Aplikacja Kwarantanna domowa obowiązkowa!

PAPKraj Czwartek, 02 kwietnia 202030 5282
Z obowiązkową 14-dniową kwarantanną dla zdrowych osób, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem albo przyjechały do Polski z zagranicy, wiąże się od środy 1 kwietnia dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji Kwarantanna domowa - poinformował resort cyfryzacji.

Resort wyjaśnił, że obowiązek korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa wprowadziła podpisana we wtorek przez prezydenta specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

 

Przypomniał, że aplikacja została udostępniona dwa tygodnie temu i do wtorku była dobrowolna - jej główny cel to ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To jednak także narzędzie kontroli, czy nie łamane są zasady kwarantanny, np. zakaz wychodzenia z domu.

 

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśliło, że ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad, bo to m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda się uporać z pandemią.

 

"W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji" – powiedział cytowany w komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Resort wyjaśnił, że osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną - np. przy przekraczaniu granicy - wypełnia formularz lokalizacyjny, w którym deklaruje miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu - te dane idą do systemu aplikacji Kwarantanna domowa. Po dotarciu danych do systemu aplikacji, osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa. MC podkreśliło, że aktywować aplikację można dopiero po otrzymaniu SMS.

 

"Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że Wasze dane są w naszej bazie i że możecie rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywujcie po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny" - napisano w komunikacie.

 

Resort wytłumaczył także, jak pobrać aplikację: użytkownicy telefonów z systemem Android mogą ją znaleźć w sklepie Google Play; użytkownicy telefonów z systemem operacyjnym IOS znajdą ją w App Store. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania trzeba wpisać nazwę aplikacji, czyli "Kwarantanna domowa", a po jej wyszukaniu kliknąć w przycisk „Instaluj”.

 

Wyjaśnił, że aplikację można aktywować za pomocą numeru telefonu, a konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który przyjdzie w wiadomości SMS.

 

Resort zaznaczył, że zaraz po aktywacji aplikacji osoba na obowiązkowej kwarantannie dostanie zadanie, by zrobić sobie zdjęcie - tzw. selfie.

 

"Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji" - podkreśliło MC i dodało, że wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z aplikacji, a kolejne zadania to wysyłane o różnych porach prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia.

"W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym" – wytłumaczył Zagórski.

 

Resort wskazał, że na wykonanie zadania jest 20 minut, a niewykonanie go w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie złamano zasad odbywania kwarantanny.

 

Dodał, że aplikacja nie zastępuje, ale uzupełnia kontrole odbywania obowiązkowej kwarantanny przez policję.

 

"Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym. Użytkownicy apki mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii" - powiedział szef MC.

 

Resort poinformował, że z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Takie oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

 

Oświadczenie można złożyć telefonicznie pod numerem telefonu: 22 165 57 44, lub wypełniony druk przekazać policji.

Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie www.gov.pl/kwarantanna-domowa.

 

"Na tej stronie znajdziecie też odpowiedzi na najczęściej pojawiąjące się pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane i jak wykorzystuje (spokojnie, aplikacja jest bezpieczna – zdjęcia są usuwane po odbyciu kwarantanny), czy co zrobić w przypadku kiedy macie problem z wykonaniem zadania" - wyjaśnił resort cyfryzacji.

 

 

 

Radosław Jankiewicz/PAP


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wychodze ~wychodze (Gość)05.04.2020 20:53

NIE MAM telefonu nie mam smartfona niech mi resort KUPI smartfonai OPLACI inernet to oKi ajk nie to kij w wma wiecie gdzie

11


#stayf***home ~#stayf***home (Gość)03.04.2020 08:49

10


j. ~j. (Gość)02.04.2020 10:27

Wiele ludzi, zwłaszcza starszych, ma co prawda smartfona, ale np. nigdy nie ściągali żadnych aplikacji, nie przesyłali nigdzie swoich zdjęć, nie wiedzą co to Google Play itd. Zapewne sobie z tym sami nie poradzą, przecież w czasie kwarantanny nikt im nie może pomóc. Ktoś tu pomyślał chyba nie głową, tylko... nie powiem czym!

72


gość ~gość (Gość)02.04.2020 14:39

Już się rozpedzilem i podaje numer telefonu, instaluje jakiś chłam i robię sobie selfie :-D hahahaha

51


gość ~gość (Gość)02.04.2020 13:31

Już widzę jak 80 letnia babcia ściąga sobie na Nokię 3310 aplikację i wali selfie

81


gość ~gość (Gość)02.04.2020 13:00

Jestem Wojciech i siedzę w domu mam depresje

22


gość ~gość (Gość)02.04.2020 12:25

Babcia robi od dzisiaj zakupy powiem wam że ta kwarantanna zaczyna mi pasować coraz bardziej

20


gość ~gość (Gość)02.04.2020 11:56

Jestem Henryk i mam tylko smartfon nokia 3110i. Czy da rade wgrac to ustrojstwo?

51


Wacław Ościenny ~Wacław Ościenny (Gość)02.04.2020 11:56

Co jest? Ściągam, instaluję, odpalam już chyba trzeci raz i ciągle mi się uruchamia Pac Man? A może to jest to?

10


Barabara1234 ~Barabara1234 (Gość)02.04.2020 08:52

A kiedy osoby ze zwykłą grypą zostaną zmuszone do kwarantanny ?? Czy one niosą dużo mniejsze zagrożenie ?
Dlaczego nie piszecie dla porównania o ilości zachorowań na zwykłą grypę, tylko ją dyskryminujecie jakby ona była mniej niebezpieczna ? Zmarło na nią więcej osób niż na korona wirusa, a portal nic o nich nie wspomniał.

53


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat