Archiwum Państwowe w Piotrkowie świętuje

Strefa FM Czwartek, 05 grudnia 20193 3837
Archiwum Państwowe w Piotrkowie miało w czwartek dwa powody do świętowania. W Mediatece 800-lecia odbywały się obchody 100-lecia piotrkowskiej placówki w państwowej sieci archiwalnej oraz gala podsumowująca jubileusz archiwów państwowych.

Ładuję galerię...

Podczas uroczystości prezentowane były dzieje i działalność Archiwów Państwowych. - W czwartek obchodzimy dwa ważne dla nas wydarzenia. Po pierwsze 100-lecie Archiwum Państwowego w Piotrkowie w państwowej sieci archiwalnej, po drugie 100-lecie archiwów państwowych. Rozpoczęliśmy świętować 7 lutego, czyli w dzień podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego dekretu o powołaniu sieci archiwalnej w Polsce. W międzyczasie było wiele innych uroczystości m.in. w Płocku czy Lublinie. Teraz natomiast mamy finisz w Piotrkowie Trybunalskim - powiedział dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.

 

A jakie są plany na przyszłość? - Planów jest wiele. Przede wszystkim musimy sobie poradzić ze zmieniającą się rzeczywistością, która się dokonuje na naszych oczach. Chodzi o dokument elektroniczny, który w administracji jest już powszechny, w związku z czym archiwa muszą być przygotowane, aby przyjmować takie dokumenty. Przed nami także wielka rozbudowa archiwów państwowych, m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, które wpisane jest do wieloletniego Programu Rozbudowy Archiwów. Chciałbym, żeby ten projekt został wprowadzony ustawą rządową, abyśmy nie musieli się starać z roku na rok o dodatkowe środki. Tu rzeczywiście była trudna sytuacja, bo wcześniej placówka mieściła się w siedzibie sądu. Na szczęście udało nam się uzyskać synagogę, gdzie będziemy mogli na spokojnie przeczekać aż wybudujemy nowe archiwum. Jeżeli wszystko się uda, to w 2025 roku powinniśmy mieć już nowy budynek, który powstanie z środków zapewnianych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego - dodaje dr P. Pietrzyk.

 

W czasie wydarzenia można było zobaczyć również dwie wystawy "Archiwum wczoraj i dziś" oraz wizualizację nowej siedzimy piotrkowskiej placówki. 


Zainteresował temat?

11

2


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)05.12.2019 18:13

Świętowanie i świętowanie,a moich papierów do emerytury niechce sie poszukać.

43


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat