Babciu, dziadku nie dajcie się oszukać!

PolicjaKraj Czwartek, 21 stycznia 20216 1767
Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta, w czasie których doceniamy i dziękujemy im za ofiarowane serce, dobroć i miłość, nieustanny trud i poświęcenie. Składamy podziękowania za całe dobro, które wnoszą do życia naszych rodzin, za troskę, mądrość i siłę niezbędną do pokonywania codziennych trudności. - Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka zadbajmy o to, aby nasi bliscy nie padli ofiarą oszustów - apelują policjanci.
fot.: pixabay

Wciąż zdarzają się przypadki oszustw, gdzie przestępcy podszywając się pod funkcjonariuszy policji, kurierów czy podając się za członków rodziny, odbierają seniorom oszczędności całego życia. Oszuści sięgają po rozmaite sposoby, by uwiarygodnić się w oczach swoich ofiar. Wykorzystują brak czujności ,zwłaszcza starszych i samotnych osób, grają na ich uczuciach i potrafią nimi manipulować.

 

BABCIU, DZIADKU, SENIORZE – JESTEŚCIE DLA NAS BARDZO WAŻNI!

 

Szczególnie w najbliższych dniach uważajcie na kurierów, którzy mogą próbować wyłudzić Wasze dane osobowe, adres zamieszkania bądź dodatkową opłatę, np. za dostarczenie paczki od rzekomego wnuczka! Pamiętajcie – Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze!

 

Bądź sprytniejszy od oszustów:

 

 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom obcym! – to najważniejsza zasada. Nie ważne, za kogo będą się podawać – legitymacje i dokumenty mogą być fałszywe – oszuści są dobrze przygotowani do takich zadań.
 • Nie zostawiaj gotówki ani kosztownych przedmiotów w miejscach wskazanych przez rozmówców telefonicznych, nie wyrzucaj ich przez okno, nie pozostawiaj za drzwiami mieszkania.
 • Nie pożyczaj pieniędzy osobom, które znane są tylko z widzenia lub deklarują, że chcą przekazać gotówkę twoim bliskim - oddając pieniądze nie wiesz, w jaki sposób i przez kogo zostaną one wykorzystane – w ten sposób możesz stracić wszystkie oszczędności.
 • Weryfikuj każdą otrzymaną informację! - po zakończeniu rozmowy telefonicznej należy samemu skontaktować się z wnukiem, z kuzynem i zapytać czy potrzebuje pomocy. Policja, ani funkcjonariusze innych służb, nigdy nie proszą obywateli o pieniądze, ich wypłatę z banku, bądź dokonanie przelewu! Nawet podpisanie jakiegokolwiek pokwitowania nie powinno uśpić naszej czujności.
 • Chcąc powiadomić o sprawie policję, bądź zweryfikować prawdomówność dzwoniącego, najpierw bezwzględnie zakończ rozmowę. A następnie po upewnieniu się, że połączenie zostało przerwane zadzwoń na nr 112. Przestępcy często proszą seniora, żeby się nie rozłączał i wybrał na klawiaturze telefonu nr 112. Senior jest przekonany, że dzwoni na policję, a tymczasem w słuchawce odzywa się wspólnik przestępcy, który jest obok niego.
 • Gdy jesteś sam pod żadnym pretekstem nie wpuszczaj nikogo do swojego domu – oszuści usypiają czujność rozmówcy i plądrują mieszkanie – nie pozwól na to!
 • Nie otwieraj drzwi, gdy tyko usłyszysz dzwonek. Najpierw sprawdź, kto stoi za drzwiami. Jeżeli nie znasz tej osoby rozmawiaj przez zamknięte drzwi. Wizytę administratorów, hydraulików, kominiarzy itd. można umówić telefonicznie na konkretny dzień i godzinę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do domu.
 • Dobrą praktyką jest, by w trakcie wszelkich kontroli technicznych bądź wizyt urzędników, pracowników spółdzielni, instytucji pomocowych, pielęgniarek itp., mieć wsparcie kogoś młodszego: syna, córki, zięcia, wnuka.
 • Nie należy wpuszczać do klatki schodowej nieznajomych osób podających się za listonosza, kuriera, konserwatora, bądź wchodzących pod pretekstem pozostawienia ulotek.
 • Nie otwieraj nieznanych linków do stron, nigdy nikomu nie udostępniaj haseł do kont internetowych.
 • Nie przekazuj swoich danych osobowych i pod żadnym pozorem nie rób przelewów internetowych na wskazane w wiadomościach numery kont.
 • Robiąc zakupy przez Internet, w miarę możliwości, zapewnij sobie wsparcie zaufanej osoby podczas dokonywania transakcji – jedno, choćby przypadkowe, kliknięcie w link może doprowadzić do niekorzystanego rozporządzania twoimi danymi oraz przekazanym mieniem.
   

W ostatnim czasie na terenie kraju pojawiły się próby oszustw na zakup szczepionki przeciw COVID- 19. Oszuści modyfikują znaną metodę wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, podając się za przedstawiciela służby zdrowia, bądź za członków rodziny i w ten sposób wyłudzają znaczne sumy pieniędzy. Wprowadzając w błąd usiłują doprowadzić osoby starsze do niekorzystnego rozporządzeniem ich mieniem. Nie daj się zmanipulować - szczepionki na COVID-19 mają być darmowe, o ich dystrybucji można się dowiedzieć z oficjalnych rządowych źródeł, a szczepienia odbywają się jedynie w wyznaczonych do tego punktach szczepień. Nie dokonuj zakupu szczepionek i produktów farmaceutycznych na własna rękę - to może mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia!


Przy okazji zbliżającego się  Dnia Babci i Dnia Dziadka apelujemy do prawdziwych wnuczek i wnuczków – składając życzenia porozmawiajmy i uczulmy naszych najbliższych na to, co może im grozić. Nie zostawiajmy babci i dziadka samych w obliczu zagrożeń.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Colt ~Colt (Gość)22.01.2021 08:00

Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie wyłączcie telewizory i nie dajcie się nabrać na moc tego cudownego eliksiru o którym tak wszędzie trąbią i zachwalają.

00


fot. ~fot. (Gość)21.01.2021 18:55

Babcie i Dziadkowie nie dajcie się oszukać pisowskiemu rządowi . Życzę powodzenia.

72


przypominalska ~przypominalska (Gość)21.01.2021 10:51

Przypominam Wam duże i małe wnuczęta, że Babcie i Dzidka kocha się nie tylko od święta!

81


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)21.01.2021 17:45

Właśnie, bo są oszukiwani na prawo i na lewo, nawet przez tych, którzy z urzędu powinni ich chronić przed oszustami i oszustwem.

70


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat