Budowa wieży ciśnień – archiwalne zdjęcia
Prezentujemy archiwalne zdjęcia z budowy piotrkowskiej wieży ciśnień, symbolu miasta, stojącego w dawnym Ogrodzie Kolejowym. Seria zdjęć przedstawia obiekt w różnych etapach budowy – od przygotowywania podłoża pod fundamenty, postawienia zbiornika, po prace murarskie na najwyższych poziomach wznoszonej wieży. Na zdjęciach widoczni są zarówno mistrzowie kielni, jak i grupa inżynierów nadzorujących ich prace.
Miłosna tragedia w „Europie”
Ta historia z jednej strony mogłaby być scenariuszem filmowego melodramatu, z drugiej przypomina dzieje Romea i Julii, nic więc dziwnego, że zainteresował się nią i opisał w jednym ze swych numerów sensacyjny tygodnik „Tajny Detektyw” (nr 38/1933).
Elektryczność nad Strawą
Pierwsze spotkanie piotrkowian z elektrycznością miało miejsce w przedostatniej dekadzie XIX stulecia.
Boże Narodzenie w gubernialnym Piotrkowie
Boże Narodzenie tuż-tuż! Przedświąteczne szaleństwo właśnie się rozpoczyna. Czy piotrkowianie przed laty też byli tak zaaferowani świątecznymi przygotowaniami? Jak wyglądały święta w Piotrkowie w okresie gubernialnym? Gdzie i w co się zaopatrywali się wtedy mieszkańcy naszego miasta? Na te i kilka innych pytań odpowiedzi poszukaliśmy w archiwalnych wydaniach pierwszego piotrkowskiego tygodnika „Tydzień”.
Mistrzowie miotły
03.12.2019 16:26
Mistrzowie miotły
Profesja ta nie należała ani do wdzięcznych ani dobrze opłacanych. Nie cieszyła się również specjalnym uznaniem piotrkowian. O jej przedstawicielach, choć dbali oni o porządek na miejskich placach i ulicach, wokół posesji i w zaułkach, z drwiną mawiano „mistrzowie miotły” i pogardliwie nazywano ich struplami. Na co dzień nosili niebieskie bluzy i specjalnie oznakowane blaszkami czapki…
Jan Onesin i jego konie
16.11.2019 07:30
Jan Onesin i jego konie
Kiedy kończyła się pierwsza wojna światowa, do życia budziła się II Rzeczypospolita. Ci, którzy urodzili się w niewoli stawali się obywatelami wolnej Polski. Różne były polskie drogi do wolnej ojczyzny. Jedna z nich wiodła z Burli na Bukowinie Mołdawskiej do podwolborskich Bogusławic.
100. rocznica urodzin Konrada Nałęckiego [audio]
Sto lat temu w Piotrkowie urodził się Konrad Nałęcki. Mawiano o nim szósty Pancerny. Co zaskakujące reżyser jednego z najpopularniejszych polskich seriali, wśród fanów "Czterech pancernych i psa" był postacią anonimową. Na planie serii spędził przeszło pięć lat. Jedna z anegdot związanych z pracą nad serialem mówi o tym, że jedynym profitem Konrada Nałęckiego związanym z popularnością "Pancernych..." był... rower.
40 lat temu powstała Wioska Wikingów
40 lat temu w ramach przygotowań Piotrkowa do Dożynek Centralnych, oddano do użytku Wioskę Wikingów. Bez wątpienia był to najoryginalniejszy plac zabaw dla dzieci i młodzieży, jaki kiedykolwiek posiadało nasze miasto. O wiosce krążyły miejskie legendy – rzekomo kosztowała ponad 3 mln zł, a jej twórca otrzymał wysoką nagrodę pieniężną. A jak było naprawdę? Kto był autorem projektu, a kto wykonał rzeźby?
Mniej znane zdjęcia czyli niemieccy okupanci w Piotrkowie
W wielu prywatnych archiwach na terenie Europy zachowały się zdjęcia przedstawiające okupowany Piotrków. Fotografie przedstawiają niemieckich żołnierzy na ulicach naszego miasta, przed charakterystycznymi piotrkowskimi budynkami, kościołami czy obiektami użyteczności publicznej, w wielu przypadkach zniszczonymi przez naloty Luftwaffe w pierwszych dniach pamiętnego września 1939 roku.
Wrzesień 1939 we wspomnieniach tych, co przeżyli
– Ranni leżeli wszędzie, jedni na siennikach, inni na rzuconej naprędce na podłogę kopce siana. Było ich pełno nawet na szpitalnym korytarzu. Żołnierzy i cywilów. On, młody żołnierz z pułku grodzieńskiego, który walczył na Longinówce, skonał przy mnie krzycząc: – Mamo!
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat