Abp Grzegorz Ryś zaprosił na mszę on-line i przypomniał o dyspensie

ePiotrkowŁódzkie Sobota, 14 marca 202037 5069
Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, hierarchowie udzielili katolikom dyspensy, jeśli więc ktoś nie pójdzie w niedzielę do kościoła, nie będzie to grzech. W mszy świętej można było za to wziąć udział...on-line.
Fot.: www.archidiecezja.lodz.pl

Metropolita Łódzki wydał w piątek komunikat. Ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca osobom: w podeszłym wieku osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem. Ksiądz arcybiskup zachęca – do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz zawiesza odprawianie w kościołach archidiecezji łódzkiej nabożeństw pasyjnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali - czytamy w komunikacie metropolity łódzkiego.

 
To efekt rekomendacji przedstawicieli Rady Stała Konferencji Episkopatu Polski, wydanej w miniony czwartek, upoważniającej biskupów do udzielenia dyspensy. Duchowni zachęcają ponadto do przyjmowania komunii św. na rękę. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Wierni powinni także powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Zalecono również nałożenie folii ochronnych na kratki konfesjonałów oraz rezygnację z napełniania kropielnic wodą święconą. Jeśli ktoś nie weźmie udziału w niedzielnej mszy św., nie będzie to grzech.

 

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

antywirus ~antywirus (Gość)14.03.2020 14:08

Arcybiskup z Bogiem i miłością w sercu oraz powściągliwością w języku jest autorytetem dla wielu, nie tylko katolików.

34


przyjezdny ~przyjezdny (Gość)15.03.2020 15:19

niesamowite co czytam. Będziecie z pewnością długo żyli, Bóg wam pozwoli pozbierać się i zrozumieć swoją płytkość, da wam czas coś zrobić w życiu dla niego. Byłem w tylu miejscach ale takiej patologii i bezduszności jak w łódzkiem to nie spotkałem. Patologia.

03


oburzony ~oburzony (Gość)15.03.2020 15:10

A dlaczego oni traktują mnie jak swoją własność? Oni niczego nie mogą mi zabraniać, a tym bardziej na nic łaskawie zezwalać!

31


małolat ~małolat (Gość)15.03.2020 07:41

A czemu jeszcze nie ma stałego tekstu typu: Bóg was pokarał grzesznicy tym koronowirusem.

33


gość ~gość (Gość)15.03.2020 09:48

Nie przezyją tego i zrobią zaraz zbiórkę na chorych co by kasa się zgadzała. Nikt im nie policzy ile zbiorą i ile przekazą !!!

22


gość ~gość (Gość)14.03.2020 11:58

A jak ofiarę na kościół przelewać? Drogą elektroniczną?????????????

56


gość ~gość (Gość)14.03.2020 21:55

A poproś jeden z drugim swoich dziadków żeby zostali w domu, włącz telewizor lub komputer, wytłumacz co to dyspensa, jeśli sam rozumiesz i przestań pluć na kościół i ludzi starszych. Ciekawe ilu jutro na targu u Ptaka będxie rodziców z dziećmi.

21


gość ~gość (Gość)14.03.2020 14:12

Ja nie uczestniczę w mszy ale ludzie po wyjściu z kościoła mogą zarażać w całym mieście. Kto za to weźmie odpowiedzialność?? Wystarczy jedna zarazona osoba w kościele potem się rozniesie. A Piotrków ma dużo seniorów strach o nich

60


gość ~gość (Gość)14.03.2020 16:50

Nie bedzie propagandy politycznej

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat