Będą uczyć, jak udzielać pomocy

ePiotrkow Środa, 25 lutego 20155 2459
Aby poprawić świadomość mieszkańców naszego miasta i powiatu w zakresie bezpieczeństwa, przy Piotrkowskim Stowarzyszeniu Honorowych Dawców Krwi Krwinka powstała Społeczna Akademia Bezpieczeństwa.
fot. archiwum ePiotrkow.pl

Jej zadaniem jest propagowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, szkoleń z pierwszej pomocy, pokazów ratowniczych. Jednocześnie SAB, jako społeczne ciało Stowarzyszenia, propaguje również inne zadania, aby pokazać m.in. zasady oraz idee honorowego oddawania krwi, rejestracji dla dawców szpiku czy też świadomej transplantologii.


- Pierwsza pomoc oznacza wstępne zaopatrzenie poszkodowanego i jego zabezpieczenie do czasu przybycia służb ratowniczych lub do czasu zgłoszenia się do punktu pomocy doraźnej czy lekarza pierwszego kontaktu. Pierwsza pomoc to nie tylko prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale także umiejętność radzenia sobie z codziennymi sytuacjami, takimi jak zranienia, niewielkie oparzenia, czy urazy kończyn bez konieczności angażowania zespołów ratownictwa medycznego, które mogą być potrzebne osobom znajdującym się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia – mówią twórcy SAB.


Przypominamy, że obowiązek udzielenia pomocy spoczywa na każdym z nas, niezależnie od przebytego szkolenia. Reguluje to art.162 kk, §1: „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”


Żeby nauczyć się i wiedzieć więcej, przy Piotrkowskim Stowarzyszeniu Honorowych Dawców Krwi Krwinka powstało również Koło Wolontariatu, gdzie młodzież będzie mogła uczyć cię pierwszej pomocy, a także propagować ideę honorowego oddawania krwi i rejestracji dla dawców szpiku.


Zainteresował temat?

6

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

broda ~broda (Gość)25.02.2015 09:44

To powinien być przedmiot obowiązkowy w szkołach - skończyło by się marudzenie o poprawie świadomości mieszkańców naszego miasta i powiatu w zakresie bezpieczeństwa. Skoro jest przysposobienie do życia w rodzinie to może warto nad tym się zastanowić i przestać straszyć obywateli art.162 kk, §1, bo większość jest nieświadoma i boi się żeby nie pogorszyć sytuacji - bo wtedy też można ukarać

70


Społeczna  Akademia  Bezpieczeństwa Społeczna Akademia Bezpieczeństwa ranga25.02.2015 09:04

Drogi czytelniku Idea mogę w 100% zagwarantować że nie jesteśmy powiązani z żadną partią polityczną.
Pozdrawiam

72


idea ~idea (Gość)25.02.2015 08:25

Szczytne cele, zastanawia mnie dlaczego części ich akcji widywałem SLD? Mam nadzieję, że to nie jest przybudówka żadnej partii.

75


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat