ASF u bram powiatu piotrkowskiego

ePiotrkowRegion Niedziela, 21 lutego 202148 7932
W województwie mazowieckim znaleziono dzika z dodatnim wynikiem w kierunku wystąpienia wirusa ASF. W związku z tym, że wieś Rozwady, w której zwierzę zlokalizowano, leży bardzo blisko granicy z województwem łódzkim, w strefach czerwonej i żółtej są już gminy z naszego regionu.
fot. pixabay.com

Specjaliści nie mają wątpliwości co do tego, że zagrożenie wystąpienia wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń na naszym terenie jest bardzo realne. - Jesteśmy w przededniu bitwy o powiat piotrkowski, w zakresie rolnictwa czy hodowli świń. Gmina Aleksandrów, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, została zaliczona w obszar ochronny, czyli jest już w strefie żółtej - mówi dr Paweł Śpiewak, powiatowy lekarz weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim. - W związku z tym że w okolicach miejscowości Rozwady w województwie mazowieckim, w pobliżu powiatu opoczyńskiego, znaleziono dzika z dodatnim wynikiem w kierunku wirusa ASF, to gmina Białaczów w powiecie opoczyńskim stała się strefą czerwoną, a gminy Paradyż (pow. opoczyński) i Aleksandrów są już gminami żółtymi - dodaje dr Śpiewak.


Świnie z gminy żółtej można sprzedawać na teren Polski, bez dodatkowych badań. Z kolei podczas sprzedaży zagranicznej, te badania będzie już trzeba wykonać.

 

Aby walczyć z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF, zarządzono niedawno sanitarny odstrzał dzików, o czym więcej przeczytacie tutaj


Zainteresował temat?

5

6


Komentarze (48)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Do ~antoni . ~Do ~antoni . (Gość)23.02.2021 10:04

Antoni ,bo wieś to nie tylko rolnicy ale ludzie mieszkający od pokoleń nie zajmujący się rolnictwem. Czytaj ze zrozumieniem , jakbyście robili wszystko tak jak powinno być robione to gwarantuję nikt do rolników nie miałby pretensji. Wylewajcie gnojowicę nie w piątki w nocy i udajecie że wszystko jest ok.

21


gość_5g ~gość_5g (Gość)21.02.2021 22:52

Gdzie są te bramy powiatu piotrkowskiego?

40


gość_mateusz  kaczyński ~gość_mateusz kaczyński (Gość)21.02.2021 18:57

Jestem za likwidacją świniarni,bo rolnicy wylewają gnojowicę ludzką pod domy .i się śmieją ludzką w twarz.

64


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)21.02.2021 10:04

Ta cała nagonka z ASF przypomina nagonkę z Covid, w Zakopanem tysiące turystów, a maseczki noszą tylko Policjanci, pisowski kabaret dla zwolenników teorii Pana Macierewicza TRWA!

160


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)22.02.2021 21:59

To na zdjęciu to nasz rodowity dzik ??

00


gość_chłop ze wsi ~gość_chłop ze wsi (Gość)21.02.2021 20:11

Ile lat grozi za ukrywanie dzika?

40


luk ~luk (Gość)22.02.2021 08:38

Zaszczepić dziki !

40


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)22.02.2021 19:30

Na Onecie pokazali film, jak stado osiemdziesięciu żubrów, na Podlasiu, podjęło dramatyczną decyzję o emigracji na Białoruś, bo tam pomimo baćki Łukaszenki, jest normalniej niż w Polsce. A poszła fama że w Polsce, po covidzie, ASF-ie, ptasiej grypie, może wrócić moda na chorobę wściekłych krów, a żubry to bezsprzecznie przeżuwacze i wszystko się może zdarzyć.

40


wielebny wieloryb ~wielebny wieloryb (Gość)22.02.2021 15:54

Cytuję:
znaleziono dzika z dodatnim wynikiem w kierunku wirusa ASF


Dodatni wynik w kierunku wirusa? A co to za bełkot? Albo wirus jest, albo nie ma. A może te testy są równie wiarygodne, co te na covid?
Gdyby ten wirus rzeczywiście był, to byśmy obserwowali zdziesiątkowanie populacji dzików, a nic takiego nie ma miejsca! Pamiętacie "pandemię" ptasiej grypy? W Polsce też ją zlokalizowano u dwóch łabędzi w jakimś parku gdzieś koło Torunia, o ile dobrze pamiętam. Ogrodzono wtedy teren, wyznaczono strefę "zapowietrzoną" w promieniu dwóch czy trzech kilometrów, a telewizja pokazywała na miejscu ekipę "kosmonautów". Masowego pomoru dzikich ptaków poza tymi dwoma łabędziami w kraju nie stwierdzono. Jedynie kurniki masowo likwidowali, a do sklepów przyjeżdżały kurczaki z Izraela. Na szczęście tam mieli nadmiar kurczaków i nie mieli ptasiej grypy. Cóż za przypadek!
Skoro dziki masowo nie padają, to znaczy, że żadnej epidemii ASF nie ma. A nawet gdyby była, to jak by się przedostała do tych chlewni? Czy dziki z lasu na randki do chlewa chodzą? A może ten wirus przenosi się na zasadzie fal radiowych i przemieszcza się na wiele kilometrów i przez ściany przenika?
Coś mi się zdaje, że z tym ASF w chlewach i ptasią grypą w kurnikach jest dokładnie tak samo jak z covidem u ludzi. Chodzi sobie człowiek, dobrze się czuje i na nic się nie uskarża, ale zrobią mu test i się okazuje, że jest "chory" na covid. Na tej samej zasadzie wchodzi komisja do chlewu i stwierdza, że w chlewie jest ASF, nawet gdy chłop nie zauważył niczego dziwnego u świń. Albo nawet pomijają etap wchodzenia do chlewu - stwierdzają, że w Pierdziszewie wykryto ASF, zatem w promieniu 20 km od Pierdziszewa zarządzają wybicie i "utylizację" wszystkich świń.
Chłopi, nie dajcie się w wała robić!!!

30


gość_kaśka ~gość_kaśka (Gość)21.02.2021 09:36

W rzeczywistości, nie ma czegoś takiego jak ASF, chcą uwalić rolników i tyle w temacie

191