ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Aminokwasy dla sportowców - jakie wybrać?

Czwartek, 28 listopada 2019 789
Aminokwasy są związkami organicznymi wchodzącymi w skład białek, będących głównym budulcem naszego organizmu. Część z tych substancji ciało wytwarza samodzielne, zaś inne muszą być dostarczane z pożywieniem. W przypadku intensywnego wysiłku, jaki ma miejsce u sportowców, na przykład kulturystów, ale też biegaczy, czy rowerzystów, zachodzi konieczność suplementacji aminokwasów ze względu na wzmożone ich wykorzystanie. Jakie aminokwasy dla sportowców są najbardziej polecane i jakie mają zadanie?

Aminokwasy BCAA- dlaczego warto je przyjmować?


Jednym z najpopularniejszych wśród sportowców suplementów są aminokwasy BCAA, czyli te o rozgałęzionych łańcuchach. Przeznaczone są one dla:

 

  • osób uprawiających sporty aerobowe
  • sportowców uprawiających ćwiczenia siłowe
  • osób, które chcą zrzucić nieco zbędnych kilogramów

Te środki polecane są zarówno dla sportowców zawodowych, jak i amatorów. Ich działanie polega na skutecznym wspomaganiu regeneracji mięśni oraz zapobieganiu szybkiemu męczeniu się. Dzięki temu wydajność sportowca znacznie wzrasta, a także nie dochodzi d procesów katabolicznych w komórkach ciała. To ważne szczególnie przy ćwiczeniach siłowych, na budowanie masy mięśniowej. Przy intensywnych treningach włókna mięśniowe ulegają uszkodzeniu i jest to proces zupełnie naturalny, ponieważ poprzez swoją regenerację i odbudowę się one wzmacniają, przez co budowana jest masa mięśniowa. Niestety, przy codziennych treningach ciało nie ma szans się odpowiednio zregenerować, jeżeli nie ma odpowiedniej dawki aminokwasów.

 

Z tego względu właśnie trzeba dostarczyć je w postaci dobrze przyswajalnych odżywek, takich jak BCAA. Co prawda BCAA to jedynie zestaw trzech aminokwasów egzogennych, jednakże najważniejszych z punktu widzenia sportowca, ponieważ są one niezbędne do szybkiej i skutecznej budowy masy mięśniowej. Tak jak wspomniano również wcześniej, powinni je przyjmować także biegacze czy rowerzyści, ponieważ pomagają zwiększyć wydolność organizmu, zapobiegając zmęczeniu.

 

Aminokwasy dla sportowców EAA


Jest to alternatywa dla odżywek BCAA. EAA zawiera bowiem wszystkie aminokwasy egzogenne. Ciało nie jest w stanie ich samodzielnie wytworzyć, a są absolutnie niezbędne podczas treningów siłowych czy też aerobowych. Biorą one udział w procesach anabolicznych i przeciwdziałają ketozie. Podobnie więc jak BCAA te aminokwasy pomagają w regeneracji włókien mięśniowych, co znacząco wpływa na szybkość budowy masy mięśniowej. Z tej zalety omawianych aminokwasów korzystają często kulturyści. Odżywki tego typu są także polecane osobom, które walczą ze zbędnymi kilogramami.

Glutamina - niezbędna zarówno przed i po treningu


Glutamina ma takie samo działanie jak inne wymienione aminokwasy. Co prawda ciało jest w stanie ją samo wytworzyć, jednakże w warunkach intensywnego treningu może skutecznie ona wspomóc regenerację mięśni oraz zapobiegać nadmiernemu zmęczeniu i znużeniu. Istnieją preparaty zarówno posiadające w swoim składzie samą glutaminę, jak i dodatkowo zawierające BCAA.

 

Którą z tych odżywek wybrać?


Sportowcy oraz znawcy tematu nie są zgodni co do tego, czy któryś z tych preparatów jest lepszy i daje korzystniejsze rezultaty. Wybór zależy już od indywidualnych preferencji. Chyba najlepszym wyborem będzie łączenie wszystkich typów preparatów. Wtedy można mieć pewność, że wszystkie niezbędnego regeneracji ciała i dobrej kondycji organizmu będą dostarczone w idealnej ilości. Trzeba tylko sprawdzić, co zawiera dany produkt i mądrze je ze sobą zestawiać. Nie trzeba kupować oddzielnie glutaminy, ponieważ nieraz jest ona sprzedawana w połączeniu z BCAA.

Co się może stać, jeżeli intensywnemu treningowi nie towarzyszy dostarczanie aminokwasów? Jak wiadomo, nie da się za pomocą samego żywienia osiągnąć takiego ich poziomu, by zapobiec ketozie. Trening będzie nieefektywny, a nawet może zaszkodzić nadwyrężanym codziennie mięśniom. Trzeba będzie znacznie dłużej czekać na zbudowanie odpowiedniej masy mięśniowej. W przypadku osób, które nie trenują siłowo, ale na przykład biegają, także ciężko będzie osiągać zadowalające wyniki.

 

Jak wybrać dobre aminokwasy dla sportowca?


Niezależnie od tego, czy wybieramy BCAA czy też EAA, a może obydwa rodzaje oraz dodatkowo glutaminę, należy brać pod uwagę to, że na rynku istnieje sporo firm promujących swoje produkty dla sportowców. Na którą odżywkę się zdecydować? Z pewnością warto skorzystać z rekomendacji innych sportowców, na przykład tych, którzy ćwiczą na tej samej siłowni lub chociażby tych, którzy wypowiadają się w sieci na temat różnego typu suplementów. Jeden producent nie musi być równy innemu, wręcz przeciwnie, na rynku są lepsze i gorsze produkty i nie zawsze wyższa cena jest wyznacznikiem jakości. Warto kierować się także względami ekonomicznymi, szczególnie jeżeli preparat ma być przyjmowany długofalowo. Jeżeli jest taka możliwość, warto zapytać także o polecenie najlepszych aminokwasów swojego trenera personalnego.

 

Przy wyborze najlepiej jest kierować się przede wszystkim renomą i opiniami firmy, a także ceną oraz składem. Najlepiej, by był on jak najprostszy, ponieważ konserwanty i dodatki nie służą jakości produktu. Jak dawkować preparat? Dokładnie tak, jak producent zaleca na opakowaniu. Wtedy można spodziewać się najlepszych rezultatów, czyli znacznie szybszej budowy masy mięśniowej oraz zdrowej regeneracji po nawet bardzo intensywnym treningu.

 

Warto się także zastanowić, czy wolimy tabletki czy też preparaty do rozrabiania i przyjmowania w formie napoju. Mają one różne smaki, co może znacznie uprzyjemnić codzienne stosowanie.


Zainteresował temat?

0

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat