Będą zmiany w opiece szpitalnej nad pacjentem z COVID-19

PAPKraj Wtorek, 06 października 20209 3066
Zwiększenie liczby miejsc w szpitalach dla osób zakażonych koronawirusem oraz lepsza koordynacja opieki nad pacjentem z COVID-19 na poziomie województwa – to, jak przekazał PAP rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, niektóre z rozwiązań, planowanych przez resort.

"W najbliższych dniach minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi plan zmian w zakresie opieki szpitalnej nad pacjentem z COVID-19, obejmujący m.in. zwiększenie liczby miejsc w szpitalach i koordynację opieki" – powiedział.

 

Dodał, że wydarzenia ostatnich dni - gdy miały miejsce sytuacje, gdy pacjenci z koronawirusem byli wożeni między szpitalami - pokazują, jak ważna jest koordynacja opieki nad pacjentem na poziomie województwa.

 

"Pilnie chcemy uregulować tę kwestię, tak, by od momentu wezwania pogotowia wiadomo było już, gdzie pacjent powinien trafić" – zaznaczył rzecznik MZ.

 

"Ważną kwestią jest też stworzenie większego buforu łóżek pod kątem możliwego wzrostu liczby osób hospitalizowanych. Działamy tu uprzedzając wydarzenia" - dodał.

 

W ostatnich dniach notowane są w Polsce najwyższe liczby nowych dziennych zakażeń koronawirusem. W sobotę MZ informowało o wykryciu 2367 przypadków i był to największy wskaźnik od początku epidemii. Łączna liczba wszystkich zakażeń przekroczyła już 102 tys.; zmarło 2659 chorych.

 

Ministerstwo podnosi, że coraz bardziej na wyniki dobowe rzutują duże miasta. W poniedziałek w samej Warszawie odnotowano 130 przypadków. Wzrost zakażeń dotyczy wielu województw. Powyżej 200 nowych przypadków było w poniedziałkowych zestawieniach w woj. małopolskim i woj. pomorskim, zaś na Mazowszu było ich ponad 300.

 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w poniedziałek, że w tym tygodniu pula łóżek dla pacjentów z COVID-19 ma zostać zwiększona. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w ubiegłym tygodniu, że dla pacjentów zakażonych koronawirusem przygotowane jest aktualnie ponad 8 tys. łóżek; ponad 800 zapewnia wsparcie respiratorowe.

 

Dane MZ z poniedziałku mówiły, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 3158 osób, u których potwierdzono zakażenie; 219 jest pod respiratorem.

 

Od soboty w strefach czerwonej i żółtej – w których obowiązują dodatkowe obostrzenia - jest 51 powiatów – 17 w czerwonej, a 34 w żółtej. W czerwonej strefie jest m.in. Sopot, a w żółtej m.in. Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin. Warszawa jest miastem z tzw. alertem, co oznacza, że w najbliższym czasie może trafić do strefy.

 

MZ nie wyklucza, że zapowiadane zmiany obostrzeń w strefach zaczną obowiązywać wcześniej niż 15 października, jak pierwotnie planowano. Chodzi m.in. o nowe limity osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. W strefie czerwonej miałoby pozostać ograniczenie zgromadzeń do 50 osób. Zgodnie z zapowiedziami w strefie czerwonej miałoby się pojawić nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu miałby zostać rozszerzony i obowiązywać również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

 

Resort informował w ostatnich dniach, że prawnicy Ministerstwa Zdrowia i Komendy Głównej Policji pracują nad rozwiązaniami umożliwiającymi lepszą egzekucję obowiązujących restrykcji.

 

 

 

Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_asee ~gość_asee (Gość)07.10.2020 22:51

Pisowski rząd nas wykończy. Ttlko przed wyborami wirus w odwrocie według morawieckiego. A teraz to sobie możecie umierać

20


gość_golarz ~gość_golarz (Gość)07.10.2020 10:49

Usługi medyczne bardzo ograniczone, a składki płacimy te same

60


Celsjusz ~Celsjusz (Gość)07.10.2020 07:36

Wkrótce dojdą nam katary, kaszle, przeziębienia i grypy. Prezesi spółdzielni dbają o to, żeby przeziębień w Piotrkowie nie zabrakło. Co roku, chociaż i tak płacimy przecież za ogrzewanie, to trzeba błagać o włączenie ogrzewania. Czy zasoby spółdzielni są ich prywatną własnością, że to oni decydują?

113


set ~set (Gość)07.10.2020 10:22

Wielki ucisk.

31


gość_g ~gość_g (Gość)07.10.2020 07:40

Te respiratory widmo od wielkiego Szu?No to czuje sie bezpiecznie.

81


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat