ART DECO w piotrkowskim muzeum

ePiotrkow Piątek, 13 czerwca 20080 2754
Muzeum w Piotrkowie zaprasza na otwarcie wystawy sztuki „ART DECO” ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Wernisaż odbędzie się 13 czerwca 2008 r. (piątek) o godzinie 13.00 w salach piotrkowskiego Muzeum pl. Zamkowy 4. Ekspozycja będzie udostępniana zwiedzającym do połowy września 2008 r.
Termin art déco pochodzi od francuskiego wyrażenia „arts decoratifs” oznaczającego sztukę dekoracyjną. Twórcy i projektanci nowego stylu podporządkowali zdobnictwo przedmiotu jego funkcji i materiałowi. Do projektów stosowali różnorodność materiałów: były to kosztowne surowce jak laka, heban, mahoń, marmur, kość słoniowa, kamienie szlachetne, platyna, złoto, srebro a także tańsze materiały lub zupełnie proste, dotąd nie wykorzystywane jak: metal chromowany, stal, szkło, aluminium, bakelit, masy plastyczne, emalie.

W Polsce w okresie międzywojennym wielki entuzjazm towarzyszący odzyskaniu niepodległości wiązał się potrzebą stworzenia sztuki narodowej. Wpływ nowego stylu opartego na geometrycznych formach, surowej linii, rytmie i symetrii charakterystyczny był dla polskiego meblarstwa. Zainteresowanie wykazały też fabryki porcelany, zakłady ceramiczne oraz przemysł szklarski, który wprowadził na rynek, cały szereg form użytkowych i dekoracyjnych będących pod wpływem europejskiego art déco. Polskie huty szkła „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim, huta „Niemen” w Brzozówce koło Nowogródka wprowadziły na rynek polski i europejski - szkła barwne "cichodmuchane", szkła grubościenne kryształowe, szlifowane o geometryzujących formach, a także cienkościenne, szlifowane o delikatnych geometryczno-roślinnych motywach.
Wystawa jest przypomnieniem czasów, kiedy polskie rzemiosło artystyczne święciło tryumfy na wystawach europejskich i krajowych, a polscy projektanci zdobywali nagrody grand prix, złote i srebrne medale oraz wyróżnienia. Zwiedzający mogą się zapoznać wyroby z ceramiki, szkła, metalu, tkaninami dekoracyjnymi oraz drobnymi drukami okazjonalnymi, reklamowymi, wyborem grafiki francuskiej, akcesoriami mody, strojami i biżuterią.

Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat