Będą remontować Cmentarną. Co z handlującymi?

Tydzień Trybunalski Sobota, 14 maja 201629 9074
Kwestią kilku tygodni jest rozpoczęcie remontu pierwszego odcinka ulicy Cmentarnej w Piotrkowie. Tegoroczne prace obejmą odcinek od Wojska Polskiego do mostu na Strawie. Na czas remontu swoje stanowiska najpewniej będą musieli opuścić handlarze. Nie powinno to stanowić problemu dla handlujących zniczami, wiązankami i kwiatami na straganach. Gorzej jest w przypadku stacjonarnych budek, których nie da się przenieść.

Ładuję galerię...

Handlujących przy Cmentarnej odwiedziliśmy w ubiegły piątek, czyli dwa dni po ogłoszeniu przez portal miejski planów remontu. Pytaliśmy wówczas przedsiębiorców, co wiedzą na ten temat. Jedni o przebudowie nie mieli pojęcia, inni przyznawali, że coś słyszeli, ale nie znają szczegółów.

 

- Jeśli chodzi o mnie, ja się nie martwię. Nie powinno być żadnych problemów. Nigdzie się nie wynoszę. Wytrzymamy. Muszę zapłacić za to wszystko czynsz i zarobić. Klient i tak przyjdzie, spacerowicze będą chodzić, któryś chodnik będzie przecież czynny – mówiła jedna z handlujących pań. - Z tego, co wiem, to sprzedawcy w tamtych pawilonach mają zostać przeniesieni - wskazała na trzy budki tuż przy skrzyżowaniu Cmentarnej i Wojska Polskiego.

Małżeństwo prowadzące sprzedaż we wskazanych trzech pawilonach pamięta jeszcze, jak jedno z drzew kasztanowych było dopiero sadzonką. - Stałam tu z towarami 30 lat temu i nadal stoję -  mówi kobieta. A czy słyszała cokolwiek na temat potencjalnej rozbiórki budowli? - Wszystko póki co odbywa się pocztą pantoflową – odpowiada. - Na razie nie mieliśmy żadnych oficjalnych informacji. Oczywiście obawiamy się, bo zostaniemy pozbawieni pracy. Będzie bieda. To nie jest jedyne nasze źródło utrzymania, ale... - mówiła jeszcze w zeszły piątek właścicielka.

 

- Remont na pewno spowoduje perturbacje dla osób sprzedających kwiaty czy znicze. Rozmawiałam z kilkoma paniami, które prosiły, by robót nie zaczynać w maju, ponieważ w tym miesiącu mają liczne imprezy, które powodują wzmożony obrót. Z kolei czerwiec, lipiec czy sierpień to miesiące spokojniejsze – podkreślała Małgorzata Majczyna, dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta, nie ukrywając przy tym, że jedyny problem to trzy wspomniane wcześniej budki należące do jednej rodziny. - W pewnym sensie będą się one znajdować na placu budowy i ich się nie da przenieść. Są stare i zardzewiałe. Przygotowuję do właścicieli oficjalne pismo. Będziemy ich namawiać do wysiłku odnowienia swojego pawilonu, kiedy my wymienimy nawierzchnię i założymy media.

 

W poniedziałek zajrzeliśmy do właścicieli trzech pawilonów. Okazało się, że odwiedziła ich już dyrektor Majczyna. Ze wstępnych informacji wynika, że doszło do kompromisu: scenariusz nie jest tak czarny, jak można było przypuszczać. Właściciele mają jedynie usunąć metalowe kratki i stragan. Same budki nie zostaną zburzone. Ponadto wygląda na to, że remont nie wyklucza możliwości prowadzenia działalności przez małżeństwo. Tyle, że w innym miejscu.

- Być może przeniesiemy się na skwerek za naszymi budkami. A może po prostu pójdziemy na przymusowy urlop – zastanawia się właścicielka. -  Nie wiem jeszcze, jak to będzie.

O to spytaliśmy Biuro Inwestycji i Remontów. Co się stanie, kiedy skończy się remont i czy handlarze na to miejsce w ogóle wrócą? - To raczej pytanie do Zarządu Dróg, ale myślę, że tak – mówi Majczyna.

 

Zarząd Dróg - jak to często ma w zwyczaju - również odsyła, do Biura Inwestycji.

Szczęśliwie wygląda jednak na to, że - choć trudny i uciążliwy - dla handlarzy remont będzie jedynie okresem przejściowym.

Sama inwestycja podzielona została na dwa etapy. W Urzędzie Miasta ogłoszono przetarg na wykonanie pierwszego z nich. Dla poprawy bezpieczeństwa pieszych i kierowców zburzony zostanie most. W jego miejsce wybudowana będzie zupełnie nowa konstrukcja. Ponadto przebudowany zostanie wodociąg oraz wykonana kanalizacja sanitarna i deszczowa. Zakres robót obejmuje m.in. roboty rozbiórkowe, roboty ziemne, budowę nawierzchni drogowych i ułożenie trawników z rolki.

 

W projektowanym rozwiązaniu ulica ma szerokość 5,5 metra. Całość uzupełni ułożenie krawężników i chodnika po obu stronach jezdni, wylanie asfaltu, oświetlenie LED, elementy małej architektury oraz nasadzenia zieleni. Na czas remontu projekt organizacji ruchu ma być zmieniony. Kiedy wyburzony zostanie most, w jego miejscu pojawią się kładki. Urzędnicy uspokajają, że pieszy będzie mógł poruszać się tak jak dotychczas i bez problemu dojdzie do wszystkich cmentarzy i do kaplicy.

 

Oferty w przetargu można składać do 16 maja. Inwestycja ma być gotowa w połowie października. II odcinek ulicy Cmentarnej od mostu do ul. Partyzantów będzie realizowany w innym terminie.


Zainteresował temat?

3

3


Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kiki ~kiki (Gość)15.05.2016 09:56

znając życie , urzędasy mają głęboko w pompie przedsiębiorców , bez mrugnięcia okiem każą zwinąć interes na czas remontu , a po remoncie zrobią zakaz handlu .

82


Emilian ~Emilian (Gość)26.06.2016 12:01

Ten remont to skandal, organizacja pracy jak w Kiszyniowie w Mołdawi. Drzewa poobdzierane z kory w żaden sposób niezabezpieczone. Kto za to wszystko odpowiada?

20


piotrków tryb ~piotrków tryb (Gość)15.06.2016 00:57

piotrków to dziura gdzie ludzie niemają pracy

20


nasz ~nasz (Gość)15.06.2016 00:56

nieniszcie ludzi oni tez wszyscy tam chcą pracowac

02


klient ~klient (Gość)15.05.2016 10:49

http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/archiwum/za-nieprzestrzeganie-targowiskowych-regulaminow-do-sadu,1118130,art,t,id,tm.html od lat się dobierali i się dobiorą ,może wreszcie czas zacząć płacić,a nie próbować samobója walnąć w sądzie

41


D&D ~D&D (Gość)15.05.2016 12:57

Nawierzchnia i chodniki owszem tak ale po co burzyć ten most tego nie kumam

42


rondo ~rondo (Gość)16.05.2016 08:17

Czy powstanie rondo na skrzyżowaniu ul. Cmentarnej i Partyzantów?

34


wesoly ~wesoly (Gość)15.05.2016 11:45

witam. Czy w tym miescie nikt nie mysli ,Wojska polskiego nie dokonczona ,rondo sulejowskie tragedia,ul piastowska itd.Poco teraz robic aleje czy tam jest taki wielki ruch.Niech ci z urzedu zaczna myslec,

71


bleble ~bleble (Gość)16.05.2016 09:43

w Piotrkowie tylko potrafią zwężać ulice - żeby było taniej!!! bo przecież ułożenie chodnika jest tańsze niż zrobienie ulicy.Cmentarna też będzie kiszką na której nie będzie można się wyminąć. Tak jest już na remontowanej Śląskiej ... nawet nie zrobili ścieżki rowerowej do d...y z takimi ulicami. Kiedy zatrzyma się jakiś samochód od razu robi się korek. Najlepiej całkiem zwęzić ulice żeby się tylko dwa rowery mogły wyminąć!

61


~PT ~~PT (Gość)14.05.2016 20:02

Most na Cmentarnej do rozbiórki bo w złym stanie? A zapadnięcie nad Strawą w ryneczku ile jeszcze lat będzie czekać na obiecany remont? O " planowanej" przebudowie tego skrzyżowania nie wspomnę.

113


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat