ASF. Jakie działania podejmie rząd?

ePiotrkowRegion Sobota, 10 lutego 201860 8269
Ponad 200 hodowców trzody chlewnej pojawiło się na kolejnym spotkaniu dotyczącym afrykańskiego pomoru świń w Grabicy. Tym razem na ich pytania odpowiadali przedstawiciele rządu - wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski i wiceminister środowiska Andrzej Szweda.
fot. M. Nowakowska

Ministrowie podkreślili, że ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji to jedyny sposób, by zapobiec przeniknięciu wirusa do hodowli trzody chlewnej.

Wniosek, który przedstawiła Światowa Organizacja Weterynarii wskazuje jednoznacznie, że należy oddzielić ASF wśród dzików od ASF wśród trzody chlewnej. Popierają go Niemcy, a także Węgry i Czechy. W tych dwóch ostatnich krajach zanotowano już pierwsze przypadki występowania wirusa. Zasady bioasekuracji wprowadza już ustawa z 2003 roku i są wszystkim producentom trzody chlewnej doskonale znane, ale część z nich traktuje je po macoszemu - mówił Rafał Romanowski.

 

Teraz na mocy odpowiednich decyzji administracyjnych będzie można zakazać hodowli trzody tym rolnikom, którzy nie stosują się do zaleceń i tym samym przyczyniają do rozprzestrzeniania wirusa. Jak podkreślił wiceminister, na ASF nie ma lekarstwa ani szczepionki i można mu przeciwdziałać wyłącznie w sposób administracyjny. Władze na szczeblu centralnym zajmują się więc kontrolowaniem rolników i wydawaniem zaleceń. Jeżeli ognisko wirusa pojawi się na danym terenie to jedynym rozwiązaniem jest zabicie i zutylizowanie zwierząt, ale rząd zapewni wówczas rolnikom odszkodowania. W przygotowaniu jest także program dotyczący rekompensat dla tych osób, które złożą oświadczenia, że nie będą wdrażać zasad bioasekuracji i tym samym zrezygnują z hodowli.

 

Obecnie na terenie powiatu piotrkowskiego trwa drugi odstrzał sanitarny dzików, który tym razem obejmuje 100 sztuk. Pierwszy odbył się w styczniu w związku z rozporządzeniem wojewody łódzkiego - wówczas odstrzelono 60 dzików. Przypomnijmy, że to właśnie dziki są głównym wektorem rozprzestrzeniania się wirusa.

- Decyzje podejmujemy po dokładnej analizie ryzyka i teraz nie możemy określić czy to ostatni odstrzał. Zależy nam na maksymalnej redukcji pogłowia dzika tak, aby zbliżyć się do liczby 0 sztuk na kilometr kwadratowy - powiedział Paweł Śpiewak, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

 

Wprowadzane są też zmiany w prawie łowieckim. Według nowej koncepcji krajowy łowczy będzie powoływany przez ministra środowiska i to on będzie weryfikował kandydatury łowczych okręgowych. Ma to usprawnić współpracę rządu z myśliwymi, których rola w przeciwdziałaniu ASF jest ogromna.

- Dyskutujemy także nad wzniesieniem płotu, który blokowałby migrację chorych dzików ze Wschodu - powiedział poseł PiS, Robert Telus. Ważne słowa zostały skierowane do właścicieli małych gospodarstw. - Państwo albo pomoże we wdrażaniu zasad bioasekuracji, które przecież wymagają nakładów finansowych, albo będzie wspierać hodowcę w przekwalifikowaniu się - zadeklarował Telus.

 

O ASF pisaliśmy już wielokrotnie:

 

https://www.epiotrkow.pl/news/Afrykanski-pomor-swin-coraz-blizej-powiatu-piotrkowskiego,30988

 

https://www.epiotrkow.pl/news/Bedzie-sanitarny-odstrzal-dzikow.-Rolnicy-maja-tez-inne-postulaty,30717

 

https://www.epiotrkow.pl/news/Afrykanski-pomor-swin-zagrozeniem-dla-powiatu-piotrkowskiego,30547

 


Zainteresował temat?

3

3


Komentarze (60)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)15.02.2018 11:15

To się posypia mandaty albo brak dopłat z agencji

00


wojtas ~wojtas (Gość)10.02.2018 20:03

bioasekuracja może nie zaszkodzi ale jeśli dziki będą nadal się wszędzie panoszyć a władza walczyć tylko z rolnikami to bioasekuracja pomoże tyle co umarłemu kropidło .rząd jest odporny na dobre rady i zamiast zlikwidować hodowle dzików woli zlikwidować trzodę , ale czego się nie robi aby się podlizać Niemcom

50


gość ~gość (Gość)14.02.2018 07:40

Gościu 3 w jakim świecie ty żyjesz ja jako rolnik nie dosteje żadnych rekompensat za świnie a czego ty jesteś producentem

22


gość ~gość (Gość)13.02.2018 09:32

A dlaczego zawsze rolnik musi ponosić tego koszty może najpierw niech Państwo ogrodzi wschodnią granice a dopiero zaczną szczelac do dzików przy tych cenach żywca to nie każdego jest stać

31


gość ~gość (Gość)10.02.2018 14:58

Proponuję na początek pozbyć się szanownego Pana Śpiewaka. Wprowadzając wymogi grodzenie gospodarstw w celu ochrony przed wirusem wykazał się skończonym ignoranctwem.

102


Deryl ~Deryl (Gość)11.02.2018 07:24

Do abc 3 lata temu było kilkanaście ognisk w przez 2 i pół roku śpiącego ministra jurgiela ponad 1000 czyli jest różnica.

40


tak ~tak (Gość)11.02.2018 22:52

W całym kraju odstrzelić wszystkie dziki, które rzekomo najbardziej przenoszą tego wirusa ASF. Likwidacja trzody chlewnej jest na rękę Unii Europejskiej, po to aby w Polsce było "hotelowanie" świń duński i innych oraz kupowanie świń z Niemiec. Rolnicy, nie dajmy się zwariować i nie pozwólmy na likwidację polskiego rolnictwa. Brońmy to co polskie.

21


gość ~gość (Gość)10.02.2018 15:58

Do roboty ministry bo jak do tej pory tylko gigantyczne nagrody sobie pobrali a o rolnikach i i ich problemach zapomnieli

80


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)12.02.2018 11:32

Tak na marginesie aby doszło do zarażenia ASF trzody przez dzika musi dojść do bezpośredniego kontaktu, czyli dzik musi wejść do chlewu, TEMAT NADMIERNIE ROZDYMANY przez lobby chłopsko myśliwskie co pewien czas oczywiście na ich użytek! - https://bia24.pl/kategorie/wiadomosci/asf-mity-niebezpieczne-dla-hodowcw-rozmowa-1069.html

11


LukaszBONQ ~LukaszBONQ (Gość)10.02.2018 15:10

Obecny w Grabicy wiceminister Romanowski - koordynator ds walki z asf - stwierdził wczoraj, że kukurydza jest rośliną wysokobiałkową a locha dzika prosi się trzy razy rocznie... Jednocześnie zarzucił rolnikom kilka chwil wcześniej,iż nie rozumieją zasad rekompensat. Jeżeli taki niedouczony ignorant będzie odpowiedzialny na zwalczenie wirusa w naszym kraju, to mamy ogromną szansę pobić trzydziestokilkuletni rekord Hiszpanów w walce z tą chorobą. Kolejna osoba - wiceminister środowiska - nie ma pojęcia, twierdzi że nie słyszał o nowym prawie wodnym i objęciem osn całego kraju. Jego resort nad tym pracował... Fachowcy pierwsza klasa. Poseł Telus po niewygodnym pytaniu stwierdził że pytający jest podstawiony przez psl i na ty skończyła się jego odpowiedz. Kabaret za darmo, tyle że naszym kosztem...

111


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat