Aleksandra Paulińska zdobyła Grand Prix V Piotrkowskiego Biennale Sztuki

ePiotrkow Piątek, 28 czerwca 20190 1890
W piątek (28 czerwca) poznaliśmy laureatów V Piotrkowskiego Biennale Sztuki. Grand Prix tego międzynarodowego konkursu zdobyła Aleksandra Paulińska. Łącznie jury przyznało aż cztery nagrody główne oraz pięć wyróżnień.

Ładuję galerię...

Spośród 906 prac 374 autorów nadesłanych na V Piotrkowskie Biennale Sztuki najlepszą okazała się „Droga” Aleksandry Paulińskiej. Należąca do Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich VERA ICON łodzianka w piątek, 28 czerwca, została laureatką Grand Prix piotrkowskiego konkursu i zarazem zdobywczynią nagrody finansowej w wysokości 12 tys. zł.  – To dla mnie wielki zaszczyt. Moja praca „Droga” to video, aczkolwiek odnosi się do szerszego wydarzenia, bo jest swojego rodzaju dokumentacją wydarzenia, które miało rzeczywiście miejsce w przestrzeni miejskiej. (…) Ta praca jest zainspirowana drogą krzyżową, natomiast na pewno nie jest to droga do przeżywania na zasadzie celebrowania, jakie mamy w kościele. To jest praca, która mówi, że droga krzyżowa jest zdarzeniem uniwersalnym, które dotyczy nas wszystkich. Ta praca ma uczyć patrzenia, bo to, co nas otacza jest bardzo wymowne. Sztuka moim zdaniem ma nas uczyć patrzenia w głąb siebie, a nie skupiać się na sobie, ma być takim oknem i ikoną, która prowadzi nas dalej – mówiła po odebraniu nagrody Aleksandra Paulińska.   

 

W jury tegorocznej edycji biennale zasiedli: Krzysztof Jurecki – przewodniczący, Małgorzata Wielek-Mandrela, Katarzyna Józefowicz, Piotr Kotlicki, Grzegorz Borkowski oraz Stanisław Piotr Gajda.

 

Łącznie jury przyznało cztery nagrody główne i pięć wyróżnień. I tak I nagrodę V Piotrkowskiego Biennale Sztuki w wysokości 7 tys. zł otrzymał Łukasz Głowacki za prace „Forma upadku” i „Czapka frygijska”. II nagroda w wysokości 6 tys. zł przypadła Jakubowi Wawrzakowi za pracę zatytułowaną „Oaza”. Natomiast III nagroda w wysokości 5 tys. zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Piotrkowa trafiła do Agnieszki Jaworek za dzieło noszące miano „Stój spokojnie”.

 

Z kolei wyróżnienia honorowe przewodniczącego jury otrzymały Judyta Bernaś za pracę „Jednia” oraz Magdalena Kulesza-Fedkowicz za pracę „Dobranoc przyjaciółko znad rzeki”. Laureatem wyróżnienia honorowego członków jury został Sebastian Wywiórski za trzy prace zatytułowane „Próba utrwalenia czasu”, „Tarkowski – Lem” i „Pojemnik następstwa zdarzeń 3”. Wyróżnienie honorowe Małgorzaty Wielek-Mandreli otrzymała Olga Winiarczyk za pracę „Cicho”. Także piotrkowski Ośrodek Działań Artystycznych przyznał swoje wyróżnienie – nagroda w formie wystawy indywidualnej trafiła do Aleksandra Pienieka za pracę „Być (nie być) jak Profesor Jonasz Stern”.

 

Nagrody wszystkim laureatom wręczali między innymi poseł na Sejm RP Grzegorz Lorek oraz wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego Adam Karzewnik.

 

Piątkową uroczystość w Ośrodku Działań Artystycznych przy ulicy Dąbrowskiego poprowadzili Gordian Piec, wspomniany Stanisław Piotr Gajda oraz Andrzej Hoffman.

 

V Piotrkowskie Biennale Sztuki otrzymało dofinansowanie z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

 

 


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat