13 lat temu Piotrków odwiedził... Zygmunt II August

ePiotrkow Sobota, 01 sierpnia 20208 2622
1 sierpnia 2020 roku to 500. rocznica urodzin króla Polski, Zygmunta II Augusta. W 2007 roku władca "odwiedził" trybunalski gród. Oczywiście nie osobiście, a za sprawą miejskich urzędników oraz Krzysztofa Kamińskiego, aktora z Piotrkowa, który zrealizował tu widowisko historyczne pt. "Zygmunt August w Piotrkowie". W związku z rocznicą urodzin króla, przypominamy jak doszło do tego, że inscenizacja została zorganizowana i kto wziął w niej udział.

Krzysztof Kamiński, aktor i reżyser widowiska opowiedział nam o tym jakie były początki tego historycznego spektaklu plenerowego, który uświetnił obchody 790-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. - Król Zygmunt II August pojawił się w naszym mieście z inicjatywy Artura Wolskiego, który  zaproponował organizację tego spektaklu i namówił także pana prezydenta Krzysztofa Chojniaka. Na początku pomysł mnie przeraził bo wiedziałem, że czeka nas gigantyczna praca. Nie mieliśmy wtedy żadnego gotowego scenariusza ani materiałów. Wiele zawdzięczam jednak mojemu świętej pamięci przyjacielowi Krzysztofowi Urzędowskiemu, archiwiście który długie godziny spędził w archiwum by zebrać dane, które pozwoliły nam ułożyć jakąś całość, z której udało się stworzyć scenariusz teatralny. 

 

Król Zygmunt II August pojawił się między innymi w kościele farnym oraz na placu pofranciszkańskim. Zagrał go Jerzy Zelnik, znany m.in. z roli Ramzesa XIII w filmie "Faraon" Jerzego Kawalerowicza. - Z kolei Zygmunt Malanowicz wcielił się w rolę biskupa, a w Piotrkowie zaprezentowali się też Marek Siudym, Piotr Krukowski, Sambor Czarnota, Włodzimierz Adamski, więc można powiedzieć taka ścisła aktorska czołówka - relacjonuje Krzysztof Kamiński.

 

Co ciekawe w spektaklu "Zygmunt August w Piotrkowie" udział wzięli nie tylko zawodowi aktorzy, ale też samorządowcy. - W naszym widowisku udział wzięli też między innymi przedstawiciele Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego. Świetnie zaprezentował się m.in. pan prezydent Krzysztof Chojniak, wcielający się w rolę burmistrza, który witał i żegnał króla. Niektórzy myśleli, że to profesjonalny aktor. Nie można zapomnieć o licznych statystach, którzy także spisali się znakomicie - wspomina reżyser spektaklu. Wśród gości w stroju z epoki pojawił się także ówczesny wicemarszałek Sejmu, a późniejszy prezydent Bronisław Komorowski.

 

Poniżej możecie wysłuchać całej rozmowy z Krzysztofem Kamińskim, w której snuje on również plany zrealizowania kolejnego plenerowego spektaklu.

 

 

A jak opisywane widowisko wyglądało? Zobaczcie sami.

 


Zainteresował temat?

5

3


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ja ~ja (Gość)01.08.2020 16:27

A za chwilę okazało się, że towarzysz król był tajnym współpracownikiem SB i donosił na swoich kolegów.

60


ap ~ap (Gość)02.08.2020 06:42

Pamiętam straszna nuda to była. Musiałam służbowo w tym uczestniczyć. Gdyby nie obsada aktorska to pewnie poza nielicznymi i klakierami nikt by tego nie oglądał.

41


nfz ~nfz (Gość)01.08.2020 17:21

Ś.P,nieodżałowany znawca naszego grodu.Kopalnia wiedzy

30


gość ~gość (Gość)01.08.2020 09:36

Autorem scenariusza byl archiwista Krzysztof Urzedowski.

40


gość ~gość (Gość)01.08.2020 10:19

To ja jestem chuck norris a kolesia nie znam grał w jakimś filmie bo ja grałem we wszystkich filmach

11


his. ~his. (Gość)01.08.2020 09:25

Nie wiadomo o której to wizycie króla jest tu mowa ,ale w lipcu 1572 "kopnął w kalendarz" Zygmunt August i w kraju zaczęło jeszcze większe zamieszanie. Bo króla nowego nie ....było i trzeba elekcję czynić. Skończyło się to wyborem Walezego ,który po roku prysnął do Francji. Co zaś do Sejmu. Wypisz ,wymaluj czasy współczesne ,kropka w kropkę. Słaby Prezydent /król/ spory i wrzaski na sali sejmowej ,korupcja ,przekupstwo. Słaba armia I że od 500 lat tak jest...

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat