Badanie: ponad jedna trzecia firm wystawia miesięcznie mniej faktur niż przed Covid-19

PAPKraj Wtorek, 26 stycznia 20213 864
Ponad 1/3 firm wystawia miesięcznie mniej faktur niż przed pandemią; to oznacza mniejsze wpływy w firmowym budżecie i mniejszy obrót w gospodarce - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i NFG. Główne przyczyny zmniejszonej liczby faktur w obiegu to m.in. słabszy popyt na produkty i usługi.
fot. PAP

Jak wskazują autorzy badania "Płynność finansowa MŚP w pandemii", przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD) i firmy faktoringowej NFG, ponad 1/3 firm wystawia miesięcznie mniej faktur niż przed pandemią. To oznacza mniejsze wpływy w firmowym budżecie, ale też mniejszy obrót w gospodarce.

 

Na drugim biegunie są firmy, które w pandemii wystawiają miesięcznie więcej faktur niż wcześniej – 26,8 proc. Z kolei 38,8 proc. przedsiębiorców nie potrafi określić, czy i jak zmieniła się liczba wystawianych przez nich faktur w miesiącu.

 

Zdaniem autorów badania, zjawisko utraty kontraktów lub zleceń najbardziej widoczne jest w firmach małych i tych działających w branży budowlanej. Więcej faktur obecnie wystawiają firmy średnie i te działające w branży produkcyjnej.

 

"Firmy produkcyjne, zwłaszcza te kooperujące z zagranicą, notują wręcz zwyżki zamówień. Gorzej natomiast radzą sobie branże: budowlana, handlowa i usługowa. W tej pierwszej aż 42 proc. firm uskarża się na spadek liczby wystawianych faktur. Tymczasem pamiętajmy, że mniejsza liczba faktur to także mniejsze wpływy do budżetów firm. Z naszych danych wynika, że w pandemii, z obawy przed utratą płynności finansowej, więcej firm budowlanych sięgało po faktoring" - powiedział cytowany w komunikacie prezes firmy faktoringowej NFG Dariusz Szkaradek.

 

Wśród głównych przyczyn, dla których przedsiębiorcy wystawiają mniej faktur, są przede wszystkim: słabszy popyt na ich produkty i usługi (55,2 proc.), ograniczenia w działalności kontrahentów na skutek obostrzeń (53,5 proc.) i problemy finansowe klientów (44,8 proc.). Przedsiębiorcy wskazują, że sami też działają w ograniczonym zakresie na skutek obostrzeń (35,5 proc.) lub ich kontrahenci/klienci zamknęli działalność (18 proc.).

 

"Wiele firm uskarża się również na brak środków finansowych, trudności z uzyskaniem od dostawców surowców niezbędnych do produkcji bądź świadczenia usług, brak rąk do pracy czy niewystarczającą ilość towaru – to wszystko też wpływa na ograniczenia w wystawianiu faktur" - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i NFG.

 

Badanie pokazało, że nawet 100 faktur mniej wystawiają miesięcznie firmy z sektora MŚP, w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii.

 

"Taką odpowiedź wskazało 13,4 proc. firm (głównie średnich i produkcyjnych). Nieco ponad 1/4 przedsiębiorców wystawia do 10 faktur mniej (głównie mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej). Z kolei małe firmy, głównie z branży handlowej, straciły do 30 faktur w miesiącu" - czytamy.

 

Szkaradek zwraca uwagę na fakt, że "faktura fakturze nierówna". "Dla jednej firmy utrata stu kontraktów będzie oznaczać 10-procentową lukę w budżecie, a dla innej utrata już jednej, dwóch faktur może być gwoździem do trumny, gdyż byli to po prostu strategiczni klienci. Taka sytuacja często ma miejsce w mikrofirmach, gdzie jedna niezapłacona faktura może realnie zagrozić płynności finansowej przedsiębiorstwa" - zauważa prezes NFG.

 

Ponadto - jak wskazują autorzy badania - faktura stanowi dla przedsiębiorcy zabezpieczenie w momencie, gdy zechce on pozyskać finansowanie np. w formie faktoringu.

 

"Następuje wówczas cesja wierzytelności na zewnętrzną firmę – w tym wypadku faktora, i przedsiębiorca otrzymuje pieniądze z faktury, którą właśnie wystawił. Jeśli faktury nie wystawił – traci szansę na finansowanie, a jak wiadomo faktoring jest jednym najtańszych, najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych instrumentów ochrony płynności finansowej" - napisano.

 

Badanie "Płynność finansowa MŚP w pandemii" na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i firmy faktoringowej NFG przeprowadzone przez IMAS International w IV kwartale 2020 r. metodą CAWI na grupie 500 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

 

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej jest platformą wymiany informacji gospodarczej – od ponad 17 lat zbiera i udostępnia dane na temat sytuacji finansowej konsumentów oraz firm (zarówno dużych koncernów, jak i małych przedsiębiorstw). 

 

autor: Aneta Oksiuta


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_5gg ~gość_5gg (Gość)26.01.2021 22:04

Ale sensacyjne odkrycie.

00


Kazik ~Kazik (Gość)26.01.2021 08:54

Przecież o to chodzi by pod pretekstem wirusa zniszczyć gospodarkę do końca nawet sam Premier przebąkuje o nowym ładzie gospodarczym wiec to wszystko co się dzieje teraz zaplanowane zostało dużo wcześniej przez globalistów

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat