Badanie na myszach sugeruje, że SARS-CoV-2 wnika do mózgu

PAPŚwiat Czwartek, 24 grudnia 20206 2986
Eksperymenty na myszach pokazały, że białko spike koronawirusa wnika m.in. do mózgu, co wskazuje na przenikanie także wirusa, ale szkodzić prawdopodobnie może też samo białko. To kolejne badanie, które wykazuje białko to może naruszać barierę krew-mózg.

Coraz więcej dowodów pokazuje, że osoby, które przeszły COVID-19 cierpią m.in. na zaburzenia zdolności poznawczych i utrzymujące się zmęczenie.

 

Jesienią na łamach pisma „Neurobiology of Disease” zespół pod kierunkiem dr. Servio H. Ramireza z Lewis Katz School of Medicine w Temple University opisał badania, w których udało się wykazać, że białko szczytowe (białko S) koronawirusa SARS-CoV-2 może naruszać barierę krew-mózg. Były to pierwsze dowody na to, że infekcja koronawirusem może osłabić tę barierę i sprawić, że będzie ona nieszczelna.

 

Autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach „Nature Neuroscience” w eksperymentach na myszach wykazali, że białko spike (S1) wirusa pokonuje barierę krew-mózg, przedostając się tym samym do tkanki mózgu. Spike to białko, które pozwala wirusowi zakażać komórki.

 

Badacze twierdzą, że jego przenikanie do mózgu sugeruje, że przedostawać się może także cały wirus.

 

To jednak nie wszystko. Według naukowców, powodując zapalenia, prawdopodobnie szkody wywoływałoby samo białko, gdyby dostało się do mózgu.

 

„Białko S1 prawdopodobnie nakłania mózg do wydzielania cytokin i substancji związanych ze stanem zapalnym” - wyjaśnia główny autor publikacji prof. William A. Banks.

 

Nie wiadomo jednak jeszcze, czy takie wolne cząsteczki białka odłączają się od wirusów.

 

Autorzy nowej publikacji zwracają uwagę, że białko spike koronawirusa działa nieco podobnie, jak białko gp120 HIV.

 

Ono także łączy się z receptorami na komórkach i również jest toksyczne dla tkanki mózgowej.

 

„To było jak déja vu” - opowiada prof. Banks, który przez długi czas badał białko gp120, a także reakcje bariery krew-mózg w chorobie Alzheimera, otyłości, cukrzycy i HIV.

 

Naukowcy spekulują, że część z typowych objawów COVID-19 może wynikać właśnie z oddziaływania wirusa na mózg.

 

„Wiemy, że osoby z COVID mają kłopoty z oddychaniem, co ma związek z infekcją płuc, ale dodatkowe wyjaśnienie może być takie, że wirus wchodzi w ośrodki oddechowe w mózgu i tam też powoduje problemy” - tłumaczy ekspert.

 

Naukowcy przestrzegają więc przed lekceważeniem SARS-CoV-2.

 

„Nie chcecie zadzierać z tym wirusem. Wiele skutków, które wywołuje może być nasilonych, podtrzymywanych lub nawet spowodowanych przez wirusa dostającego się do mózgu, a efekty te mogą utrzymywać się przez bardzo długi czas” - podkreśla prof. Banks.

 

Autorzy pracy odkryli także, że białko było wchłaniane również przez inne tkanki - w płucach, nerkach, wątrobie i śledzionie.

 

Wyniki badań na myszach nie zawsze przekładają się jednak na zjawiska zachodzące u ludzi.

 

Naukowcy sprawdzili też oddziaływanie białka spike z laboratoryjnym modelem ludzkiej bariery krew-mózg i nie wykryli znaczącego przenikania.

 

Podkreślają jednak, że tych wyników też nie można z całą pewnością odnieść do warunków w żywym organizmie człowieka.

 

Więcej w serwisie Nauka i Zdrowie PAP - http://nauka.pap.pl

 

(PAP)


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wielebny wieloryb ~wielebny wieloryb (Gość)25.12.2020 21:33

Cytuję:
białko spike koronawirusa wnika m.in. do mózgu, co wskazuje na przenikanie także wirusa, ale szkodzić prawdopodobnie może też samo białko


Ten konkretny koronawirus to żadna nowość, koronawirusy istniały od dawna i co roku powodują choroby w każdym sezonie grypowym. Jest to fakt powszechnie znany. Zatem jeśli jakieś białko z tego koronawirusa wnika np. do mózgu, to zapewne z takimi samymi efektami wiąże się zakażenie innymi koronawirusami. Dlaczego nikt tego wcześniej tak gruntownie nie badał? Ano dlatego, że nikt grypy czy przeziębienia nie traktował jako poważnej choroby!
Zabawne, że z jednej strony biją na alarm, że jakieś białko z wirusa może przenikać do mózgu, a z drugiej strony na siłę chcą aplikować szczepionkę zawierającą RNA, którego zadaniem jest zmiana metabolizmu naszych komórek tak, aby to nasze komórki same produkowały białko tegoż wirusa! Nie macie wrażenia, że ktoś tu Was po całości bezczelnie w wała robi?
Kwestia ostatnia. Od dawna wiadomo, że dodawane do szczepionek substancje towarzyszące też mogą przenikać barierę krew-mózg, a chodzi tu między innymi o związki rtęci i glinu, które są silnymi neurotoksynami (działają destrukcyjnie na komórki nerwowe). Zawartość tych związków w szczepionkach przekracza wielokrotnie normy ustalone przez toksykologię. Nie przeszkadza to jednak nikomu, by już od pierwszej doby życia szprycować dzieci szczepionkami. A liczba szczepionek powoli zwiększa się... Szczepienie dzieci w pierwszej dobie życia nie ma żadnego uzasadnienia, za to ma jeden cel: w przypadku komplikacji po tak wczesnym szczepieniu nie można udowodnić, że to ono było przyczyną problemów zdrowotnych lub śmierci. Prawda, że sprytnie pomyślane?
Ale każdy, kto zwraca uwagę na ten problem to przecież szur i płaskoziemca, a jeśli wątpliwości zdradza medyk, to odbiera mu się prawo wykonywania zawodu lekarza. I w tej kwestii jakoś alarmu w mediach nie ma, że coś tu jest nie tak w tym całym systemie.

111


Mietek ~Mietek (Gość)09.01.2021 12:42

O kurka 2 lata temu po ciężkiej grypie pół roku dochodziłem do sił to musiało mi wtedy mózg białko zryć. To chyba dlatego stałem się płaskoziemcą i antyszcepionkowcem covida bo nie mam już mózgu ?

50


gość_godc ~gość_godc (Gość)25.12.2020 19:46

Mysza klęczy przed pobraniem

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat