Agencje zatrudnienia - na co możesz liczyć, zgłaszając się do takiej?

ePiotrkow Piątek, 13 października 201710 3889
Agencje zatrudnienia działają na polskim rynku od 13 lat. Trzon działalności każdej z nich stanowi pośrednictwo pracy. Bezrobotni, którzy szukają pracy mogą skorzystać z usług takich agencji i w rezultacie znaleźć pracę.

Każda z agencji musi posiadać certyfikat marszałka danego województwa potwierdzający wpis do rejestru podmiotów prowadzących taką działalność.

 

Praca tymczasowa

 

Agencje zatrudnienia oferują również możliwość uzyskania pracy tymczasowej. Takie rozwiązanie jest obecnie popularne wśród pracodawców, bowiem mogą zoptymalizować koszty i poradzić sobie z nagłymi problemami kadrowymi. Zainteresowani nie muszą korzystać z usług tylko jednej agencji, mogą wybrać kilka, ponieważ żadna nie może wymagać od niego lojalności.

Zalety pracy tymczasowej:

- podjąć pracę poprzez agencję może każdy, ponieważ nie trzeba posiadać specjalnych kursów czy uprawnień i nie ma ograniczeń wiekowych,
- pracownik zatrudniony tymczasowo sam ustala to, w jakie dni i w jakich godzinach może pracować. Poprzez taki elastyczny grafik można pogodzić pracę z innymi obowiązkami - np. studiami,
- pracownikowi tymczasowemu przysługują te same prawa (dotyczące zarobków, urlopu, warunków socjalnych, przepisów BHP czy urlopu) co pracownikowi etatowemu,
- praca tymczasowa to dobre rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie wiedzą, co chcą w życiu robić. Krótki okres pracy w jednym miejscu daje możliwość spróbowania różnych rzeczy i odnalezienia swojego powołania,
- w sytuacji gdy pracodawca natychmiast potrzebuje dodatkowego pracownika, pracownik tymczasowy nierzadko może otrzymać większe wynagrodzenie za tą samą pracę od pracownika pracującego na stałe.

Z danych Międzynarodowej Konfederacji Prywatnych Agencji Zatrudnienia (CIETT) wynika, że w Polsce z pracy tymczasowej korzysta ok. pół mln osób a na całym świecie 46 mln. Liczba przepracowanych przez nich godzin daje równowartość 12,4 milionów pełnoetatowych miejsc pracy rocznie.

 

Poradnictwo zawodowe

 

Agencje zatrudnienia świadczą również usługi związane z poradnictwem zawodowym. Zajmują się tym doradcy, którzy pomagają klientowi np. w doborze zawodu czy przygotowaniu dokumentów niezbędnych przy rekrutacji takich jak list motywacyjny. Rozmowa z takim specjalistą może pomóc w znalezieniu zatrudnienia szczególnie po nagłej utracie pracy, gdy dużą rolę odgrywają: stres czy zniechęcenie.

W ramach poradnictwa zawodowego możesz uzyskać pomoc m.in. w zakresie:

wyboru lub zmiany zawodu,
zaplanowania kariery zawodowej,
uzupełnienia kwalifikacji zawodowych,
określenia swoich kompetencji i zainteresowań,
zaplanowania rozwoju zawodowego.
Niestety z poradnictwa zawodowego korzysta niewiele osób.

 

Agencja a pracodawcy

Pamiętajmy, że agencje zatrudnienia pomagają nie tylko osobom szukającym pracy, ale również pracodawcom. Często bowiem duże firmy same nie organizują rekrutacji zlecając to zadanie fachowcom. Agencje przejmują pełną odpowiedzialność za rekrutację wykwalifikowanych pracowników, zarządzanie personelem, wypłatę wynagrodzeń, przestrzeganie kodeksu pracy i innych obowiązujących przepisów prawnych, umożliwiając klientom skoncentrowanie się na podstawowej działalności przedsiębiorstwa.

 

WAŻNE

Niektóre agencje zatrudnienia szukają także pracy dla obywateli polskich u zagranicznych partnerów.

 

Szukasz pracy? Zapoznaj z ofertami pracy na praca-ruda.pl

 


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)14.10.2017 00:08

Cytuję:
Pamiętajmy, że agencje zatrudnienia pomagają nie tylko osobom szukającym pracy, ale również pracodawcom. Często bowiem duże firmy same nie organizują rekrutacji zlecając to zadanie fachowcom. Agencje przejmują pełną odpowiedzialność za rekrutację wykwalifikowanych pracowników


Zabawne. Serio. Nie wiem, które "duże firmy" tak robią, ale jeśli faktycznie tak robią, to bardzo źle o nich świadczy. Z tych "fachowców" też się uśmiałem. Serio. Każda firma ma swoją specyfikę produkcji/usług. A czy pracownicy od HR z takiej agencji zatrudnienia mają pojęcie o tej specyfice? Jaką mogą mieć wiedzę w tym zakresie? Żadną, lub bardzo ogólnikową. Więc jak mogą poprawnie zweryfikować potencjalnych kandydatów? Bazują zazwyczaj na tzw. słowach kluczowych zawartych w CV kandydata, często nawet nie rozumiejąc ich znaczenia. W praktyce oznacza to, że kompetentne osoby mogą zostać odrzucone już na etapie weryfikacji CV, bo zabrakło "słów kluczowych". A jeśli nawet kandydat zostanie zaproszony na rozmowę, to taki "specjalista" może nie być w stanie udzielić kandydatowi istotnych informacji o miejscu pracy i specyfice stanowiska, bo zwyczajnie nie ma o tym zielonego pojęcia.
Prawda jest taka, że pracodawcy mogą szukać przez agencje pracowników wyłącznie do prostych prac fizycznych, do których nie potrzeba posiadać żadnego wykształcenia. Jeśli na danym stanowisku konieczne jest konkretne wykształcenie lub doświadczenie zawodowe, to szukanie pracownika poprzez agencję jest zwyczajnie niepoważne.
Tutaj macie refleksje byłego rekrutera jednej z takich agencji:
http://joemonster.org/art/40669/Dlaczego_nie_powinniscie_korzystac_z_uslug_agencji_posrednictwa_pracy_wyznania_bylego_rekrutera

61


Witek ~Witek (Gość)13.10.2017 18:20

Agencja wyzysku totalnego szukają głupich i naiwnych by na nich zarobić. Mogę podać przykład znajomej dziewczyny dostała pracę na magazynach mija miesiąc pracy drugi termin zapłaty a kasy nie ma na koncie . Bezradne dziecko kiedy idzie pytać o pieniądze słyszy ,że pewnie przelew się opóźnił lub zawieruszył i za kilka dni pieniążki będą. To córka znajomych zwierzyła mi sie przy okazji pracuje trzeci miesiąc i nie ma już nawet za co gazu do auta kupić. Postanowiłem zadzwonić pech chciał ,że trafiłem na szefa oddziału i słyszę to samo co wcześniej. Ten pan obiecuje sprawdzić co się stało bo to niemożliwe by kasy na koncie nie było. Koniec żartów mowie widzą rano pieniądze na koncie do 10 godz . a jak nie zgłaszam sprawę do prokuratury i PIP. Nie wierzyłem,ze to zadziała a jednak jestem w domu dziewczyna wpada zadowolona mówi ,że pieniądze wpłynęły o 9 rano. Pracowała do końca umowy i zrezygnowała załatwiłem jej etat w firmie gdzie nie ma pośredników. Każdemu radzę żadnych pośredników szukają naiwnych

63


kasia katarzyna ~kasia katarzyna (Gość)13.10.2017 15:06

"pracownik zatrudniony tymczasowo sam ustala to, w jakie dni i w jakich godzinach może pracować"
Poważnie??? Ale kpina. Autor sam widać nie pracował przez agencję zatrudnienia. Byłam w magazynie zatrudniona przez agencje tymcz., grafik dostawałam z góry ustalony, bez możliwości zmiany, umowy co tydzień. Inni pracownicy pracowai już tam kilka lat, i również mieli umowy co tydzień.... Niektóre agencje przyjeżdżały z umowami do pracowników na zmianie, ale ja do mojej niestety co tydzień musiałam biegać po następną umowę. Gorzej gdy miałam dwie dniówki na poczatku tygodnia,więc następną umowę dopiero podpisywałam z dwudniowym opóźnieniem. Autorze artykułu, żyjesz w wielkiej nieświadomości, albo ktoś Ci doskonale zapłacił za mamienie ludzi....

121


gość ~gość (Gość)13.10.2017 14:28

Powinno sie to nazywac agencja wysyskania i bylaby odpowiedz na pytanie

91


zxcvbnm ~zxcvbnm (Gość)13.10.2017 12:46

Na co można liczyć? A na to że pracujesz na pracodawcę, państwo, pośrednika a marny ochłap zostaje dla Ciebie...

160


assa ~assa (Gość)13.10.2017 11:02

Jak to na co liczyć?Na najniższą krajową,umowę o pracę na tydzień,w najlepszym przypadku na miesiąc! Pracę w systemie zmianowym,bezpłatny dojazd do pracy (nie do każdego zakładu) ,na wynagrodzenie za pracę 10 danego miesiąca!Ewentualnie umowa zlecenie-teraz częściej dają.Super!Żyć nie umierać!Zaś pośrednik ,z którym podpisujemy umowę zbiera żniwo z każdego pracownika. POWINNI TEGO ZAKAZAĆ!

171


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat