Badanie: restauracje, siłownie i hotele najbardziej ryzykowne w dobie pandemii

PAPŚwiat Czwartek, 12 listopada 202023 2999
Ponowne otwarcie restauracji, siłowni i hoteli niesie ze sobą największe ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Evanston w badaniu opublikowanym w magazynie "Nature".
fot. pxhere.com

W badaniach wykorzystano dane z telefonów komórkowych 98 milionów ludzi i w ten sposób stworzono model ryzyka infekcji w różnych lokalizacjach.

 

Naukowcy wykorzystali dane zebrane od marca do maja w miastach w całych Stanach Zjednoczonych, aby zmapować ruch ludzi. Obserwowali, dokąd ludzie się udawali, jak długo tam przebywali, ile było tam innych osób i z jakich okolic pochodziły. Następnie połączyli te informacje z danymi, dotyczącymi liczby przypadków i sposobu rozprzestrzeniania się wirusa.

 

Jako przykład podano Chicago. Tam model badania przewiduje, że jeśli restauracje zostałyby ponownie otwarte z pełną wydajnością, wygenerowałyby prawie 600 000 nowych infekcji, trzy razy więcej niż w przypadku innych branż.

 

"Musimy pomyśleć o strategiach ponownego otwarcia gospodarki" - powiedział Jure Leskovec z Uniwersytetu Stanforda, główny autor artykułu - Badanie pozwala nam przetestować różne scenariusze ponownego otwarcia i ocenić, co to oznaczałoby dla rozprzestrzeniania się wirusa".

 

Model sugeruje również, jak skuteczne mogą być środki blokowania przestrzeni publicznych. Na przykład w Miami ilość infekcji zaobserwowana w hotelach osiągnęła szczyt w tym samym czasie, gdy miasto tętniło wiosennymi imprezami na plażach, które odbywały się pomimo pandemii. Ale liczby te, według badania, znacznie skurczyły się, gdy zaczęły obowiązywać obostrzenia epidemiczne.

 

W równoległej opinii, opublikowanej w "Nature", Marc Lipsitch i Kevin Ma z Instytutu Zdrowia Uniwersytetu Harvarda, napisali, że istnieją ograniczone dane epidemiologiczne na temat sposobu, w jaki obostrzenia społeczne i gospodarcze wpływają na rozprzestrzenianie się koronawirusa i podkreślili, że takie modele mogą służyć jedynie jako punkt wyjścia przy podejmowaniu decyzji politycznych, dotyczących ponownego znoszenia restrykcji.

 

Naukowcy wyjaśniają także, iż według ich badań pełne blokady działalności społecznej i gospodarczej nie są konieczne, aby powstrzymać wirusa. Ich zdaniem zakrywanie twarzy i utrzymywanie dystansu społecznego oraz ograniczenia częściowe mogą odgrywać główną rolę w utrzymywaniu kontroli nad sytuacją.

 

Jako przykład podane jest znów Chicago, gdzie zmniejszenie obłożenia do 20 proc. w miejscach publicznych zniwelowało ilość nowych infekcji o ponad 80 proc. Wynik badania sugeruje zatem, że ograniczenie maksymalnej liczby osób w najbardziej uczęszczanych lokalizacjach może być skuteczniejsze niż mniej ukierunkowane środki zapobiegania transmisji wirusa, a jednocześnie może zapewniać korzyści ekonomiczne.

 

 

 

(PAP)


Zainteresował temat?

0

7


Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

okres debiloceński ~okres debiloceński (Gość)12.11.2020 19:25

Cytuję:
W badaniach wykorzystano dane z telefonów komórkowych 98 milionów ludzi i w ten sposób stworzono model ryzyka infekcji w różnych lokalizacjach. Naukowcy wykorzystali dane zebrane od marca do maja w miastach w całych Stanach Zjednoczonych, aby zmapować ruch ludzi. Obserwowali, dokąd ludzie się udawali, jak długo tam przebywali, ile było tam innych osób i z jakich okolic pochodziły.


Telefon komórkowy to jak widać szpieg, który ciągle nam towarzyszy. Widać, jak dużo można wywnioskować z samego ustalenia jego lokalizacji. Ale powiedz przeciętnemu delikwentowi, że telefon komórkowy jest narzędziem inwigilacji, to powie, że to teoria spiskowa. W to, że wszystkie rozmowy są nagrywane, a wszystko co przesyłamy jest rejestrowane, też nie uwierzy.
Zabawne, iluż to naukowców nagle zajęło się koronawirusem. No specjaliści od koronawirusa i od pandemii są już chyba na każdej uczelni.
Przecież dokładnie te same zasady rozprzestrzeniania dotyczą każdego innego wirusa. Dlaczego zatem nikt do tej pory nie panikował, ani nie mnożyły się tego typu badania?
Pewnie niedługo na uniwersytetach pojawią się kierunki typu kowidologia, pandemiologia, lokdałnologia, handel respiratorami, dezynfekcja przestrzeni publicznej, itp. itd.
Obłęd.

50


bycz ~bycz (Gość)12.11.2020 10:13

głupoty piszecie od czerwca gdzie ponownie otworzyli siłownie było bardzo mało osób max4-5 na całą sale i każdy od siebie trzyma dystans , siłownie powinny być otwarte

41


gość_gosc ~gość_gosc (Gość)12.11.2020 09:17

Koscioly powinny byc zamkniete w pierwszej kolejnosci o otwarte jako ostatnie.

83


gość_ep ~gość_ep (Gość)12.11.2020 15:00

Może wreszcie każda Pani Domu nauczy się gotować,a nie czekać na gotowe

53


gość_ep ~gość_ep (Gość)12.11.2020 09:15

Przynajmniej do konca roku tego typu działalność powinna byc zawieszona

26


gość_konrad ~gość_konrad (Gość)12.11.2020 16:11

Na co komu siłownia w okresie zimowym? Ludzie zajmijcie się swoimi rodzinami.

22


gość_zaradny ~gość_zaradny (Gość)12.11.2020 15:58

I bardzo dobrze powinni to wszystko pozamykać, przecież można pracować zdalnie ja tak robię i jakoś daję radę a jak ktoś jest obibok to już jego sprawa.

14


gość_gość ~gość_gość (Gość)12.11.2020 15:51

Siłownia jest zbędna, lepiej otwórzcie ludziom przychodnie.

32


gość_smakosz ~gość_smakosz (Gość)12.11.2020 09:08

Biedronki dvpa dvpę trze tam to wgl korony nie ma. Panie kasjerki to niezniszczalne i super odporne organizmy antycovidowe . Koscioly zamknąć gdzie mohery się gromadza

94


gość_www ~gość_www (Gość)12.11.2020 11:23

Najwyższy czas zrezygnować ze smartfonów.

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat