ASF. Jakie działania podejmie rząd?

ePiotrkowRegion Sobota, 10 lutego 201860 8348
Ponad 200 hodowców trzody chlewnej pojawiło się na kolejnym spotkaniu dotyczącym afrykańskiego pomoru świń w Grabicy. Tym razem na ich pytania odpowiadali przedstawiciele rządu - wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski i wiceminister środowiska Andrzej Szweda.
fot. M. Nowakowska

Ministrowie podkreślili, że ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji to jedyny sposób, by zapobiec przeniknięciu wirusa do hodowli trzody chlewnej.

Wniosek, który przedstawiła Światowa Organizacja Weterynarii wskazuje jednoznacznie, że należy oddzielić ASF wśród dzików od ASF wśród trzody chlewnej. Popierają go Niemcy, a także Węgry i Czechy. W tych dwóch ostatnich krajach zanotowano już pierwsze przypadki występowania wirusa. Zasady bioasekuracji wprowadza już ustawa z 2003 roku i są wszystkim producentom trzody chlewnej doskonale znane, ale część z nich traktuje je po macoszemu - mówił Rafał Romanowski.

 

Teraz na mocy odpowiednich decyzji administracyjnych będzie można zakazać hodowli trzody tym rolnikom, którzy nie stosują się do zaleceń i tym samym przyczyniają do rozprzestrzeniania wirusa. Jak podkreślił wiceminister, na ASF nie ma lekarstwa ani szczepionki i można mu przeciwdziałać wyłącznie w sposób administracyjny. Władze na szczeblu centralnym zajmują się więc kontrolowaniem rolników i wydawaniem zaleceń. Jeżeli ognisko wirusa pojawi się na danym terenie to jedynym rozwiązaniem jest zabicie i zutylizowanie zwierząt, ale rząd zapewni wówczas rolnikom odszkodowania. W przygotowaniu jest także program dotyczący rekompensat dla tych osób, które złożą oświadczenia, że nie będą wdrażać zasad bioasekuracji i tym samym zrezygnują z hodowli.

 

Obecnie na terenie powiatu piotrkowskiego trwa drugi odstrzał sanitarny dzików, który tym razem obejmuje 100 sztuk. Pierwszy odbył się w styczniu w związku z rozporządzeniem wojewody łódzkiego - wówczas odstrzelono 60 dzików. Przypomnijmy, że to właśnie dziki są głównym wektorem rozprzestrzeniania się wirusa.

- Decyzje podejmujemy po dokładnej analizie ryzyka i teraz nie możemy określić czy to ostatni odstrzał. Zależy nam na maksymalnej redukcji pogłowia dzika tak, aby zbliżyć się do liczby 0 sztuk na kilometr kwadratowy - powiedział Paweł Śpiewak, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

 

Wprowadzane są też zmiany w prawie łowieckim. Według nowej koncepcji krajowy łowczy będzie powoływany przez ministra środowiska i to on będzie weryfikował kandydatury łowczych okręgowych. Ma to usprawnić współpracę rządu z myśliwymi, których rola w przeciwdziałaniu ASF jest ogromna.

- Dyskutujemy także nad wzniesieniem płotu, który blokowałby migrację chorych dzików ze Wschodu - powiedział poseł PiS, Robert Telus. Ważne słowa zostały skierowane do właścicieli małych gospodarstw. - Państwo albo pomoże we wdrażaniu zasad bioasekuracji, które przecież wymagają nakładów finansowych, albo będzie wspierać hodowcę w przekwalifikowaniu się - zadeklarował Telus.

 

O ASF pisaliśmy już wielokrotnie:

 

https://www.epiotrkow.pl/news/Afrykanski-pomor-swin-coraz-blizej-powiatu-piotrkowskiego,30988

 

https://www.epiotrkow.pl/news/Bedzie-sanitarny-odstrzal-dzikow.-Rolnicy-maja-tez-inne-postulaty,30717

 

https://www.epiotrkow.pl/news/Afrykanski-pomor-swin-zagrozeniem-dla-powiatu-piotrkowskiego,30547

 


Zainteresował temat?

3

3


Komentarze (60)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)11.02.2018 12:43

Poprzedni rząd ignorowal rolników jak były pierwsze przypadki asf to teraz mamy tego efekty wirusa jest ciężko zatrzymać

05


gość ~gość (Gość)11.02.2018 10:58

Jakby dziki przynosiły choroby kotów to by im prezes pokazał co robi z nieudacznikami

80


gość ~gość (Gość)11.02.2018 10:53

Niedorajdy koniec kropka .nie macie na wsi już więcej czego szukać

80


gość ~gość (Gość)11.02.2018 10:02

Świnie po 2 zł ale za to o 300 procent a może nawet więcej podnieść podatek dla wszystkich miastowych co mają działki na wsi.Za czasów po i psl bylo kilka przypadków asf i Sawicki nie zrobil nic

23


gość ~gość (Gość)11.02.2018 09:10

Jak świnie widzą takiego telusa,to same dostajo aesefu.

80


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)10.02.2018 17:38

Zagrożeniem dla gospodarki nie są ani chore, ani zdrowe dziki, a jedynie czerwone świnie.

53


Tt ~Tt (Gość)11.02.2018 08:05

Pan minister widać rolnik pełną parą hihi. Zrozumie chłopa rolnika jak nic . oderwani od rzeczywistości wsi. Taka prawda o naszej władzy

50


gość ~gość (Gość)11.02.2018 07:19

Ciekawe ile pan wiceminister jeden ze stu w naszym rządzie dostał nagrody za zwalczanie asf w 2017 r. Średnio ministrowie wzięli po ok 70 tyś samych nagród . A miało być inaczej

30


gość ~gość (Gość)11.02.2018 06:04

Wybijać dziki do zera niszczą uprawy

42


Witek ~Witek (Gość)10.02.2018 23:06

Chcieliście unii rolnicy to terasz nie narzekajcie . Przestrzegałem znajomych nie głosujcie za bo będziecie płakać mi teraz macie to czego chcieliście. Wieś już upadła mało kto hoduje zwierzaki jest jeszcze część takich co mieli dobre układy za PZPR wtedy się dorobili a dziś też najwięcej skorzystali a teraz kwiczą jak to im źle i bardzo dobrze produkujecie zatrutą żywność do tego środowisko trujecie gnojowicą a powinna trafiać nie na pola a do biogazowni . Nie ASF was wykończy a rząd z Brukselą na czele do tego dochodzą opryski chemiczne na niebie więc zboże jakie uprawiacie jest skażone do tego anomalie pogodowe od wiosny ubiegłego roku to nie jest przypadek i po co było CETA podpisywać teraz będziecie tylko płakać i zwijać interes. To koniec naszego rolnictwa i nie tylko bo przemysłu już dawno nie ma

32


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat