BGK i EBI uruchamiają pilotażowy projekt pożyczek dla miast średniej wielkości

PAPKraj Poniedziałek, 05 października 20203 879
Ostrów Wielkopolski stał się pierwszym średnim miastem w Polsce, które skorzysta z programu pożyczek dla samorządów ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Do końca 2023 roku zostanie tam zrealizowanych ponad 100 inwestycji o łącznej wartości 250 mln zł.
fot.: PAP

Ostrowski Expres Inwestycyjny to kompleksowy program zrównoważonego rozwoju miasta, który za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego uzyskał wsparcie w postaci środków z EBI w wysokości 110 mln zł. W połączeniu ze środkami z budżetu samorządowego, w najbliższych latach Ostrów Wielkopolski zrealizuje szereg inwestycji, które poprawią jakość życia mieszkańców.

 

 


Ostrów Wielkopolski otrzymał pożyczkę z EBI za pośrednictwem BGK na preferencyjnych warunkach na okres 25 lat, a jej spłata rozpocznie się dopiero za 5 lat.

 


Jak tłumaczyła Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, takie rozwiązanie nie uszczupla corocznego budżetu i bieżącego finansowania miasta.

 


Do 2023 roku Ostrowianie mogą liczyć na realizację ok.100 zadań inwestycyjnych o charakterze: edukacyjno-opiekuńczym, społecznym infrastrukturalnym (budowa dróg, chodników i ścieżek rowerowych). Planowane są też inwestycje ekologiczne, sportowe i rekreacyjne oraz rewitalizacja przestrzeni miejskiej.

 


„Sięgamy po nowy, ambitny instrument finansowania. Uważam, że tylko odważne, ale jednocześnie rozważne decyzje, dają szanse na skok cywilizacyjny miastom średniej wielkości, w których można zapewnić wygodne, bezpieczne i atrakcyjne warunki do życia” - podkreśliła Beata Klimek, obecna na uroczystym podpisaniu umowy.

 


Jak powiedział Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, BGK uczestniczy już w połowie transakcji finansowania działalności samorządów, a co piąta złotówka finansowania przekazanego Jednostkom Samorządu Terytorialnego (JST) w Polsce pochodzi właśnie z tej instytucji.

 


„Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, którego ważnym uczestnikiem są samorządy. Pomagamy samorządom w wieloletnim i zrównoważonym rozwoju. To jest pilotażowy projekt finansowania miast średniej wielkości w postaci finansowania długoterminowego" - wyjaśnił wiceprezes zarządu BGK.

 


Na bazie doświadczeń BGK i EBI z pilotażu w Ostrowie Wielkopolskim mają zostać dopracowane ostateczne parametry wspólnego programu długoterminowego finansowania miast średniej wielkości (do 100 tys. mieszkańców). W finalnej wersji projekt powinien wystartować w pierwszym kwartale 2021 roku.

 


Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank aktywnie wspierający rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą.

 


Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której właścicielami są państwa członkowskie. Bank udostępnia długoterminowe finansowanie z przeznaczeniem na realizację inwestycji istotnie przyczyniających się do realizacji celów unijnych.

 


Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_gość ~gość_gość (Gość)05.10.2020 19:59

Jeszcze tego brakuje żeby Krzysiu nas jeszcze bardziej zadłużył

10


Kazik ~Kazik (Gość)05.10.2020 07:55

Banksterzy szukają frajerów do zadłużania się...

40


gość_jd ~gość_jd (Gość)05.10.2020 09:19

Miasta w Polsce już są bardzo zadłużone nie myślę aby władze Piotrkowa Trybunalskiego dały się bankom wpuścić w kanał za który zapłacą mieszkańcy!

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat