BIG InfoMonitor: 65-latek z Łódzkiego z blisko 35 mln zł długu

PAPKraj Środa, 20 stycznia 202123 3810
Wśród najstarszych niesolidnych dłużników dominują kobiety, ale rekordzistami są mężczyźni. Największy dług, sięgający blisko 35 mln zł, należy do 65-latka z Łódzkiego - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Średnio na osobę 65+ przypada 26,8 tys. zł nieopłaconych zobowiązań.
fot. PAP

Według danych BIG InfoMonitor i BIK osoby w wieku minimum 65 lat odpowiadają za ponad jedną czwartą przyrostu przeterminowanych zobowiązań. Chodzi o nieuregulowane w terminie rachunki i raty kredytowe.

 

"Wydawałoby się, że w minionym roku kłopoty finansowe powiększą przede wszystkim osoby aktywne zawodowo, którym lockdowny odebrały źródło utrzymania lub też ograniczyły wpływy ze powodu czasowych obniżek wynagrodzeń, jednak to seniorzy poradzili sobie najgorzej" – powiedział PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

 

Na koniec listopada 2020 r. prawie 388 tys. seniorów miało 10,4 mld zł nieopłaconych na czas zobowiązań. Średnio na osobę to 26 tys. 817 zł, czyli o 10 proc. więcej niż w grudniu 2019 r., ale jednocześnie o 2,5 tys. zł (9,4 proc.) mniej niż wynosi średnia dla wszystkich. Najstarsi przyznają, że w pandemii nadal pomagali rodzinie, ale wielu z nich nie mogło dorabiać.

 

Na 4,9 mld zł zaległości, o które wzrosły przeterminowane zobowiązania wszystkich grup wiekowych - 1,4 mld zł przypadło właśnie na najstarszych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK. Łączne zadłużenie osób wpisanych do rejestru na koniec listopada 2020 r. wyniosło 82,6 mld zł.

 

W grupie seniorów przybyło też najwięcej (21,7 tys.) nierzetelnych płatników. Drugie miejsce zajęli 45-54-latkowie (18,2 tys. nowych osób z problemami w rozliczeniach). Są też grupy wiekowe, w których posiadających przeterminowane zobowiązania ubyło. 18-34 latków z zaległościami na koniec listopada 2020 r. było o ponad 26 tys. mniej niż po 2019 r.

 

Grzelczak zwrócił uwagę, że nadal udział niesolidnych dłużników wśród najstarszych Polaków należy do najniższych w porównaniu z innymi grupami wiekowymi. Kłopoty z terminowymi rozliczeniami ma 5,8 proc. osób 65+, czyli co siedemnasta. Lepiej jest jedynie w najmłodszym pokoleniu 18-24 latków, gdzie udział osób, które mają problemy z opłacaniem rachunków i rat wynosi 4,8 proc., w pozostałych jest zdecydowanie wyższy. Najgorzej wypada grupa 45-54 latków, gdzie nie radzi sobie już 12 proc., czyli co ósma osoba.

 

Według ekspertów BIG nie można wszystkich kłopotów finansowych seniorów przypisać pandemii - znaczący przyrost zaległości, jak i samych dłużników, w tej kategorii wiekowej widoczny był już bowiem w pierwszym kwartale (0,4 mld zł i 10 tys. osób), kiedy koronakryzys nie wpływał na przedstawiane statystyki.

 

Zdaniem Grzelczaka wzrost kłopotów osób od 65. roku życia wynika też z innego powodu. Jak wskazano, w badaniu zleconym przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, seniorzy najrzadziej deklarują, że brakuje im w ciągu miesiąca pieniędzy na płacenie bieżących zobowiązań. Mówi o tym 34 proc. ankietowanych, podczas gdy wśród ogółu badanych, we wszystkich kategoriach wiekowych - 41 proc.

 

Ponad połowa (55 proc.) seniorów deklarujących kłopoty w comiesięcznym wiązaniu końca z końcem wskazuje, że główną tego przyczyną są za niskie wpływy. Niemal co piaty ankietowany, mówi też, że w tarapaty wpędza go finansowa pomoc udzielana najbliższym (18 proc.). "Restrykcje sanitarne również uderzyły w portfele grupy 65+, bo co piątemu (21 proc.) pandemia odebrała możliwość dorabiania do emerytury i renty" – zaznaczył Grzelczak. Jednocześnie zwrócił uwagę, że w części badania podsumowującej miniony rok, seniorzy najczęściej skarżyli się na wzrost cen towarów i usług (45 proc.).

 

Najwięcej seniorów z długami mieszka na Górnym i Dolnym Śląsku oraz Mazowszu. Również największy udział nierzetelnych płatników w swojej grupie wiekowej, seniorzy mają na Górnym i Dolnym Śląsku, ale też w woj. kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Wszędzie tam, problemy z terminowym opłacaniem zobowiązań ma ponad 7 proc. osób w wieku 65+. Średnia dla kraju wynosi 5,8 proc.

 

W najstarszej kategorii wiekowej niesolidnych dłużników dominują kobiety (ponad 51 proc.), a wśród rekordzistów więcej jest mężczyzn. Największy dług ciąży na 65-latku z woj. łódzkiego (ponad 34,7 mln zł). Drugi jest również 65-latek z prawie 32,5 mln zł zaległości z woj. dolnośląskiego, a trzecia - 67-letnia kobieta z Mazowsza, która widnieje w BIG InfoMonitor i BIK z nieopłaconymi zobowiązaniami powyżej 27,5 mln zł.

autor: Magdalena Jarco


Zainteresował temat?

0

3


Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)22.01.2021 08:20

A co z biznesmeństwem z Gorzkowic ?? Chyba ponad baniek do oddania

00


Jainna ~Jainna (Gość)20.01.2021 09:51

U mnie rachunki, to priorytet. Wpływa wynagrodzenie, to od razu rachunki są zapłacone. Reszta do "zycia"
Ale znam ludzi, którzy mają już komorników i wpłacają im dobrowolnie po 20 zł, przy tym śmiejąc się im w twarz, że nic nie mogą im zrobić. Oczywiście pracują na czarno, udając brak dochodów, furki na mamusię, tatusia...

141


wojciech ~wojciech (Gość)20.01.2021 13:33

Chcesz mieć więcej pieniędzy ? To nie kupuj niczego na kredyt ! Kredyty są dla bogatych a nie dla biednych.

121


gość_normal ~gość_normal (Gość)20.01.2021 08:06

I dobrze,ścigać gnoi co brali kredyty i nie spłacają,ja mam 3 mielony oszczędności auto za 90tys. i żyję normalnie bez afiszowania sie i nigdy kredytu nie brałem

413


gość_vhjkkk ~gość_vhjkkk (Gość)20.01.2021 10:50

Ja jak bym miał 70 lat to sprzedał bym wszystko i nabrał kredytu ile się da i odrazu wyjechał w takie miejsce że nikt by mnie nie znalazł

121


nie biorę pożyczek! ~nie biorę pożyczek! (Gość)20.01.2021 10:57

Wielu ludzi podchodzi totalnie beztrosko do swoich finansów i bez opamiętania bierze mnóstwo kredytów i pożyczek. Ja rozumiem jakieś wyjątkowo dramatyczne sytuacje typu, że potrzeba pilnie pieniędzy np. na leczenie i nie ma innego wyjścia, jak pożyczka, ale ludzie robią to zupełnie bez potrzeby: na nowy telewizor, na wakacje, na święta itp. Nie ma kasy na święta? Trudno, zrób skromne święta! Nie masz za co jechać na wakacje? Trudno, nie jedziesz! Postaraj się zarobić, a nie pożyczyć na następne wakacje! Tak żyją odpowiedzialni ludzie! Trzeba chyba mieć za dużo pieniędzy, żeby dawać zarobić firmom pożyczkowym. Przecież biorąc ciągle pożyczki musimy płacić pożyczkowym biznesmenom odsetki i inne opłaty, a w konsekwencji mamy mniej, a nie więcej pieniędzy! Ludzie, opamiętajcie się! Nie dawajcie tak łatwo zarobić tym, którzy zapewne mają o wiele więcej od Was! Być może np. ten nowy telewizor wcale nie jest Wam niezbędnym i warto poczekać z zakupem do czasu, jak na niego zarobicie, zamiast brać pożyczkę! Ja nie biorę, jak mnie na coś nie stać, to tego nie kupuję, nie żyję na kredyt, bo to droga donikąd, albo do poważnych kłopotów, a wręcz przeciwnie, mam jakieś skromne oszczędności na czarą godzinę. Nie muszę mieć jakiegoś nowego 4K, czy 8K, nie muszę jechać na wakacje do Egiptu itp. i wszystkim polecam takie podejście do finansów!

82


Martyniv ~Martyniv (Gość)20.01.2021 13:03

Paczemu oni bierit pożyczku? Patamuszto oni chociet haroszaja życ a patom jesc probliem bo pożyczku nada oddać

91


Kazik ~Kazik (Gość)20.01.2021 11:55

BIG to taki oszust bierzesz kredyt jesteś już wpisany do rejestru ale ja mam na uwadze wiele osób nieporadnych pożyczą trochę spłacą jak pamiętają resztę nie. Mam w rodzinie przykład chorej osoby gdzie w sklepach nikt nie sprawdza czy ma taki zadłużenie i dają kredyty kolejne bez opamiętania. W tym przypadku to co nie oddane komornik ściągnął i wydawało by się ,że to już koniec problemów . Ta osoba długu już nie ma a mimo to po latach pojawiają się windykatorzy dopominając się o rzekomy dług w dwóch przypadkach straszą wpisaniem do BIG i sprawy trafiają do sądu . Pomogłem tej osobie zablokować pozew a na wezwanie sądu jeden jak i drugi windykator nie uzupełniają wniosku dowodowego i sprawy są umorzone wiec firmy windykacyjne nie miały żadnych dowodów na zadłużenie mojego kuzyna wiec była to próba wyłudzenia kasy a BIG w takim procederze bierze udział . W taki sposób wiele osób pada ofiarą takich naciągaczy a nasze prawo pozwala na okradanie każdego który nie potrafi się bronić przed oszustami

50


gość_polo      ~gość_polo (Gość)20.01.2021 11:42

Szanowny panie prezydencie... Tylu biednych emerytów ma niespłacone zobowiązania, że koniecznie musi pan uruchomić dla nich nowy program Spłata pożyczek + ... Wszyscy wiemy, że ma pan dobre serce.

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat