Andrusiewicz: możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach

PAPKraj Wtorek, 04 sierpnia 202019 3268
Możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach i rejestrowanie ich przez stacje sanitarno-epidemiologiczne. Oznacza to, że organizator przyjęcia będzie musiał się spodziewać niezapowiedzianej wizyty policji czy stacji sanitarno-epidemiologicznej – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

We wtorek MZ poinformowało o najwyższej do tej pory liczbie potwierdzonych w ciągu doby przypadków koronawirusa, która wyniosła 680 chorych.

 

"Na dzisiejszy wynik złożyły się zakażenia w trzech województwach: śląskim, wielkopolskim i małopolskim, gdzie zanotowano ponad 400 zakażeń" – powiedział rzecznik MZ. Zwrócił jednocześnie uwagę, że "połowa kraju to są przypadki w skali od dziesięciu, kilkunastu do dwudziestu przypadków i raczej te województwa nie wychodzą i nie aspirują do wysokich liczb".

 

Zaznaczył, że "czymś oczywistym jest fakt, że w związku z przemieszczaniem się ludzi będą notowane nowe przypadki zakażeń w nowych miejscach w skali całego kraju".

 

W związku z rosnącą tendencją potwierdzanych dziennie przypadków rzecznik MZ został zapytany, czy możliwy jest powrót do obostrzeń.

 

Andrusiewicz zapowiedział, że jeśli zostaną pewne obostrzenia wprowadzone, to nie dla całych województw, ale jedynie dla poszczególnych powiatów, w których będą duże ogniska zakażeń.

 

"Skala wzrostów, która mogłaby nas niepokoić, to są 23-24 powiaty. Tutaj podliczamy dane z ostatnich 14 dni i obserwujemy, jaka była w tym czasie skala wzrostów i na tej postawie będą planowane pewne obostrzenia, pewne wyłączenia w poszczególnych powiatach. Dotyczy to nie tylko Śląska" – poinformował rzecznik MZ.

 

Zaznaczył, że "możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach, osób odwiedzających sklepy, możliwe są mniejsze wesela i będą one rejestrowane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne, co oznacza, że taki organizator będzie musiał się spodziewać niezapowiedzianej wizyty policji czy stacji sanitarno-epidemiologicznej" – zapowiedział Andrusiewicz.

 

Podkreślił, że kontrole – co do zasady przestrzegania przepisów prawa – powinny być wszędzie. "Tak jak teraz nasilamy kontrole w placówka sklepowych i tutaj policja wraz ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi będzie takie patrole odbywała".

 

Andrusiewicz zapowiedział, że na weselach, również tych nierejestrowanych, mogą się także pojawić kontrole. "W przypadku wesel rejestrowanych organizatorzy muszą zdawać sobie sprawę, że ryzyko pojawienia się kontroli na takim przyjęciu jest spore" – oświadczył rzecznik MZ.

 

Pytany o nowe narzędzia dla właścicieli sklepów czy osób obsługujących klientów, pozwalające egzekwować od nich przestrzegania zaleceń sanitarnych, rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, że "potrzebna jest zmiana prawa".

 

"Potrzeba wprowadzenia przepisów do ustawy, które dadzą narzędzie sklepikarzom do egzekwowania przepisów prawa. Musimy jednak poczekać, aż będzie posiedzenie Sejmu i Senatu. My ze swojej strony deklarujemy jak najszybsze przygotowanie takich zapisów, które mogłyby wejść w życie – oświadczył. Zwrócił uwagę, że "w ślad za takim przepisem pójdzie przepis o większych karach dla podmiotów gospodarczych". (PAP)


Zainteresował temat?

1

5


Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)05.08.2020 13:15

Do wesela Kurskiego musieli trzymać limit osób a teraz to już można sobie zmniejszać...

10


Pierre D. ~Pierre D. (Gość)04.08.2020 18:00

Cytuję:
Możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach i rejestrowanie ich przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.


Aha, to teraz sanepid będzie odnotowywał, kto w restauracji zamówił zupę czy frytki. I będą jeszcze zapisywać, kto się na weselu bawi. A gdzie w tym wszystkim RODO?
Chyba spadnie drastycznie ilość klientów restauracji i nowych małżeństw na rzecz konkubinatów.
Czy ministerstwo przeprowadziło badania potwierdzające tezę, że do 150 osób impreza jest bezpieczna, a od 151 już nie? Jeśli takowych badań nie ma, to ustalenia ministerstwa są czystą rumpologią.
Swoją drogą szkoda, że nie jest możliwe zmniejszenie liczby zbędnych ministerstw. Ministerstwo Zdrowia jest akurat jednym z tych całkowicie zbędnych.

Cytuję:
Andrusiewicz zapowiedział, że na weselach, również tych nierejestrowanych, mogą się także pojawić kontrole. "W przypadku wesel rejestrowanych organizatorzy muszą zdawać sobie sprawę, że ryzyko pojawienia się kontroli na takim przyjęciu jest spore" – oświadczył rzecznik MZ.


Przypomniał mi się ósmy odcinek serialu "Alternatywy 4". Tam też Balcerek zgłosił Aniołowi, że w mieszkaniu urządzi wesele i półlitrówkami opłacił wyrozumiałość "władzy". No i Anioł przyszedł na to wesele z zamiarem rozpieprzenia go.
Dziś ministerstwo czerpie pomysły z filmu Barei sprzed 37 lat. Jeśli to nie jest cyrk, to ja nie wiem, co to jest.

70


gość ~gość (Gość)04.08.2020 13:45

Wszystko zamknijcie i wirus zniknie. Bzdura goni bzdurę. Jeśli jest wirus to ilość osób nie ma znaczenia.

74


makintosz ~makintosz (Gość)04.08.2020 20:11

a co z mszami i stypami ?

32


gość ~gość (Gość)04.08.2020 22:46

Gdzie maseczka andrus

30


gość ~gość (Gość)04.08.2020 13:40

Od poniedziałku mają ograniczyć wesela do 50 osób.

32


123 ~123 (Gość)04.08.2020 14:14

Byłem wczoraj na komunij na sali jakieś 200 osób plus mnóstwo dzieci.

51


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga04.08.2020 19:53

Czemu na wiecach wyborczych nie było policji i sanepidu? ? Ktoś powinien być za to ukarany

50


ds ~ds (Gość)04.08.2020 17:38

nie przestałem ogryzać paznokci, nie myje rąk jak szaleniec, od 4 miesiecy próbuje bezskutecznie złapać korone, niestety na próźno, no chyba że mam bezobjawowo, taki groźny wirus że musze zrobić test że go posiadam, i nazywać zdrowe osoby zarażonymi...2020 rok a ludzie nadal jak byli mało inteligentni tak dalej są

42


władek ~władek (Gość)04.08.2020 14:34

Jak Szumowski z koroną walczy:
http://pospoliteruszenie.org/Jak%20minister%20Szumowski%20z%20korona%20walczy.html

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat