75 tys. mikro, małych i średnich firm musi podpisać umowy o zarządzanie PPK

PAPKraj Niedziela, 25 października 202018 4684
75 tys. mikro, małych i średnich firm musi do 27 października podpisać umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi - wynika z ustawy o PPK. Polski Fundusz Rozwoju szacuje, że partycypacja pracowników w II etapie wdrażania systemu sięgnie 35-40 proc.

27 października br. mija termin podpisywania umów o zarządzanie PPK dla firm z II fali (zatrudniających od 50 do 249 pracowników) oraz III fali (zatrudniających od 20 do 49 osób). Do 10 listopada firmy te mają obowiązek podpisania umów o prowadzenie PPK z pracownikami. Po zawarciu umów na rachunki uczestników PPK trafią pierwsze wpłaty.

 

Tzw. "średniaki z II fazy" miały przystąpić do PPK już wiosną tego roku, ale ze względu na epidemię koronawirusa termin przesunięto. Z wyliczeń Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie systemu PPK wynika, że jesienią będzie przystępowało do PPK ok. 75 tys. przedsiębiorstw. Szacowana partycypacja to 35-40 proc.

 

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

 

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

 

Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

 

Do systemu zostają automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

 

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w styczniu 2019 r., od 1 lipca 2019 roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 250 osób. W sumie było ok. 4 tys. firm. Średnia partycypacja w programie wyniosła ok. 40 proc.

 

Zgodnie z ustawą o PPK ostatni etap wrażania systemu rozpocznie się od stycznia 2021 r., kiedy to do PPK będą przystępować instytucje publiczne. Umowy o zarządzanie powinny one zawrzeć najpóźniej do 26 marca 2021 r., a o prowadzenie - do 10 kwietnia 2021 r.(PAP)


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_lipa ~gość_lipa (Gość)25.10.2020 10:43

Kto się na to nabierze ?

71


gość_fx ~gość_fx (Gość)25.10.2020 09:52

Prawda tak że tego nie podpisze i wywale pracowników a potem otworze wszędzie ale nie w Polsce

92


antyPPK ~antyPPK (Gość)25.10.2020 20:45

A od 1 stycznia nawet najmniejsze firmy muszą wejść w to całe PPK! Ciekawe, w jaki sposób najmniejsi pracodawcy mają sobie poradzić z tym PPK?...Duże firmy mają do tego ludzi, mają pieniądze, żeby wynająć kogoś do obsługi PPK, a ci najmniejsi?... Chyba nie trzeba się dziwić, że pewnie od razu podsuną pracownikom doświadczenie o rezygnacji z tego PPK... Ile można znieść, ile można wytrzymać, ile ponieść dodatkowych obowiązków nakładanych na małe firmy: RODO, JPK, BDO, to tylko przykłady. Teraz jeszcze PPK. Pomijając kwestię, czy to się opłaca, a wielu ma wątpliwości, bo może się to skończyć tak, jak z OFE, to jest jeszcze kwestia następnego ogromu obowiązków nakładanych na firmy i dodatkowe koszty! Może chodzi o to, żeby przedsiębiorcy nie mieli wcale czasu na zarabianie pieniędzy, bo czas poświęcali jedynie na wypełnianie przeróżnych uciążliwych obowiązków związanych z obsługą firmy? Ale to przecież droga samobójcza, także dla budżetu, bo przedsiębiorca nie zarabiający nie będzie też płacił podatków i nie stworzy miejsc pracy. Ja jestem akurat pracownikiem, nie żadnym przedsiębiorcą, ale świadomym tego, że nakładanie wciąż nowych obowiązków nawet na małe firmy jest zabójcze dla gospodarki. Ja nie chcę żadnego PPK, na pewno się do tego nie zapiszę, wszystkim odradzam, bo nie wiadomo, gdzie się podzieją nasze pieniądze, a tylko stwarza się dodatkową biurokrację, bo powiedzieć, że wdrożyć w firmie PPK nie jest łatwo, to nic nie powiedzieć!. Precz z PPK! Precz!!!

50


gość_fudhdhd ~gość_fudhdhd (Gość)25.10.2020 09:31

Gdyby kondycja finansowa państwa była dobra to by nie sięgali po ppk. Wolę sam odkładać na swoją emeryturę.

130


mam to gdzieś ~mam to gdzieś (Gość)25.10.2020 19:42

Już OFE miało być sukcesem... Zrezygnowałem z tego bo to kolejny pomysł na wyciągnięcie kasy od ludzi....

00


Kazik ~Kazik (Gość)25.10.2020 18:04

Już raz złodzieje oszukali ludzi wiec ten numer już nie przejdzie

30


gość_fgg ~gość_fgg (Gość)25.10.2020 09:22

Miało być zależne od pracownika a nie od ustawy

121


tyle w temacie ~tyle w temacie (Gość)25.10.2020 11:14

Czy PPK jest zgodne z Konstytucją? czy można odgórnie wpisać kogoś do jakiegoś programu oszczędzania i zmusić go do wypisania się? Jakim prawem ktoś ma za mnie decydować o moich pieniądzach? Samo przystąpienie będzie kosztowało pracodawców masę pieniędzy, programy komputerowe do obsługi, łącza do przesyłu, szkolenia dla tych co będą to obsługiwać a potem okaże się, że wszyscy się wypiszą i jeszcze za składkę od pracodawcy nas pracowników opodatkują! a potem drugi raz jak będziemy chcieli te pieniądze wypłacić... nigdy w życiu do tego nie przystąpię, wara od moich pieniędzy

61


Koloo ~Koloo (Gość)25.10.2020 09:14

PPK. - kolejny absurd i bzdura. Nie dajcie się zwieść obietnicami.

131


gość_obiektywny ~gość_obiektywny (Gość)25.10.2020 09:01

Tusk wymyślił OFE, Morawiecki PPK tylko drugi raz Polacy nie dają się tak łatwo wydy..ć

91


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat