Analitycy rynku paliw: ceny na stacjach ciągle spadają

PAPKraj Środa, 25 marca 202012 5873
Ceny nadal spadają i zapewne będą spadać, co jest skutkiem tendencji na rynku światowym, związanej z pandemią koronawirusa - oceniają analitycy e-petrol.pl. Analitycy BM Reflex uważają, że spadające ceny, które widać w hurcie i detalu, mogą być jeszcze niższe.
fot. pixabay

Jak zaznaczyli analitycy e-petrol.pl, ostatnie dni wiele tysięcy Polaków spędza w domu, co skutkuje spadkiem sprzedaży paliw. Ich zdaniem obecny spadek cen może się utrzymać, co - jak ocenili - jest efektem jednoznacznej tendencji na rynku światowym.

 

"Spadkowe rekordy w cenie surowca są stymulatorem cięć także w naszych rafineriach. Spadki popytu natomiast nie pozwalają mieć nadziei na jakieś długotrwałe i znaczące odbicie. Przynajmniej kilka słabych sprzedażowo tygodni z niskimi cenami - tak chyba należy ocenić perspektywę rysującą się przed operatorami stacji paliw w Polsce" - dodali.

 

Analitycy zauważyli, że ceny w rafineriach sięgają poziomów niewidzianych niemal od 10 lat. "Aktualnie średnia cena benzyny Pb95 to 2879,20 zł/m sześc. - czyli o ponad 207 zł mniej niż w miniony weekend. W cenie średniej oleju napędowego w analogicznym okresie zaobserwowaliśmy spadek o 127,40 zł na metrze sześc. - do poziomu 3177,80 zł/m sześc. W przypadku oleju opałowego zmiana spadkowa jest mniejsza i wynosi niecałe 83 zł, natomiast średnia cena tego paliwa wynosi 1844,60 zł/m sześc." - dodali.

 

Ocenili, że w okresie między 23 i 29 marca na stacjach może dojść do dalszej obniżki cen "nawet przy zachowaniu wysokich marż operatorów placówek stacyjnych".

 

Zaznaczyli, że dla benzyny Pb98 oczekują ulokowania się cen w przedziale 4,49-4,70 zł/l. Według nich, w przypadku benzyny Pb95 na wielu stacjach cena może znaleźć się nawet na poziomie niższym niż 4 zł/l. "Oczekujemy tutaj widełek 3,99-4,30 zł/l" - dodali.

 

Ocenili, że w przypadku cen oleju napędowego także nastąpi obniżka, ale poziom cen będzie odczuwalnie wyższy niż w przypadku benzyny – ich zdaniem średnia w kolejnym tygodniu wyniesie 4,30-4,55 zł/l. Dodali, że spadki dotyczyć będą także autogazu, który może kosztować 1,97-2,06 zł/l.

 

Jak zaznaczyli analitycy BM Reflex, tak dużych obniżek w krótkim czasie na detalicznym i hurtowym rynku paliw nie notowali "praktycznie nigdy". Zauważyli, że ceny paliw są niższe niż przed rokiem: benzyna tańsza o 32 gr/l, diesel o 49 gr/l i LPG o 12 gr/l.

 

Zaznaczyli, że za paliwa w kraju płacimy odpowiednio: za benzynę bezołowiową 95 – 4,52 zł/l, bezołowiową 98 – 4,85 zł/l, olej napędowy– 4,60 zł/l i autogaz 2,04 zł/l. "Oznacza to w skali tygodnia spadki o 22-23 gr/l benzyn, 24 gr/l oleju napędowego i 5 gr/l autogazu" - ocenili. Dodali, że ceny benzyn są najniższe od sierpnia 2017 r., oleju napędowego od marca 2018 r., a ceny autogazu na obecnym poziomie były po raz ostatni w listopadzie 2019 r.

 

Ich zdaniem, tak gwałtowne obniżki cen w hurcie dają dużą szanse na pogłębienie spadków cen na stacjach w kolejnych dniach, jednak skala obniżek będzie już prawdopodobnie dużo mniejsza.

 

"Odbicie na rynku ropy naftowej i osłabienie złotego spowodują odbicie cen hurtowych na rynku krajowym, co może ograniczać skłonność do głębokich korekt na stacjach w dół" - dodali.

 

"Wydaje się, że dzisiaj problemem dla wszystkich staje się nie poziom cen, a poziom sprzedaży paliw. Oznacza to przede wszystkim problemy właścicieli stacji, z kolei dla klientów indywidualnych niskie ceny paliw nie przyniosą prawie żadnych efektów. Ograniczenie wyjazdów służbowych i prywatnych, pozostanie w domach i praca zdalna będą przekładały się na niższe zapotrzebowanie na paliwa" - wskazali.

 

Jak zauważyli analitycy e-petrol.pl, kombinacja spadku popytu spowodowanego pandemią koronawirusa i przewidywanego wzrostu podaży w związku z wojną cenową pomiędzy kluczowymi eksporterami sprowadziła w tym tygodniu notowania ropy w Londynie do poziomu nienotowanego od blisko 20 lat. "W środę baryłkę ropy można było kupić za jedyne 24,52 USD. W drugiej połowie tygodnia notowania surowca odrabiają jednak straty i w piątkowe przedpołudnie cena ropy waha się w okolicach poziomu 30 dolarów" - dodali.

 

Ocenili, że impulsem do odbicia na rynku naftowym były zapowiedzi ze strony Donalda Trumpa o możliwym zaangażowaniu się w wypracowanie porozumienia pomiędzy Arabią Saudyjską i Rosją. "Amerykanie mogą z jednej strony zacząć wywierać presję na sojuszników z Rijadu w sprawie powstrzymania planów zwiększenia saudyjskiego wydobycia, a z drugiej postraszyć Moskwę sankcjami, jeśli rosyjskie wydobycie nie spadnie. Taka siłowa taktyka może jednak być nieskuteczna, bo szczególnie rosyjski prezydent może być odporny na zewnętrzną presję" - dodali.

 

Zdaniem analityków e-petrol, kluczowym problemem dla rynku naftowego cały czas pozostaje spadek popytu spowodowany epidemią koronawirusa, a bez widocznych globalnych postępów w walce z chorobą, próby trwałego odwrócenia spadkowego trendu mogą być nieskuteczne.

 

Jak podali analitycy BM Reflex, spadki cen ropy naftowej WTI (ang. West Texas Intermediate) wyhamowały w okolicach 20 dolarów za baryłkę ropy naftowej (USD/bbl) i był to najniższy poziom cen od lutego 2002 roku. W piątek rano ropa WTI kosztuje 27,50 USD/bbl.

 

Zdaniem analityków, w odbiciu cen ropy naftowej w końcówce mijającego tygodnia, poza uspokojeniem sytuacji na rynkach akcji, pomógł nieco prezydent USA, który zasugerował w czwartek podjęcie w odpowiednim czasie mediacji między Rosją i Arabią Saudyjską. "Oczywiście celem prezydenta USA jest ocalenie amerykańskich łupków. Niestety cel Rosji i Arabii Saudyjskiej, w cieniu rzekomego konfliktu, może być ten sam – doprowadzenie do spadku produkcji ropy naftowej z łupków w USA. Poza tym im dłużej ceny ropy naftowej pozostaną na niskich poziomach, tym większe ryzyko problemów z produkcją i wzrostu cen ropy w dłuższym okresie" - ocenili.

 

Dodali, że Arabia Saudyjska poinformowała w mijającym tygodniu, że w kwietniu - maju br. zwiększy eksport ropy naftowej powyżej 10 mln bbl/d (baryłek ropy naftowej dziennie - PAP), czyli o blisko 3 mln bbl/d.

 

"Wszystko wskazuje więc na to, że oczekiwana rekordowa nadwyżka podaży ropy naftowej w II kwartale stanie się faktem. Goldman Sachs spodziewa się utrzymania średniej ceny ropy Brent w drugim kwartale na poziomie 20 USD/bbl" - dodali.

 

 

 

 

Radosław Jankiewicz/PAP


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga26.03.2020 19:22

A dziś na Orlenie ON po 4,21 zł/l.

10


gość ~gość (Gość)26.03.2020 18:01

W Nowym Sączu wreszcie po 2 tygodniach udało się zatankować benzynę po 4.38 ON 4.49

20


gość ~gość (Gość)25.03.2020 21:18

Podziękujcie Putinowi, który nie zgodził się na redukcję wydobycia i dostał po łbie bo cena spadła o 30%. To nie pandemia jest przyczyną

21


gość ~gość (Gość)25.03.2020 22:58

Orlen w Łodzi na politechniki dwa dni temu Pb 95 4.06zl a ON 4.07zl

20


Piotrkowianin Piotrkowianinranga25.03.2020 21:28

Wczoraj tankowałem ON na nowym Orlenie w Al. Sikorskiego po 4.28 zł/l, a dziś był po 4,27.
Jakie ceny są na innych stacjach? Na Shellu widziałem wczoraj po 4,33 zł.

20


gość ~gość (Gość)25.03.2020 13:23

Tego rynku nic nie złamie.

50


daniel ~daniel (Gość)25.03.2020 12:53

zara wprowadza jakiś podatek od strat i sobie rząd wyrówna. jak z TVP

61


śmieszek ~śmieszek (Gość)25.03.2020 11:58

Prawo grawitacji działa wszędzie a więc wszystko spada. W Polsce grawitacja działa inaczej. Nawet jak coś powinno spaść /w związku z ceną ropy paliwo/ to spada ,ale tak jakby wolniej albo dużo. Ewenement na skalę światową! Rosną zaś obietnice polityków wbrew prawu grawitacji.

40


das ~das (Gość)25.03.2020 10:30

oby ten caly system szlag trafił

61


dfgdfg ~dfgdfg (Gość)25.03.2020 10:15

Żeby obniżyć cenę paliwa trzeba mieć odwagę. Na razie ropa tanieje więc spadki cen raczej niezależne od odwagi.

70


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat