100-lecie PCK. Kolejna wystawa na parkanie zamku

ePiotrkow Poniedziałek, 24 czerwca 20190 1051
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do oglądania kolejnej plenerowej wystawy prezentowanej na parkanie piotrkowskiego zamku. Na ośmiu planszach opracowanych przez Krzysztofa Wiączka, umieszczone zostały informacje dotyczące 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.

Ładuję galerię...

Miejsce prezentacji nie jest przypadkowe, bowiem to właśnie w Piotrkowie po upadku Powstania Warszawskiego tymczasową siedzibę znalazł Zarząd główny PCK. W zamku królewskim Zarząd urzędował od października 1944 r. do stycznia 1945 r. Materiał ilustracyjny dla treści historycznych stanowią fotokopie dokumentów, statutów, sprawozdań i materiałów propagandowych PCK, które uzupełnione zostały zdjęciami piotrkowian zaangażowanych w działalność PCK. Znalazły się wśród nich m.in. fotografie doktora Michała Kowalczewskiego, płk. dypl. dr. Władysława Kulmę – dowódcę 25 pp, doktora Józefa Opalę oraz pielęgniarkę Wacławę Juszkiewicz (Kamieńską), która uznawana jest za legendę pielęgniarstwa. Odznaczona była dwukrotnie Medalem Florence Nightingale (w 1947 i 1993 roku). Wieloletnią pracą i działalnością społeczną zapisała piękny rozdział w historii polskiego pielęgniarstwa, a pełną pasji postawą i osiągnięciami wskazała kierunek kilku pokoleniom pielęgniarek.

 

Warto nadmienić również, że na piotrkowskim starym cmentarzu rzymsko-katolickim spoczywa prof. dr n. med. Henryk Gnoiński, który w okresie międzywojennym prowadził badania nad przetaczaniem krwi. Obiecujące wyniki sprawiły, że Polski Czerwony Krzyż wystąpił z inicjatywą, aby przy Szpitalu PCK w Warszawie powstał Instytut Przetaczania Krwi, którego dyrektorem został dr Henryk Gnoiński. W tym czasie opublikował broszurę „O przetaczaniu krwi", która dała stała się początkiem realizacji w praktyce idei honorowego krwiodawstwa w Polsce. Od jesieni 1945 r. był członkiem Zarządu Głównego PCK.

 

Wystawa prezentowana będzie w czasie wakacji.

 

 

 

(materiały: Muzeum w Piotrkowie) 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat