Badanie: co czwarty Polak zaczął w pandemii zamawiać online jedzenie

PAPKraj Środa, 27 stycznia 202114 1438
W pandemii co czwarty Polak zaczął zamawiać online jedzenie z dostawą do domu - wynika z badania na potrzeby raportu “Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii”. Za takie zakupy 55 proc. badanych płaci gotówką przy odbiorze.

Jak wynika z badania zleconego przez Santander Consumer Bank, nadzieją dla właścicieli lokali gastronomicznych, które pozostaną zamknięte co najmniej do końca stycznia, jest utrzymujące się zainteresowanie zamawianiem jedzenia na wynos. Z takiej opcji korzysta już co czwarty Polak (27 proc.) w tym najwięcej osób w wieku 18-29 lat (61 proc.) i 30-39 lat (39 proc.).

 

Według autorów badania, jednak zainteresowanie to spada wraz z wiekiem respondentów np. wśród czterdziestolatków wynosi już jedynie 17 proc. To zjawisko może wiązać się z tym, że starsze pokolenia są bardziej przyzwyczajone do przygotowywania posiłków samodzielnie i nawet przed pandemią nie korzystały z opcji obiadu +na mieście+ tak często jak młodzi dorośli - czytamy.

 

Z badania wynika, że zamówienia jedzenia na wynos przez internet w trakcie pandemii stały się również popularnym wyborem dla mieszkańców metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców takich jak Warszawa, Łódź czy Poznań (44 proc.) i osób z wyższym wykształceniem najczęściej przebywających na tzw. home-office (42 proc.).

 

Co ciekawe, mimo że najchętniej na wynos zamawiają najlepiej zarabiający, z tej opcji korzysta już co szósta osoba, której dochody nie przekraczają 2 tys. zł miesięcznie (17 proc.) - podano.

 

Zdaniem Marty Michałków z Santander Consumer Banku, powód zamawiania jedzenia z dostawą na wynos w trakcie pandemii może być związany z chęcią wsparcia lokalnych biznesów i ulubionych miejsc, ale również z przerzuceniem dotychczasowych zwyczajów biurowych na model home-office. "Polacy coraz chętniej korzystają z kanału online do robienia zakupów i organizowania spraw, które kiedyś załatwiali osobiście lub przez telefon, jak pokazuje nam pandemia, zamówienia jedzenia nie są wyjątkiem od tej reguły" - dodała.

 

Z badania wynika ponadto, że mimo iż polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej zdigitalizowane, płatności za jedzenie na wynos najczęściej realizujemy gotówką przy odbiorze - robi tak 55 proc. badanych.

 

W ocenie autorów badania, może to wynikać z wygody i niechęci do tracenia czasu na wykonywanie kolejnych operacji w sieci. Jest to metoda chętnie wybierana przez osoby w wieku 18-29 lat (63 proc.), które na ogół najlepiej radzą sobie z nowymi technologiami.

 

Z kolei ponad połowa trzydziestolatków i czterdziestolatków preferuje płatność kartą przy odbiorze zamówienia (kolejno 59 i 51 proc.). Z płatności plastikiem w aplikacji do zamawiania jedzenia typu Uber Eats czy Pyszne.pl korzysta co piąty z nas (22 proc.), jest to rozwiązanie popularne zwłaszcza wśród mężczyzn (27 proc. w porównaniu do 18 proc. kobiet) oraz najmłodszych respondentów w wieku 18-29 lat i 30-39 lat (kolejno 25 i 32 proc.). Natomiast z płatności BLIKIEM korzysta co siódmy z nas (14 proc.), w tym niemal co czwarty dwudziestolatek (23 proc.) i co dziesiąty pięćdziesięciolatek - czytamy.

 

Ogólnopolskie badanie, na potrzeby raportu “Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii” zostało przeprowadzone na zlecenie Santander Consumer Banku, przeprowadzone przez Instytut IBRiS pod koniec listopada 2020 r. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa 1000 dorosłych Polaków. (PAP)


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

olo tolo olo ~olo tolo olo (Gość)27.01.2021 18:03

Moja Tereska gotuje takie obiady, że spasłem się na nich 20kg :( codziennie tylko mielone albo grochówa, co ja bym dał żeby zjeść zwykłą kiełbasę z patelni, albo pitrolki jak za kawalera...

20


gość_hhhh ~gość_hhhh (Gość)28.01.2021 01:50

Zajmują się tym co jest niepotrzebne nikomu co jest ważne to pod dywan zamiecione jest

10


kb ~kb (Gość)27.01.2021 16:46

Co czwarty Polak przeszedł pandemię i się nawet nikomu nie przyznał...

50


gość_smakosz ~gość_smakosz (Gość)27.01.2021 15:41

Coz za inteligent na to wpadł. Jak gastronomię są zamknięte to jak mają zjeść?

30


gość_patolog ~gość_patolog (Gość)27.01.2021 15:28

Zamawiałem obiady z dowozem zanim było to modne. Nie wiem czy się tak szczycicie... Wielki mi mecyje

30


gość_piotryna ~gość_piotryna (Gość)27.01.2021 15:05

Teraz rośnie nam takie pokolenie że za chwilę co 15 osoba bedzie potrafiła coś samemu zrobić samodzielnie .Tylko FACEEBOK instagram itd.zdjecia sweter focie A kanapki masłem nie potrafi posmarować.

60


nie dziwi.. ~nie dziwi.. (Gość)27.01.2021 07:38

co druga Karyna czy Grażyna, wode na herbatę przypali, strach tłumoka do garka postawić

142


gość_gość ~gość_gość (Gość)27.01.2021 14:41

Jak co czwarty? Przecież ja zamawiam codziennie

30


gość_ffff ~gość_ffff (Gość)27.01.2021 14:07

Może lepiej zająć się który człowiek dziecko nie dojada a nie zajmować się zeczamitakimi jak zamawianie masakra się dzieje nie dlugo będzie ile człowiek razy chodzi do wc

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat