226.rocznica uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie

Środa, 03 maja 20170
Po uchwaleniu Ustawy Rządowej wiele miast Rzeczypospolitej deklarowało wierność jej postanowieniom. Wśród nich był Piotrków (wówczas jeszcze nie Trybunalski), który jako jeden z pierwszych poparł ustalenia dokonane na Sejmie Wielkim (1788-1792).
wikipedia.orgwikipedia.org

Wśród twórców konstytucji są cztery osoby związane z Piotrkowem i regionem: Stanisław Małachowski, Tomasz Ostrowski, Tomasz Maruszewski oraz Józef Pawlikowski. - Oni dążyli do tego, by podkreślić znaczenie miast i znaczenie mieszczaństwa wśród ludności polskiej. Taki zapis rzeczywiście został zawarty w Konstytucji 3 Maja. Było to bardzo istotne z uwagi na to, że od tego momentu społeczeństwo polskie to przestała być tylko szlachta, ale mianem społeczeństwa określano również inne stany, w tym mieszczaństwo i chłopów. Rzeczpospolita stała się nowoczesnym państwem oświeconym – mówi Paweł Kendra, pracownik Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Przypomnijmy, że w latach 1791-1792 prezydentem Piotrkowa Trybunalskiego był Aleksander Watson, potomek kupców szkockich, którzy przybyli do Piotrkowa. To pierwszy obcokrajowiec, który objął najważniejszą funkcję w mieście. Bardzo szybko zasymilował się z lokalną społecznością.  Jako jeden z pierwszych prezydentów podpisał się pod tekstem wierności mieszczan Konstytucji 3 Maja.

 

Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła praktycznie nieużywane od 27 lat (od wprowadzenia w 1764 roku skonfederowanej organizacji pracy sejmu) liberum veto.

 

Paradoksalnie jej uchwalenie doprowadziło do kolejnych rozbiorów. Ale za to dziś możemy czerpać z jej dziedzictwa.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat