150-lecie urodzin Marszałka. Konferencja w Bełchatowie

ePiotrkowBełchatów Czwartek, 07 grudnia 201715 2254
19 historyków z 17 ośrodków naukowych oraz oddziału IPN w Łodzi uczestniczy w zorganizowanej w Bełchatowie Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „W 150-lecie urodzin Józefa Piłsudskiego. Marszałek Józef Piłsudski – droga do niepodległej”. Impreza zakończy się w piątek.

Ładuję galerię...

- Bez wątpienia do nasze spotkanie pozwoli nam na wymianę poglądów dotyczących Józefa Piłsudskiego i jego polityki, ale również może nam przybliżyć nieznane aspekty z życia Marszałka. Nikt nie odbierze mu tego, iż jest ojcem Polski niepodległej, twórcą Wojska Polskiego – podkreśla dr Dariusz Rogut, dyr. łódzkiego oddziału IPN.

 

Czy o Józefie Piłsudskim napisano już wszystko? - Myślę, że są jeszcze fragmenty biografii wielkiego Marszałka, które czekają na odkrycie. Myślę, że są też jeszcze takie fragmenty, które czekają na nową interpretację, na nową ocenę. Myślę, że z każdą dekadą tak naprawdę nasza percepcja osoby Piłsudskiego będzie się zmieniała, więc nigdy dość tych badań. Z każdym rokiem, z każdą kolejną rocznicą urodzin Marszałka, czy wielkich wydarzeń z nim związanych nieco inaczej o nim mówimy – wyjaśnia dr Piotr Kilańczyk z Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi.

 

Patronat objął prezydent Andrzej Duda, swoje listy do uczestników przesłali natomiast: marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicepremier Piotr Gliński. Gośćmi konferencji byli m.in.: starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski, starosta tomaszowski Mirosław Kukliński czy dyrektor piotrkowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Tomasz Trzaskacz.

 

Organizatorami konferencji są: Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych piotrkowskiej filii UJK, Oddział IPN w Łodzi.

 

Konferencja zakończy się w piątek. Program dostępny jest na stronie łódzkiego oddziału IPN.

 

 

  


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Socjalista ~Socjalista (Gość)08.12.2017 11:14

Na Komisji Budżetowej premier rządu polskiego powiedział o zamordowaniu tysięcy chłopów, robotników i przedstawicieli mniejszości narodowych?
Tak się zastanawiam józwa, czy poza podstawówką, która była obowiązkowa skończyłeś choćby jakiś kurs wieczorowy.

11


gość ~gość (Gość)07.12.2017 16:26

Polecam książkę Ponura prawda o Piłsudskim - Henryk Pająk

60


józwa ~józwa (Gość)07.12.2017 13:34

Skoro IPN wziął się za Piłsudskiego, to może w końcu postawią zarzuty winnym zamachu zbrojnego na legalne władze Rzeczpospolitej polskiej w roku 1926, za blisko 400 ofiar tego zamachu zbrojnego, za morderstwa polityczne, za więzienie ludzi bez sądu i za tortury w Berezie Kartuskiej?
A może przy okazji IPN znajdzie WINNYCH zamordowania tysięcy CHŁOPÓW, ROBOTNIKÓW i przedstawicieli MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH?

63


patriota ~patriota (Gość)07.12.2017 18:13

Po wysłuchaniu księdza Natanka pytam: czcimy bandytę?

31


Bolek ~Bolek (Gość)07.12.2017 16:42

Bereza Kurtuska taka t była niepdległść?

51


kot Alik ~kot Alik (Gość)07.12.2017 15:03

Ale spoko, mamy już nowego naczelnika.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat