A. Macierewicz: "Do 2043 powstanie bełchatowska elektrownia jądrowa"

ePiotrkowBełchatów Czwartek, 03 grudnia 2020152 7656
Powstanie elektrowni atomowej w Bełchatowie zapowiedział na Twitterze poseł z naszego okręgu Antoni Macierewicz. Marszałek senior twierdzi we wpisie, że stanie się to dzięki uchwalonemu niedawno zaktualizowanemu rządowemu Programowi Polskiej Energetyki Jądrowej. Czy tak rzeczywiście będzie?
fot. K. Żołądek

Wpis z zapowiedzią Antoni Macierewicz opublikował 2 grudnia za pośrednictwem Twittera.

 

Wspomniany przez posła okręgu piotrkowskiego program zakłada jednak, że pierwsza elektrownia atomowa w kraju ma powstać w lokalizacji nadmorskiej, a Bełchatów jest rozważany jako druga opcja obok Pątnowa koło Konina. 

 

- Została podjęta uchwała rządu w tej sprawie, więc cała reszta należy już do praktyki politycznej i ja jestem absolutnie przekonany, że będzie ona  zgodna z zapowiedziami, bo nam ta energia jest niezbędna, z całym szacunkiem dla źródeł energii odnawialnej - powiedział w rozmowei z nami Antoni Macierewicz. 

 

Poseł podkreślił, że inwestycja już na etapie budowy miałaby zapewnić miejsce pracy dla 10 tys. osób. 

 

Wątpliwości co do zapowiedzi Antoniego Macierewicza, również na Twitterze, wyraziła posłanka Lewicy z naszego okręgu Anita Sowińska. 

 

 

- Prawo i Sprawiedliwość podobnie jak w przypadku Złoczewa znowu nas oszukuje. W tej chwili kłamią w sprawie bełchatowskiej elektrowni atomowej. Przesłanek świadczących o tym jest kilka m. in. natury technicznej. Ja rozmawiałam z kilkom ekspertami na temat możliwości budowy tego typu obiektu w Bełchatowie i okazuje się, że jest problem w postaci braku wody, której duże ilości potrzebną są do chłodzenia elektrowni jądrowej. Natomiast są także problemy ekonomiczne. - komentuje Anita Swoińska


Posłanka lewicy zaznaczyła, że dużo bardziej opłacalne jest oparcie polskiego miksu energetycznego na odnawialnych źródłach energii i za taką opcją się opowiedziała.

 

Jak będzie w rzeczywistości i kiedy zapadną ostateczne decyzje? Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej wybór lokalizacji drugiej elektrowni ma nastąpić dopiero w 2023 roku, zatwierdzenie miejsca potrwa 5 lat, a pierwszy blok mógłby wystartować w 2039 roku. 


Zainteresował temat?

5

20


Komentarze (152)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Adamo ~Adamo (Gość)03.12.2020 12:35

U Antoniego słowo ważniejsze od pieniędzy. Jak coś powie to tak będzie. Smoleńsk wyjaśniony, helikoptery dla wojska są, S12 już się buduje to i atomówka będzie. Tylko musicie zawsze na PIS głosować!

333


mesjasz ~mesjasz (Gość)04.12.2020 08:27

Niech przestanie bredzić. Atomówka potrzebuje ogromnych ilości wody do chłodzenia. Dlatego stawia się je nad morzami lub wielkimi jeziorami. Ten błazen bredzi coś o Bełchatowie, bo wie że za parę lat ta kopalnia będzie zamknięta i już tamtejsi górnicy i otoczenie zaczynają się burzyć że zostaną bez pracy i kasy, bo oczywiście pisi nierząd nie jest na chwile obecną zapewnić alternatywy po zamknięciu. Nawet planowane zalanie odkrywki i powstałe jezioro nie zapewni wystarczającej ilości wody dla atomówki. Więc jest to typowe mydlenie oczy około 30-40 tysiącom ludzi z tamtego terenu.

82


krystelejson ~krystelejson (Gość)04.12.2020 11:58

Wilki latać bedo...

10


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga03.12.2020 11:37

Pan Naimski to ciekawy gość poszukajcie o nim informacji . Szara eminencja , służby , loże

80


gość_heho ~gość_heho (Gość)04.12.2020 05:12

A paliwem w tej elektrowni będzie ta taczka gnoju, którą jakiś czas temu Wyborcy podarowali Panu posłowi.

93


Trzask ~Trzask (Gość)04.12.2020 09:35

Tylko zielona energia z niemieckiego węgla kamiennego jest alternatywą dla nas. Jako prawdziwi europejczycy powinniśmy wspierać niemiecki przemysł wydobywczy i energetyczny.

57


corey ~corey (Gość)04.12.2020 09:22

Mam ważenie, że tzw ,,patrioci" głosujący na pis, kwiatami by Putina witali na granicy jakby dał 1000 miesięcznie.Chyba taka jest bolesna prawda o części naszych rodaków.

72


an ~an (Gość)04.12.2020 09:21

Poroniony pomysł .To już nie ma w kraju miejsc oddalonych od zabudowań na budowę elektrowni jądrowej .Oni już z tym pomysłem to chyba mózg na jądra zamienili i tylko jądrowe elektrownie im w głowie.Opamiętajcie się .Coraz więcej solarów i wiatraków a prąd coraz droższy a od 2021 r już dochodzi opłata mocowa.

41


@ndzi ~@ndzi (Gość)04.12.2020 08:37

Antonio ja wierzę w ciebie ,,,, że jeszcze nie raz coś chlapniesz

72


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)03.12.2020 23:24

A skąd wezmą wodę dla elektrowni ? Jego terytorialsi będą w butelkach dowozić ?

102


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat