„2021 to odrabianie strat, na zyski są szanse dopiero w kolejnym roku”. Sytuacja turystyki po koronawakacjach

Czwartek, 03 września 202017
Czy kolejne odsłony tarczy antykryzysowej i głośny bon turystyczny uratowały branżę turystyczną? W minione wakacje nadmorskie kurorty i górskie miejscowości wypoczynkowe rzeczywiście tętniły życiem, a media donosiły o zawrotnych cenach w hotelach i restauracjach. Można było odnieść wrażenie, że sektor turystyczny nie ma powodów do narzekania. Czy to rzeczywisty obraz całej branży? Jaki jest stan turystyki w Piotrkowie i naszym regionie? O sytuację po sezonie wakacyjnym w cieniu koronawirusa zapytaliśmy przedstawicieli sektora turystycznego.
fot. as fot. as

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przed wybuchem pandemii turystyka generowała nawet przeszło 6% polskiego PKB, a w branży turystycznej pracuje ponad 700 tys. osób (dane Polskiej Organizacji Turystycznej za rok 2019) – w biurach i agencjach podróży, zatrudnionych jako przewodnicy, piloci, rezydenci i animatorzy. Bezpośrednio z branżą są także związani przewoźnicy, branża hotelarska, eventowa oraz gastronomiczna.


Od marca do końca maja pracownicy sektora turystycznego nie zarabiali ani grosza z powodu odwołania wszystkich wycieczek, a kołem ratunkowym były kolejne odsłony tarczy antykryzysowej, ale mimo to wiele firm upadło lub zawiesiło działalność. - Niektórym mogło to pomóc, ale w przypadku właścicieli biur podróży, których zwolniono na 3 miesiące z ZUS-u, dano postojowe i bezzwrotną pożyczkę, to przy kosztach, które mieliśmy i tak jest to kropla w morzu potrzeb - mówi Marcin Środowski, pilot i właściciel piotrkowskiego biura Navigator Travel Architects.


Rząd w sierpniu wprowadził bon turystyczny, który miał być trampoliną dla turystyki... Czy rzeczywiście był? Jednoznaczne zdanie na ten temat ma lider Oddolnej Inicjatywy Ratowania Turystyki, pilot wycieczek, Andrzej Wnęk. W rozmowie z Tomaszem Zimochem nazwał go „talonem na watę cukrową”. - To bon wykluczający, bo przeznaczony tylko dla tych, którzy mają dzieci i to w odpowiednim wieku. Finalnie dotrze on może do 10% oferentów turystycznych na rynku. Polska turystyka wewnętrzna generuje około 30 mld zł rocznie, a bon ma wynieść i to przez 2 lata – 3,5 mld – tłumaczy w wywiadzie dla tygodnia Angora.


Trzeba także podkreślić, że bon można wykorzystać tylko na złożone usługi turystyczne, które trwają minimum 24 godziny, zawierają nocleg i jeszcze jedną składową, np. transport.


Na inny problem związany z rządowym programem zwraca uwagę Błażej Cecota, kierownik Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie, który podkreśla, że wykorzystuje się go przede wszystkim na turystykę wypoczynkową. - Z moich obserwacji wynika, że bon nie jest wykorzystywany na tzw. turystykę poznawczo-kulturową, którą mamy w Piotrkowie, czyli na przykład na zwiedzanie muzeów czy udział w warsztatach tematycznych, a raczej na taką podstawową i prostą konsumpcję – tłumaczy.


Teorię o tym, że pieniądze trafiły do tej pory głównie do miejscowości typowo wypoczynkowych potwierdza Radosław Groblewski, dyrektor hotelów sieci Best Western, czyli Podklasztorza w Sulejowie oraz Trybunalskiego w Piotrkowie. O ile ten pierwszy zanotował wzrost ruchu w tym sezonie, to zupełnie nie dotyczy to piotrkowskiego obiektu. - Spadek w Piotrkowie był rzędu 20% w skali całych wakacji. Lipiec był zdecydowanie słabszy, ale w sierpniu to wszystko się trochę rozbujało. Niestety w naszym mieście większość gości to byli goście tranzytowi, czyli tacy, którzy zatrzymywali się tylko na jedną dobę. Mniej było osób przyjeżdżających w celach zawodowych, a w naszym piotrkowskim obiekcie wykorzystano tylko 2 bony i na pewno nie działa to tak jak w znanych ośrodkach turystycznych – mówi.


Jeszcze większy spadek turystów odnotował piotrkowski CIT, który odwiedziło 30% zeszłorocznej liczby turystów. - Według naszych statystyk cofamy się kilka lat w rozwoju turystyki i niweczy to nasze wysiłki z ostatnich 5-6 lat, kiedy wzrost przyjeżdżających był naprawdę znaczący. Nie jest to może tak, że turystów w ogóle nie ma. Są zarówno zagraniczni, jak i ci z Polski, przede wszystkim z województwa mazowieckiego, ale także ze śląskiego i pomorskiego, którzy chętnie wybierają Piotrków na postój, a nawet miejsce noclegu w drodze pomiędzy północą, a południem kraju – wyjaśnia kierownik CIT, potwierdzając obserwacje dyrektora Hotelu Trybunalskiego.


Jednak turystyka ma obecnie charakter przede wszystkim indywidualny, a ta grupowa cały czas prawie nie istniej. O ile informacje turystyczne prowadzone przez samorządy czy hotele jakoś sobie radzą, to organizatorzy turystyki krajowej oraz przewoźnicy, a także piloci i przewodnicy w zasadzie nie mają zajęcia i wielu z nich po latach pracy w zawodzie musi szukać nowego zajęcia. - Ten sezon to była jedna wielka masakra... Odwołane wycieczki krajowe i zagraniczne, a jeśli chodzi o kolonie, te nieliczne, które się odbyły, przyniosły stratę z powodu rezygnacji większości uczestników – mówi Marcin Środowski.


Nieco lepiej radzą sobie biura sprzedające wycieczki zagraniczne, ale ich sytuacja także jest bardzo trudna. - Od czerwca mogliśmy znowu zacząć wyjeżdżać za granicę, ale ostatecznie wyjechało tylko 15-20% turystów, porównując dane z latami ubiegłymi. Najpopularniejsza była Grecja, ale były także bardzo ważne kierunki wyjazdów, które w zasadzie w ogóle się nie otworzyły jak Egipt – opowiada Marcin Świdziński z biura podróży Juventur w Piotrkowie.


Dodatkowymi trudnościami dla organizatorów turystyki zagranicznej są cały czas zmieniające się przepisy dotyczące podróżowania do innych krajów i aktualizowana bez żadnych konsultacji lista państwa z zakazem lotów. Marcin Świdziński podkreśla, że najgorsza z perspektywy branży jest konieczność dostosowywania się do nowych przepisów z dnia na dzień.


Podobna niepewność panuje w kwestii niezwykle ważnych dla branży w okresie jesiennym wycieczek szkolnych. Zarówno rząd, jak i Główny Inspektorat Sanitarny nie wydali zakazu organizacji takowych, ale również nie ma wytycznych, jak je organizować i sprawa ta pozostaje w indywidualnej gestii dyrektorów poszczególnych placówek, którzy wolą unikać niepotrzebnego ryzyka i odpowiedzialności.


- Według pierwszych informacji, jakie mam od dyrektorów, wycieczki, które były poprzekładane z ubiegłego roku szkolnego jednak się nie odbędą. Zaliczki są już wpłacone i będzie poważny problem z ich oddawaniem, bo żaden ośrodek nie zwróci nam tych pieniędzy ze względu na to, że nie było żadnych zakazów odgórnych i zapowiada się walka z wiatrakami. Teraz przyjdą odroczone raty leasingowe za samochody, więc to będzie kolejny kłopot – mówi Marcin Środowski.


Od wrześnie tradycyjnie organizowano także liczne konferencje i kwitła turystyka biznesowa. Poza tym, że cały czas funkcjonują liczne obostrzenia i rygory sanitarne, to dodatkowo epidemia pokazała, że tego typu spotkania można organizować w przestrzeni wirtualnej i nie wiadomo, jak przyszłość czeka sektor MICE.


Jak widać wciąż jest wiele niewiadomych, sytuacja prawna dla branży turystycznej i szeroko pojętego sektora spotkań jest bardzo niepewna i zmienna, a najbliższe miesiące wcale nie muszą przynieść poprawy ich sytuacji i szansy na odrobienie olbrzymich strat. - Wszystkie ośrodki monitorujące turystykę i eksperci zgodnie twierdzą, że następny rok to będzie odrabianie strat dla tych, którzy przetrwają, a o jakichkolwiek zyskach dla branży turystycznej można mówić dopiero od 2022 roku – podsumowuje Błażej Cecota.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)03.09.2020 07:30

Ludzie jaka turystyka w PT? Kto pisze te głupoty żeby władzę wybielic w czymś co nie istnieje.

180


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat