Amerykanie przypomną sobie o mieszkańcach Rozprzy

Strefa FMRegion Piątek, 11 października 20194 4859
Trwa projekt "Rozprzańska Karta 1926 badawczo, filmowo i teatralnie". Pomysł na akcję zrodził się z zainteresowania Polską Deklaracją o Przyjaźni i Podziwie dla Stanów Zjednoczonych – wyjątkową kartką urodzinową, ofiarowaną przez Polaków Stanom Zjednoczonym w 1926 roku, kiedy to Ameryka świętowała 150. rocznicę Deklaracji Niepodległości.

W ramach projektu odbędą się trzy rodzaje warsztatów: historyczno-dziennikarskie, filmowe oraz teatralne. 35 dzieci i młodzieży, pod okiem lokalnych pasjonatów, będą badać w archiwach i księgach parafialnych, co działo się po roku 1926 z tymi, którzy złożyli podpisy. - Ponad 5,5 mln Polaków, w zasadzie dzieci i młodzieży, podpisało Polską Deklarację o Przyjaźni i Podziwie dla Stanów Zjednoczonych. Rozprzańska Karta 1926 liczy dwie strony i zawiera 158 podpisów rozprzan, złożonych w darze Ameryce - powiedziała Izabela Radke-Marczak, nauczyciel z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie. 

 

Projekt rozpoczął się 7 października i potrwa trzy tygodnie. Wyniki badań i poszukiwań zostaną przełożone na film „Rozprzańska Karta 1926" w reż. Sławomira Grunberga, który zostanie wysłany do Stanów Zjednoczonych oraz spektakl „Okna czasu Rozprzy" w reż. Jarosława Figury. - Apelujemy do mieszkańców, że jeśli wiedzą, że ich przodkowie uczęszczali do szkoły w 1926 roku, to niech się do nas zgłoszą. Takie informacje mogą nam pomóc w zrealizowaniu tego projektu - powiedział Robert Kabziński ze Stowarzyszenia Rozprzanie.pl.

 

Efekty pracy będzie można obejrzeć w siedzibie Gminnego Centrum Kultury w Rozprzy 20 października o godz. 17.00. 

 

 

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)13.10.2019 16:32

Beznadzieja. Kto na coś takiego pozwala?

21


gość ~gość (Gość)12.10.2019 07:15

Ogólnie akcja nie wnosi nic nowego. Na stronie "genealodzy" ta deklaracja jest zawieszona od kilku lat. Nie ma się czym podniecać, chyba że chodzi o popularyzację.

60


gość ~gość (Gość)11.10.2019 16:11

Kurdowie już pewnie dziękują za współpracę z USa

71


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)11.10.2019 11:37

Podziw dla Stanów Zjednoczonych, a szczególnie dla ich obecnego prezydenta, Donalda T. Do tej pory USA nie miało jeszcze takiego gościa, na tak wysokim stołku, normalnie słoń w składzie porcelany.

72


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat