Artyści w czasie epidemii

ePiotrkowKraj Środa, 06 maja 202024 3220
Jedni tworzą w domu, drudzy nadal występują, choć w jedynie dozwolonej formie, czyli online. A jeszcze inni zmienili branżę. Przynajmniej na czas epidemii. Tak właśnie postąpił pochodzący z Piotrkowa artysta, który został kurierem.
fot. FB M. Januszkiewicz

Marcin Januszkiewicz (na zdjęciu), do tej pory znany m.in. z teatrów „Komedia", „Studio Buffo", czy „Capitol", a także serialu „Na Wspólnej" kilka tygodni temu zmienił profesję. Bo musiał. - Wszystkie koncerty, plany zdjęciowe i spektakle z wiadomej przyczyny zostały odwołane – wyjaśniał w radiowym Maglu. – Zatem żeby nie czekać i nie liczyć pieniędzy, które mi uciekają z konta po prostu poszukałem jakiejś oferty pracy i przy pomocy siostry znalazłem zajęcie jako kurier. To musiało oznaczać przestawienie się na inny tryb życia: jeszcze niedawno kładłem się spać o godzinie, o której teraz wstaję. Początki były trudne, ale nie narzekam.

 

Marcin, który jest także kompozytorem i piosenkarzem, nie tylko nie narzeka, ale i przyznaje że to dobra szkoła życia. - Kilkanaście godzin dziennie, kilkaset paczek do rozwiezienia, ale cieszę się że w ogóle mam pracę w tych trudnych czasach, i to wcale nie tak źle płatną.

Jak płatną? Piotrkowianin ujawnia, że miesiąc pracy kuriera to mniej więcej dwa koncerty takiego piosenkarza, jak on. A to piosenkarz, który niedawno nagrał płytę „Perfect Lady Pank", która jak można się domyślać, zawiera utwory dwóch znanych polskich zespołów. Pierwszy z niej singiel – „Mniej niż zero" – dotarł na szczyt radiowej listy radia Strefa FM Piotrków.

 

Artystą, który nie musiał się przebranżowić jest znany z telewizji jako prowadzący „Koło fortuny" (a wcześniej „Jaka to melodia"), Norbi. - Mam to szczęście, że właśnie wracamy do nagrywania nowych odcinków „Koła...", więc pracę mam zapewnioną – mówił w Maglu. – Należę jednak do mniejszości: większość kolegów i koleżanek po fachu przeżywa ciężkie chwile.

Norbi zwraca też uwagę, że kłopoty wywołane epidemią ma cała branża rozrywkowa: nie tylko sami artyści, ale także technicy – oświetleniowcy, ludzie od nagłośnienia, żyjący z plenerowej gastronomii itd. To tysiące ludzi.

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od kilkunastu dni przyznaje artystom zapomogi w wysokości 1800 zł.


Zainteresował temat?

2

4


Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

terefere ~terefere (Gość)06.05.2020 21:38

super, że na czas epidemii się przebranżowił, żeby, jak ktoś napisał, mieć płynność finansową, tylko czy to jest tak ważna informacja, że trzeba o tym wszędzie (włącznie z TVNem) mówic???? Poradził sobie - git, ale są ważne tematy. No chyba, że rzeczywiście tematów brak, a portale muszą coś pisać ....

40


gość ~gość (Gość)06.05.2020 17:45

Czego chcecie od chlopaka-uczciwie pracuje i nie narzeka.Sa śpiewajacy kelnerzy,to mogą byc i śpiewajacy kurierzy-jak przyniesie mi paczke,poproszę go,zeby zaspiewał.A swoją drogą to reklama dla firmy kurierskiej

00


gg ~gg (Gość)06.05.2020 16:09

Nazywanie Marcina Januszkiewicza czy Norbiego artystami to zwykłe nadużycie.

50


gość ~gość (Gość)06.05.2020 10:25

do pana młodego artysty życie Niestety nie jest bajką życie to jest trud Proszę pana od początku wszyscy się dorabiają Mam nadzieję że pan płaci chociaż coś tam do ZUSu żeby nie wyszło jak z Marylą Rodowicz że nie ma teraz bidulka za co żyć epidemia się skończy i będą koncerty wtedy warto oszczędzać Pozdrawiam

31


gość ~gość (Gość)06.05.2020 13:05

Ten pan się nie żali wziął się do innej pracy nie czeka że ktoś mu coś da.

92


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)06.05.2020 13:15

To, że pan artysta musiał się przekwalifikować, żeby zarabiać pieniądze i mieć z czego żyć, to rozumiem. Nie rozumiem natomiast dlaczego poszedł z tym do mediów ogólnopolskich. Moim zdaniem marna, żeby nie powiedzieć żałosna próba wypromowania nadchodzącej płyty. A co do samej pracy, to młody człowieku: takie jest życie. W Polsce jest wielu młodych, świetnie wykształconych ludzi, którzy nie pracują w swoich zawodach, bo zmusiło ich do tego życie. Nie jest Pan żadnym wyjątkiem. Otworzą teatry i umożliwią imprezy, wróci Pan do zawodu, więc o co tyle hałasu wokół własnej osoby? Kurierem wiecznie Pan nie będzie...Żałosne.

54


jftyuj ~jftyuj (Gość)06.05.2020 12:12

Brawo dla Marcina. Normalny człowiek, nie robi z siebie nie wiadomo kogo. Jak trzeba to pokazuje, że pracować jak każdy też umie.

82


gość ~gość (Gość)06.05.2020 14:42

No i tak wygląda malomieszczanstwo.Co im tam teatr sztuka tu się chodzi do kauflandu na promocję a potem do apteki po stoperan.I pod blokiem jedna z drugą poplotkowac trochę muszą co sąsiad kupił.I tak wygląda życie pustaka.

03


bolo ~bolo (Gość)06.05.2020 11:08

Zyje za 2 tyś na miesiąc i wiesz co panie artysta nie brakuje mi ! wiem ile mam , i na ile moge sobie pozwolić , Pseudo artysci zyjacy ponad stan zarabiaja po kilkanascie i wiecej tysiecy za wystep , mieszkaja w apartamentach i jezdza luksusowymi samochodami , jest epidemia , kranik sie zakreca i jest płacz ze co oni maja zrobić... Niech ktos sie zastanowi co my mamy zrobic !! zwykli szarzy ludzie!! o tym nie piszecie !

72


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat