175 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w Piotrkowie

Muzeum Piotrków Środa, 09 czerwca 20213
Historia kolejnictwa w Piotrkowie jest niemal tak stara jak historia pocztowych znaczków. Pierwsze znaczki pocztowe wyemitowane zostały w 1840 r. w Anglii. Wkrótce, bo już w 1860 r. pojawiły się również na ziemiach polskich. W międzyczasie podjęto budowę Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Poruszające się tzw. „wiedenką” pociągi zawitały do Piotrkowa już w 1846 r. Właśnie kolej jest przedmiotem wystawy, którą będzie można podziwiać w piotrkowskim Muzeum w wakacje.

Ładuję galerię...

175. lecie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w Piotrkowie zbiegło się z ustanowieniem przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei. Związane było to z 20. rocznicą pierwszego pakietu kolejowego, a także 175. rocznicą budowy pierwszego w historii połączenia kolejowego między dwiema stolicami europejskimi, które połączyło Paryż i Brukselę. Ponadto w 2021 r. przypada 40-lecie francuskich pociągów dużych prędkości TGV (Train à Grande Vitesse) oraz 30-lecie istnienia szybkiej kolei ICE (Inter City Express) w Niemczech.

 

Ustanowienie Europejskiego Roku Kolei w założeniu ma przyczynić się do promocji transportu kolejowego jako bezpiecznego, ekologicznego środka transportu łączącego ludzi i regiony. W 2021 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu okolicznościową serię „Nowoczesny tabor kolejowy” składającą się z 5 znaczków pocztowych.


Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim chcąc zaakcentować rolę Piotrkowa jako miasta związanego z rozwojem kolejnictwa, przygotowało wystawę filatelistyczną, która prezentowana będzie w miesiącach wakacyjnych, nieodzownie kojarzących się z kolejowymi podróżami. Prezentowane na ekspozycji wybrane walory filatelistyczne pochodzą ze zbiorów Grzegorza Bartosika, w którego kolekcji znajduje się kilkaset znaczków o tematyce kolejowej emitowanych nie tylko w Polsce. Pośród licznych znaczków na uwagę zasługują m.in. zbiory filatelistyczne z Belgii, Czechosłowacji, Francji, Gujany, Kambodży, Korei, Kuby, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Nikaragui, Rumunii, Węgier, czy Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.


Tłem ekspozycji są natomiast prace laureatów konkursu fotograficznego „Kolejowych Wspomnień Czar ”, który zorganizowany został w 2018 r. z okazji 100-lecia Kolejowej Orkiestry Dętej w Piotrkowie Trybunalskim.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Monsignore ~Monsignore (Gość)09.06.2021 12:32

Gdyby nie ważność tej kolei warszawsko - wiedeńskiej w skali kraju,to piotrkowscy decydenci rozebraliby ją w trymiga,tak jak to zrobili z kolejką Piotrków - Sulejów.Piotrków nie ma szczęścia do ludzi w jego władzach,którzy mieliby na uwadze szacunek wobec wartości Sulejowska ciuchcia byłaby do dziś dnia i przez następne dziesiątki lat atrakcją dla turystów i jej wiernych przyjaciół.Jednakże jakiemuś belzebubowi ona przeszkadzała i pozbawił ją żywota, zastępując ją autobusami MZK linii"14" na trasie FMG Piotrków - Podklasztorze.

50


Haha ~Haha (Gość)10.06.2021 16:58

W mojej ocenie ta wystawa jest na poziomie wystaw jakie organizuje się w szkołach na rocznicę w rogu korytarza wyciągając parę gablot... Od muzeum i kustoszy wymagalbym trochę więcej :--(

61


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat