78 lat temu zbombardowano Sulejów

ePiotrkowRegion Poniedziałek, 04 września 201739 12398
Zakończyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zbombardowania Sulejowa przez niemiecką Luftwaffe. W tegorocznych obchodach udział wzięli Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i asysta honorowa Wojska Polskiego z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Ładuję galerię...

Uroczystość zainicjowała msza święta w kościele pw. św. Floriana, odprawiona przez ks. Leszka Drucha, proboszcza parafii. Nabożeństwo odprawiono zarówno w intencji ofiar tragicznych wydarzeń z 1939 roku, jak i w intencji dzieci, dla których właśnie rozpoczął się rok szkolny. - Cieszę się, że wreszcie mówimy o Sulejowie i jego tragedii. Na murach naszego kościoła są niezabliźnione rany po bombach uderzających w pobliżu. Bóg cudem je uratował - mówił ksiądz w kazaniu. 

 

Po mszy uroczystości przeniosły się pod pomnik przy ulicy Krakowskiej, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem. - Polska: Sulejów, Warszawa, Wizna, Wieluń, wsie Zamojszczyzny czy wsie powiatu piotrkowskiego, które były pacyfikowane i niszczone, mają prawo do rekompensaty finansowej i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Naród polski ma prawo do prawdy o tym, kto bronił europejskich wartości, a kto je niszczył - podkreślał A. Macierewicz.

Z kolei wcześniej, w oczekiwaniu na przybycie ministra, odczytano pamiętniki Kazimiery Musiałowicz,  która przeżyła bombardowanie Sulejowa i która spisała swoje wspomnienia jako dziecko. 

Szacuje się, że trzy naloty pochłonęły od siedmiuset do nawet dwóch tysięcy ofiar i zniszczyły 80% budynków na terenie miasta. Aby uczcić pamięć ofiar tragicznych wydarzeń, o godzinie 17:00 w Sulejowie zawyją syreny. 

 

 


Zainteresował temat?

9

3


Komentarze (39)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

xxx ~xxx (Gość)05.09.2017 17:14

Bombardowaniem Sulejowa dowodził 48-letni major Lufwaffe

00


Danieliki ~Danieliki (Gość)05.09.2017 13:46

peslowcy - konczy sie wasz czas - zgniłozielony kolor nie modny

95


Hity ~Hity (Gość)05.09.2017 09:05

http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/andrzej-duda-chce-dymisji-antoniego-macierewicza/h2jyzlh
Macierewicz pomoże pomoże buahahahahaaaaa Kabarety !!!!!!!!!w tym Sulejowie!!!!!!!Gdzie Pan zgubił rozum????

711


Jugo ~Jugo (Gość)04.09.2017 13:11

Teraz widać burmistrza wsparł minister, a zapewne na takim szczeblu starannie dobiera się gesty i wysyła się odpowiednie sygnały. Ciekawe o czym debatowali po uroczystościach ?

143


gość ~gość (Gość)04.09.2017 11:57

Taki miły wiec wyborczy na grobach ofiar. Nawet brudne kontenery stojące na pomniku i walające się wkoło śmieci z cmentarza znikły na czas uroczystości.

138


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)04.09.2017 19:08

Cytuję:
Na murach naszego kościoła są niezabliźnione rany po bombach uderzających w pobliżu. Bóg cudem je uratował - mówił ksiądz w kazaniu.


Na uratowanie reszty zabrakło mu cudownych mocy, czy też może całej reszcie radośnie przyklasnął? Albo mszalne wyjątkowo mocne było, albo księżunio łyknął go za dużo. Jak można publicznie takie głupoty wygadywać? To jest co najmniej niestosowne, mając na uwadze fakty:

Cytuję:
Szacuje się, że trzy naloty pochłonęły od siedmiuset do nawet dwóch tysięcy ofiar i zniszczyły 80% budynków na terenie miasta.

710


kapral ~kapral (Gość)04.09.2017 17:31

Brak takiego męża stanu jak minister Misiewicz powoduje spadek rangi uroczystości.

1115


lucyfer ~lucyfer (Gość)04.09.2017 15:34

uwielbiam ludzkość i ich szopki.

814


ares1 ~ares1 (Gość)04.09.2017 12:26

Wojsko teraz więcej w kościele i na uroczystościach jak na poligonie!!!

199


Wili ~Wili (Gość)04.09.2017 13:33

Burmistrz mnie pozytywnie zaskoczył, a już prawie spisałem go na straty, ale widać ma dalej wolę do walki i tak trzymać. Nie ma powrotu do czerwieni czy zieleni w Gminie Sulejów.

2111


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat