni sytuację w tej czesci miasta, związaną z remontem na Wojska Polskiego. Skrzyżowanie Piłsudskiego/AK jest strasznie niewydolne. Od Sienkiewicza do AK jechałem ostatnio 10 minut. Kolejne wąskie gardło to AK/WP kolo Kauflandu. Pierwsze ze skrzyżowań ma "inteligentne" sterowanie. Drugie nie. Ale czy na prawdę nie da sie zmienić swiatel by świeciły się po kilkanaście sekund dłużej na obleganych kierunkach? Kuriozum jest zwlaszcza na AK/WP gdzie korek bywa do Szkolnej a w tum czasiebswiatlo zielone świeci sie dla kierunku od Ryneczku, gdzie ruch jest prawie żaden, czyli dla nikogo. Przecież mozna zmienić czasy na tych skrzyzowaniach. Oddajcie jednak wreszcie to rondo by pozbyć sie wielu aut z tej czesci miasta.

20


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)25.10.2019 10:59

Ciemnogród odpowiada?, no to dajcie propozycje?, może św Antoniego Smolyńskiego?, a może Rondo im Marszu Pustych Garnków, a może im Patrioty Aptekarza Misia zasłużonego dla obroonności. Ciekawe ile Wieśków zapoznało się ze zrozumieniem powyższego tekstu, łebki tak wyprane przez pisowską tvp wszystko krytykować,żadać oskarżać ale samemu nic nie dawać,BRAC, BRAC, BRAC! ot taki stan umysłu wyborców największego patrioty ziemi piotrkowskiej św Antoniego 3-4 wybuchły z parówkami i puszkami w helu, a później nie mogą spokojnie spać bo broń elekrtromagnetyczna działa!

55


czerno ~czerno (Gość)25.10.2019 10:10

W Czernie mieszka rodzina tego szlachcica. Dom wystawiło Panisko że ho ho

31


gość ~gość (Gość)25.10.2019 09:45

Kolejne rondo męczenników?

40


gość ~gość (Gość)25.10.2019 08:59

Bez nadzieja tablica Żarskich I rondo jednocześnie. Smiech na sali

22


ds ~ds (Gość)24.10.2019 17:54

to miasto i tak będzie zakorkowane, gratulacje dla GDDKiA za budowe 5 sygnalizacji świetlnych na drodze Srock Piotrków, będzie tak że w godzinach 14-18 nie będzie się dało zjechać z węzła bo będzie taki korek codziennie, gratulacje dla władz miasta że po tylu latach wzieli się za ryneczek na wojska polskiego w momencie gdy jest budowa A1 i niedługo zamkną węzeł Bełchatów, bo żadne najwieksze rondo w Europie nie ogarnie tego co się będzie działo, a słowackiego wiecznie nieprzejezdna ze względu na przejazd który średnio na godzine jest zamknięty około pół- do 40 minut. brawo geniusze, dajcie sobie premie

106


Pietro ~Pietro (Gość)24.10.2019 20:52

Tablica w Rynku pod numerem 7 poświęcona Tadeuszowi Żarskiemu powinna zostać już usunięta zgodnie z obowiązującym prawem do dnia 31 marca 2018 roku.
Tadeusz Żarski, działacz KPP, zaliczył 4 lata polskiego więzienia.
Potem wyjechał do Kraju Rad i dostał od Stalina kulkę w potylicę.
W Towarzystwie Przyjaciół Miasta Piotrowa Trybunalskiego jest wielu dawnych ideowych członków PZPR, a dzisiaj sympatyków SLD..
Niektórych można było zobaczyć na spotkaniu z generałem Dukaczewskim.
Kiedyś Koło Weteranów Lewicy proponowało nazwanie Ronda Sulejowskiego imieniem Edwarda Gierka.

63


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat