Będą blokować krajową „dwunastkę”

Tydzień TrybunalskiRegion Czwartek, 30 maja 2019115 23443
Mieszkańcy gminy Sulejów domagają się przyspieszenia przebudowy krajowej „dwunastki” do parametrów drogi ekspresowej. Chcą protestować, z blokadą drogi włącznie. Fakt, że w ciągu kilku ostatnich dni na DK 12 w wypadkach zginęły trzy osoby przelał czarę goryczy.
fot. archiwum epiotrkow.pl

20 maja między Piotrkowem a Sulejowem na DK12 zderzyły się 3 samochody. Dwóch mężczyzn nie przeżyło tego wypadku. Kolejna osoba zginęła w środę 29 maja. Droga jest wciąż zakorkowana, nawet kiedy nie dochodzi tam do niebezpiecznych zdarzeń.

 

Okoliczni mieszkańcy rozpoczęli przygotowania do protestu. Będą domagać się przyspieszenia prac nad budową drogi S12. Kilka dni temu spotkało się w tej sprawie 80 osób. Chcą wysłać do stolicy swoją delegację, a także na krótko zablokować „dwunastkę”. Planują też spotkanie z przedstawicielami władz wszystkich szczebli i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

- Do rozpoczęcia działań skłoniło nas przede wszystkim to, że na drodze krajowej nr 12 już od jakiegoś roku zwiększyła się nośność. Jak zapewniał nas dyrektor GDDKIA Maciej Tomaszewski, miało być to chwilowe, niestety nic się nie zmienia – mówi Jacek Zajączkowski, współorganizator protestu. - Mamy również bardzo słaby most w Sulejowie. Jednak najbardziej zbulwersowała nas sytuacja, że w planowanej przebudowie „gierkówki” nie ma węzła Rokszyce. To miało być kluczowe posunięcie, jeśli chodzi o powstanie trasy S12 między Piotrkowem a Sulejowem. Skoro ten węzeł jest nieplanowany, to oznacza, że wszelkie nasze ustalenia z włodarzami naszego województwa, powiatu i GDDKiA, które podjęliśmy 20 miesięcy temu na spotkaniu Towarzystwa „Obwodnica dla Sulejowa”, stają się nieaktualne. Jesteśmy co najmniej 5 kolejnych lat do tyłu. Przecież właśnie budują autostradę A1, więc nikt nie będzie jej za chwilę znowu przebudowywał. Oczywiście nie zapominajmy o ciągłych wypadkach. To wszystko skłoniło mnie do tego, by działać. Napisałem post na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych i bardzo dużo osób się do mnie zgłosiło. Chcemy zrobić ponadpartyjne porozumienie obywatelskie, żeby wszyscy niezależnie od tego, z której są opcji politycznej, mogli pomóc i wpłynąć na włodarzy.

 

7 czerwca protestujący chcą spotkać się z przedstawicielami GDDKIA, którzy – jak mówią mieszkańcy – obiecywali gruszki na wierzbie. - Z zakulisowych informacji wiem, że mamy decyzję środowiskową, ale czy rzeczywiście tak jest? - dodaje J. Zajączkowski. - Nikt nas o niczym nie informuje. Spotkanie oczywiście jest otwarte, przyjść może każdy, kto chce nam pomóc, bo tylko wspólnymi siłami możemy coś osiągnąć. Na 99% zorganizujemy także protest. Będą to działania happeningowe i bardzo widoczna blokada drogi. To nie jest wymierzone przeciwko kierowcom, chcemy pokazać, że na DK 12 musi się coś zmienić, żebyśmy my mogli normalnie żyć.

 

Na portalu zrzutka.pl zbierane są pieniądze na wydrukowanie banerów informujących o proteście, plakatów i na pokrycie innych kosztów związanych z protestem. Do czwartku, 30 maja zebrano 1365 zł.


Zainteresował temat?

15

5


Komentarze (115)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

echoobiecanek ~echoobiecanek (Gość)31.05.2019 16:57

A kiedy obiecane rozpoczęcie budowy ścieżki rowerowej z Piotrkowa do Przygłowa? Maj mija a ona niczyja.

53


gość ~gość (Gość)05.06.2019 20:07

Kto wymyśla ścieżki rowerowe? Po co zajezdni dla autobusów? Tu jest potrzebna droga z prawdziwego zdarzenia czyli s12!

20


PONIATOWIANIN ~PONIATOWIANIN (Gość)03.06.2019 12:56

Popieram i wspieram na miejscu

30


Sonny Boy Williamson ~Sonny Boy Williamson (Gość)31.05.2019 13:45

Trzeba się naprawdę zastanowić o co walczymy, bo jeśli nam zmodernizują obecną ścieżkę, to dopiero zostaniemy z ręką w nocniku na następne 50 lat - wąskie gardła na mostach w Przygłowie i Sulejowie, Sulejów, Przygłów i in. miejscowości podzielone na pół, być może jeszcze większy ruch i dopuszczalne większe prędkości itd.
Trzeba walczyć o nową ścieżkę, a nie "modernizację" obecnej drogi. Na dzień dzisiejszy możemy walczyć o alternatywne drogi lokalne, które stosunkowo szybko można "zmodernizować", np drogę przez Kłudzice. Ale potrzebne wsparcie powiatu, województwa, rządu. I nową ścieżkę, nowe mosty na Luciąży i Pilicy.
I jeszcze jedno: Burmistrz ma rację, że zablokował, tą fuszerkę od czapy przygotowaną przez poprzednie ekipy SLD-POwskie - tak jak piszę - to była fuszera całkowicie mijająca się z rzeczywistością, żeby tylko pokazać, że niby coś robią.
Może warto powalczyć o postawienie VIATOLL na 12 pomiędzy PT a Sulejowem, wtedy część tranzytu przeniosłaby się na inne drogi?

66


terrer ~terrer (Gość)02.06.2019 17:45

może w przyszłym pokoleniu w końcu powstanie S12

03


heniek ~heniek (Gość)02.06.2019 10:49

Cytuję:
Masz rację. Skoro od roku robisz karierę w PiS i w Sulejowie dostałeś 65%, to sulejów faktycznie nie zasługuje na S12.


Komentarz do sprawy taki, że palce lizać.
Po co w Sulejowie S12 skoro oni są już tacy szczęśliwi?

22


j. ~j. (Gość)30.05.2019 20:08

Pisowski Piotrków powinien wiedzieć, że kasa poszła na "Piątkę Kaczyńskiego" i na pewno jeszcze bardzo długo nie będzie nowej drogi do Sulejowa! Będzie non stop jeden wielki korek, ale nowej drogi nie będzie i już!

2415


gość ~gość (Gość)30.05.2019 07:49

Gdzie jest Macierewicz i inni z PiSu??? Lorek?Dróżdż? Kawałka drogi przez 4 lata nie potraficie załatwić? Co z węzłem na A1 Rokszyce??? Blokować do skutku!

398


Kłudzice ~Kłudzice (Gość)31.05.2019 19:44

Do drogi Kłudzice - Łęczno dwa lata temu Lasy Państwowe deklarowały, że dożócić mogą przez dwa lata łącznie ponad 1.600.000,00zł. Bo w planach była wycinka położonych przy tej drodze lasów. Burmistrz stwierdził w tamtym czasie, że droga będzie kosztowała 4 miliony a on nie ma na to pieniędzy. Zapomniał odjąć deklaracje Lasów. A nikt nie wie skąd takie wyliczenia, że 4 bańki ma kosztować ta droga. Teraz Lasy nie dołożą już nic, bo zaczęły wycinkę i mają to w głębokim poważaniu. Ot takie w naszej Gminie perspektywiczne myślenie inwestujemy w Lotnisko dla helikopterów w centrum miasta, inwestujemy w piękne molo na Pilicy, budujemy baseny, a nie ma jak do nas dojechać! Aaa, chcemy rozwijać turystykę? Ale chyba pieszą! Bo z tą rowerową to jakoś też nie idzie.

111


wapniokVSbaraniarz ~wapniokVSbaraniarz (Gość)30.05.2019 15:55

niech w koncu zaczna robic cos a nie obiecywać

92


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat