Badania: maseczki dobre, ale wentylacja lepsza w zapobieganiu zakażeniom w pomieszczeniach

PAPŚwiat Niedziela, 01 listopada 20208 3199
Wentylacja w pomieszczeniach najbardziej chroni przed rozprzestrzenianiem się koronawirusów, bardziej nawet niż używanie maseczek i zmniejszenie liczby jednoczesnego przebywania ludzi – sugerują symulacje komputerowe niemieckich specjalistów.
Fot.: PAP

Pod uwagę wzięto koncert rockowy z udziałem 1500 osób, jaki w pomieszczeniu zamkniętym odbył się w Lipsku w sierpniu 2020 r. Wszyscy mieli założone maseczki ochronne, zachowywali dystans i używali środków dezynfekujących.

 

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Halle twierdzą, że przeprowadzili symulacje komputerowe trzech scenariuszy, w których zmieniali liczbę jego uczestników i zachowanie dystansu oraz innych zaleceń. Sprawdzano, jak w pomieszczeniu mogą się przenosić aerozole pochodzące od zainfekowanych osób.

 

Kierujący badaniami o nazwie RESTAR-19 Stefen Moritz twierdzi, że dla zmniejszenia ryzyka infekcji koronawirusem kluczowe znaczenie ma zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Duże znacznie ma również ograniczenie miejsc siedzących oraz zapewnienie osobnych wejść do obiektu.

 

Podczas wydarzenia obowiązkowe było noszenie maseczek i przestrzeganie środków higieny oraz odpowiedniego dystansu. Osoby personelu technicznego kontrolowały, czy te zachowania są przez wszystkich przestrzegane.

 

Niemieccy badacze twierdzą, że używanie maseczek ochronnych, higiena rąk i dystans powinny obowiązywać do końca pandemii. Natomiast liczba gości i miejsc siedzących w różnego rodzaju pomieszczeniach należy dostosowywać do nasilenia liczby zakażeń w danym okresie.


Zbigniew Wojtasiński/PAP


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_asjd ~gość_asjd (Gość)01.11.2020 12:06

Coś tu się nie zgadza przecież wirus jest śmiertelnie groźny na świeżym powietrzu wiem bo premier tak powiedział.

32


gość_pkij ~gość_pkij (Gość)01.11.2020 12:42

To po co na dworze maski?

70


kres ~kres (Gość)01.11.2020 12:01

Obłęd, obłęd- współpracujecie z okupantem światowym, oni świadków nie zostawiają.

32


gość_pkij ~gość_pkij (Gość)01.11.2020 11:53

Super partia!

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat