15 sierpnia w Piotrkowie. Uroczystości na cmentarzu wojennym

ePiotrkow Sobota, 15 sierpnia 202012 2976
Wyjątkowo skromne, z uwagi na panująca epidemię, były w tym roku uroczystości święta Sił Zbrojnych RP, obchodzonego 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, a także środowisk kombatanckich i harcerze spotkali się na cmentarzu wojennym przy ul. Partyzantów w Piotrkowie, by uczcić stulecie tzw. Cudu nad Wisłą, uznawanego za jedno z najważniejszych starć militarnych w historii świata.

Ładuję galerię...

Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie poszczególne delegacje przekazywały harcerzom kwiaty, a ci składali je na grobach żołnierzy.

 

- Cmentarz wojenny to szczególne, choć nie jedyne miejsce, gdzie spoczywają uczestnicy tamtych wydarzeń – mówił prowadzący miejskie uroczystości Paweł Kendra z piotrkowskiego Muzeum. - Miejsce to jest jednak wyjątkowe, bowiem w bezimiennych mogiłach spoczywają tutaj synowie trybunalskiego grodu – oficerowie zawodowi, żołnierze z poboru i ochotnicy. Nazwiska niektórych z nich utrwalone zostały na epitafiach w dawnym kościele garnizonowym i innych świątyniach piotrkowskich. Ci bezimienni spoczywają tu, pośród mogił innych bohaterów walk za ojczyznę. Pojedyncze groby znanych z imienia i nazwiska weteranów z 1920 r. znajdują się też na starym katolickim cmentarzu piotrkowskim. Bohaterowie upamiętnieni przez rodziny pogrążonych w żalu i żałobie, którym pozostała jedynie nadzieja, że Bóg sprawiedliwy nagrodzi w niebie tych, którzy swe życie oddali ojczyźnie w potrzebie.


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mieszkankaPT ~mieszkankaPT (Gość)16.08.2020 18:14

Z okazji tego wielkiego Święta w naszym mieście odbył się także festiwal hałasu w wykonaniu buczącego złomu, który szczególnie w niedzielę dał wyjątkowy popis swoich możliwości. Jest w tym mieście jakiś prezydent? Są radni, którzy reprezentują mieszkańców? Jakie działania w zakresie wyeliminowania tego znęcania się nad mieszkańcami podjął do tej pory prezydent Piotrkowa, starosta? Jakie działania w tym zakresie podjęli radni Rady Miasta, radni Rady Powiatu? Chyba żadne, bo efekty ich niezaradności i bezradności, a może zaniechania słychać nawet przy pozamykanych oknach.

51


gość ~gość (Gość)15.08.2020 17:47

SKANDAL, WSTYD i HAŃBA! Dobrze byłoby, aby redaktorzy czy reportaży Państwa Mediów przejechało się po Piotrkowie i zobaczyło jak "świętują i czczą" publiczne instytucje i urzędy 100 Rocznicę, tego naprawdę Wielkiego Zwycięstwa. A w poniedziałek zapytali kierowników tych urzędów i instytucji dlaczego tak postąpili. Proponuję długą listę z naszego miasta instytucji co się nie zachowały jak trzeba: większość szkół każdego szczebla oraz poradni lekarskich że szpitalami, sąd z jedną skromniutką flagą na ogromny gmach, starostwo powiatowe, urząd miasta, poszczególne administracje budynków mieszkalnych z TBS i spółdzielniami na czele, gazownia, dworzec PKP, miejskie firmy, policja z jedną flagą i dwoma pustymi masztami po bokach,MOK, OSiR, .... Albo jedna skromna flaga wisi, często brudnawa i pognieciona, albo nie ma ich w ogóle. Spieszcie się i zróbcie dobre foty, aby udokumentować wstyd, hańbę i skandal dla kierownictwa tych urzędów, bo w poniedziałek, to już sprawa nie będzie aktualna. Trudno się dziwić, że na budynkach prywatnych w większości nie ma flag, bo nie ma przykład od władz, od elit. Zjawisko braku jedności i utożsamiania się obywateli z państwem jest powszechny i dotyczy nie tylko naszego miasta. Zjawisko to, smutne i tragiczne jest widoczne od 30 lat, w każde święto narodowe i państwowe - 3maja, 15siepnia i 11listopada. Wnioskuję, że Polski, tak Państwa, jak i Narodu, po prostu już nie ma, nie istnieją, skoro nie ma symboli narodowych, w święto i szacunku wobec nich, to jak oceniać owo tragiczne zjawisko?

52


gość ~gość (Gość)15.08.2020 21:12

Dobrze, że uroczystości były na cmentarzu wojskowym, to na cmentarzu zrobiono porządki. Następne porządki będą na 200 lecie bitwy.

32


gość ~gość (Gość)15.08.2020 20:33

Policja ma wolne, bo nie wiem co robić?

41


do gościa ~do gościa (Gość)15.08.2020 20:04

ZGADZAM SIĘ. Odzyskaną wolność 11 listopada1918 roku, faktycznie wprowadził z życie 15 sierpnia 1920 r marszałek Piłsudski wraz ze zjednoczonym w ciężarach wojennych - narodem, wyrąbując szablą i świetną strategią wojenną faktyczną wolność w boju, po latach niewoli. 15 sierpnia 1920 r. to święto całego narodu, który zjednoczył się i poniósł ciężar materialny wojny 1920 r, i winno być świętem jedności i siły narodu. A tu brak entuzjazmu, lata komunizmu i złej edukacji zrobiły swoje. Zamiast prawdziwie świętować sukces narodu, jest marazm i jakby "wstyd". Widać braki w edukacji, które nie zostały jeszcze nadrobione po 1990 roku, gdzie większość rządów w terenach dzierżyli komuniści.

53


gość ~gość (Gość)15.08.2020 15:56

Wyjątkowo skromne....śmieszne!!! Z tego co pamiętam to zawsze są skromne uroczystości w naszym mieście.

43


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat