Beata i Tomek zagrali muzyczną poezję „Bez Nut”

ePiotrkow Sobota, 23 marca 20191 2963
Za sprawą zespołu „Bez Nut” w sobotni wieczór Centrum Idei ku Demokracji było lirycznie, nostalgicznie, ale i refleksyjnie. Duet śpiewający Beata Królikiewicz i Tomasz Morozowski oczarowali publiczność klimatem swoich piosenek. Na ich koncert złożyły się piosenki z tekstami łódzkich poetów Beaty Leszczyńskiej i Jacka Matuszewskiego, a także piotrkowianina Pawła Małolepszego oraz Agnieszki Osieckiej. Koncert „Bez Nut” zakończył piotrkowskie obchody XX Międzynarodowego Dnia Poezji.

Ładuję galerię...

Jedwabną nicią wzruszeń subtelnie cię ogrzeję i o czymkolwiek innym już wiedzieć nic nie będziesz…  –  zachwycili, śpiewając zgromadzonej na dziedzińcu Centrum Idei ku Demokracji publiczności Beata Królikiewicz i Tomasz Morozowski, czyli duet „Bez Nut”. Ich koncert odbył się w sobotę, 23 marca, na zakończenie piotrkowskich obchodów Międzynarodowego Dnia Poezji, które w naszym mieście zorganizowano po raz czwarty.  

Za sprawą Beaty i Tomasza, ci którzy zdecydowali się przyjść na ich występ, mogli się i wzruszyć i rozmarzyć. Ten duet wyjątkowo potrafi oczarować klimatem swoich piosenek, o czym piotrkowianie mogli się już wielokrotnie przekonać. W sobotę było lirycznie, nostalgicznie, ale i refleksyjnie… po prostu to był wieczór pełen muzycznej poezji. Na zaprezentowany w koncercie repertuar „Bez Nut” wybrali piosenki, do których teksty napisali specjalnie dla nich łódzcy poeci – Beata Leszczyńska i Jacek Matuszewski, choć nie zabrakło też utworów z tekstami piotrkowianina Pawła Małolepszego. Łącznie Beata i Tomasz zaśpiewali kilkanaście piosenek. Były to między innymi „Klasówka”, „Spalam się”, „Zagubieni”, „Miłość, miłość”, „Serce marnotrawne”, „Na dwa serca”, „Piosenka o białym albatrosie” czy „Na koniuszkach rzęs”. Natomiast z klasyki polskiej muzyki można było usłyszeć przejmujące „Przepraszam, że żyję” Agnieszki Osieckiej czy słynne „Przed nocą i mgłą (Między nocą a mgłą)”,  pochodzące z uznawanego za kultowy serialu „07 zgłoś się”. Ogólnie, jak podsumowali nieco żartobliwie muzycy, większość piosenek była oczywiście o miłości, bo takie głównie tworzą i śpiewają. Niemniej przyznali, że teksty i słowa są dla ich twórczości bardzo ważne. – Uznajemy, że słowo ma bardzo dużą wartość dla piosenki i przywiązujemy do tego wagę. Wybieramy sobie autorów, którzy naszym zdaniem piszą w sposób intrygujący i dlatego może w tym miejscu, w tym otoczeniu, podczas tego wydarzenia (Międzynarodowego Dnia Poezji; przyp. aut.) był to taki klimatyczny koncert – powiedziała po występie Beata Królikiewcz.   

„Bez Nut” istnieje od 2007 roku. Jako duet Beata Królikiewicz i Tomasz Morozowski mają na swoim koncie płytę „Kawa z mlekiem”, a ich utwory są znane w nurcie piosenki poetyckiej nie tylko piotrkowskiej publiczności. Obecnie zespół jest w trakcie nagrywania kolejnej swojej płyty.  

Warto jeszcze dodać, iż tuż przed koncertem zespołu „Bez Nut” odbyło się podsumowanie tegorocznej piotrkowskiej edycji Międzynarodowego Dnia Poezji. Aleksandra Fidziańska i Małgorzata Kudyba jako przedstawicielki organizatora wydarzenia, czyli Centrum Idei ku Demokracji, oficjalnie przekazały podziękowania na ręce tych, którzy odpowiedzieli na poetycki apel i aktywnie włączyli się w lokalne obchody święta poezji, które przypadło na pierwszy dzień wiosny. W sumie w tej kulturalnej akcji wzięło udział trzydzieści dziewięć różnego rodzaju piotrkowskich instytucji, firm, placówek edukacyjnych i ośrodków kulturalnych, a także siedemdziesięciu wolontariuszy. Rozdano mieszkańcom miasta trzy tysiące książeczek, zatytułowanych „Wiersz dla ciebie”, zorganizowano warsztaty poetyckie, w siedmiu miejscach na terenie Piotrkowa wspólnie tworzono wiersze i odbyło się dwadzieścia jeden poetyckich podróży – tak pokrótce przedstawia się piotrkowskie święto poezji Anno Domini 2019.

W sobotę wręczono także nagrody w konkursach, które bezpośrednio były związane z Dniem Poezji. I tak w konkurencji „Selfie z poezją” główną nagrodę zdobyły dwie prace – Sandry Stefańczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i Julii Pielużek ze Szkoły Podstawowej nr 13, natomiast w kategorii „Poetycki sleevface” najlepszymi okazali się Adrian Biegała i Adrian Poterała ze wspomnianego już ZSP nr 3.

Portal epiotrkow.pl był wraz z radiem Strefa FM i „Tygodniem Trybunalskim” patronem medialnym tegorocznych piotrkowskich obchodów Międzynarodowego Dnia Poezji.

 

Tekst i foto: Agawa


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)24.03.2019 08:09

Pani Beatka <3

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat